שתף קטע נבחר

בני עקיבא חוגגת 80: כך נראינו

תנועת הנוער הדתית הגיעה לגבורות ובעיריית ת"א יקיימו ערב הצדעה מיוחד. במרכז האירוע: דודו פישר וצמד רעים בביצועים חדשים לשירי בני עקיבא. ynet יהדות מזמין אתכם להצצה ראשונה במצגת המולטימדיה הנוסטלגית. מצאתם את עצמכם בתמונות? כתבו לנו

שבת ארגון יש בכל שנה, עוד עשור שחלף – גם הוא סיבה למסיבה, אבל הדור המבוגר יותר של בוגרי בני עקיבא יתרפק יותר מכל דווקא על האירוע הנוסטלגי שייערך ביום רביעי הבא לכבוד התנועה. בחודשים הקרובים תיכנס תנועת הנוער הדתית לשנתה השמונים, ואלפי בוגרים יציינו את האירוע בחזרה לתקופת הילדות, לחברים מאז ולשירים שהיו חלק בלתי נפרד מהווי התנועה. 

 

מתוך ספר היובל לתנועת בני עקיבא

 

 

תחת הכותרת "שרים בני עקיבא" תקיים המחלקה לתרבות תורנית בעיריית תל אביב ערב הוקרה מיוחד לפעילות התנועה. האירוע ייפתח ביום רביעי בשעה 18:00 במפגש שבטים בהשתתפות בוגרי בני עקיבא לדורותיה, ובשעה 20:00 יתרווחו כולם על כיסאות היכל התרבות בתל אביב ויצטרפו למקהלה הגדולה שתשיר משירי התנועה. 

 

שורת האמנים הארוכה משקפת גם היא את פערי הדורות. בין המשתתפים שיבצעו את שירי והמנוני בני עקיבא יהיו דודו פישר וצמד רעים מ"דור הביניים", החזן דוד אולמן המבוגר יותר ובנו, הזמר החסידי אודי אולמן, להקת "איילת השחר" הצעירה, תזמורת ניצוצות, מקהלות "זמר לציון" ו"רננה" וכמובן – צוות הווי בני עקיבא מחוז דן. מנצח המופע והמנהל המוסיקלי של הערב יהיה מנשה לב רן וינחה אותו הסופר והעיתונאי מנחם מיכלסון.    

 

מתוך ספר היובל לתנועת בני עקיבא

 

 

"שירי בני עקיבא זה לא פלייליסט – זה מושג. דורות על גבי דורות התחנכו עליהם", אומר מיכלסון בשיחה עם ynet, "כל חבר שתעיר באמצע הלילה ישיר לך בעל פה את כל המילים". לדבריו, המסרים של תורה ועבודה בישיבה ובקיבוץ נתפסים היום כנאיביים, אבל זהו נוף הילדות והנערות חוצה הגילאים של אלפי חברים, צעירים מבוגרים ובני גיל הביניים. "כשמישהו שאל באחת החזרות כמה אנשים הולכים להיות במקהלה אמרתי ש-3000", הוא מספר. 

 

מנחה הערב, בוגר בני עקיבא בעצמו, נזכר כיצד חניכי התנועה "גיירו כהלכה" עשרות שירים והלבישו עליהם את המילים והמסרים המתאימים. "כשהקימו את בני עקיבא הייתה הוראה 'צאו ופישטו בחצרות חסידים והביאו מנגינות'. לקחנו ניגוני אדמו"רים והפכנו אותם לתג זיהוי של הרבה מאוד אנשים. חלקם הגשימו תורה, חלקם עבודה וחלקם את שניהם".

  

סיפורו של ההימנון

ויש לו גם סיפור מעניין על המנון התנועה: "את המילים 'יד אחים לכם שלוחה' כתב הרב נריה בשנות השלושים המוקדמות, והם הולבשו על שיר רעים גרמני. אחרי מלחמת העולם השנייה החליטו בבני עקיבא שזה לא ראוי וחיפשו מנגינה חדשה, וכך הולחן ההמנון הנוכחי על ידי חבר קיבוצניק מיבנה".

  

שמואל דגניה, מנהל המחלקה לתרבות תורנית בעיריית תל אביב מספר כי היוזמה לקיום האירוע הגיע דווקא מהשטח: "הייתה התארגנות של בוגרים מהסניפים הוותיקים תל אביב מרכז ותל אביב צפון, ואני לא מדבר על חבר'ה צעירים אלא הרבה מאוד מבוגרים. הם ביקשו שננסה לארגן את המפגש, ואנחנו החלטנו להרים את הכפפה וללכת אפילו רחוק יותר". דגניה סבור כי בני עקיבא היא תנועה המבטאת את החיבור בין חלקי העם, ולכן אין מתאימה יותר לאירוח הערב כמו תל אביב - עיר שלדבריו "מוכיחה שיש אפשרות לדתיים ולחילוניים לחיות יחד". עוד הוא מספר כי ראש העיר רון חולדאי תמך בקיום האירוע ויכבד אותו בנוכחותו, ואיתו גם מזכ"ל בני עקיבא הרב בני נכטיילר.

  

במהלך ערב ההוקרה יצפו המשתתפים במצגת מיוחדת שהפיק אמן המולטימדיה אביעד פיקרש, ובה תמונות, ציורים ופריטים נוסטלגיים אחרים מעשרות שנות פעילות התנועה. ynet יהדות מזמין אתכם להצצה מוקדמת: נסו לזהות את עצמכם או את מכריכם בתמונות הישנות, ושתפו בניחושים גם את הגולשים האחרים באמצעות מערכת הטוקבקים. בהצלחה, וה' עימכם!

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"החוגר". פנקס חבר
מתוך ספר היובל לתנועת בני עקיבא
צילום: יאיר קראוס
מי רוצה להיות קומונרית?
צילום: יאיר קראוס
מומלצים