שתף קטע נבחר

קוסובו הכריזה על עצמאותה מסרביה

הפרלמנט של קוסובו התכנס לישיבה מיוחדת במהלכה הקריא ראש הממשלה את הכרזת העצמאות של החבל. סרביה מיהרה לגנות ולכנות את ההצהרה "לא חוקית". רבבות בני אדם נאספו מאז הבוקר בבירת קוסובו כדי להשתתף בחגיגות הענק המתקיימות הערב. מיוחד: שליח "ידיעות אחרונות" מדווח מהחגיגות

היסטוריה בהתהוות: הפרלמנט של קוסובו התכנס אחר הצהריים (א') לישיבה מיוחדת במהלכה הכריז ראש הממשלה, האשים תאצ'י, על עצמאות המחוז מסרביה. הפרלמנט הצביע בעד ההחלטה ברוב קולות. ראש הממשלה תאצ'י, הצהיר כי "החל מהיום, קוסובו היא גאה, עצמאית וחופשיה".

 

"אנחנו מנהיגי העם, שנבחרנו בדרכים דמוקרטיות, מצהירים בזאת על קוסובו כמדינה ריבונית ועצמאית", הקריא ראש הממשלה את הכרזת העצמאות ההיסטורית והוסיף: "ההכרזה הזו משקפת את רצון העם". יושב ראש הפרלמנט, יקוף קרסניקי, אמר: "זהו דף חדש בהיסטוריה של קוסובו. אנו מחויבים להקים מדינה דמוקרטית עבור אזרחינו, מדינה שתשתף פעולה עם הקהילה הבינלאומית".

 

בשדרה הראשית של בירת קוסובו, פרישטינה, סמוך לבנייני הפרלמנט, מכונסים מאז שעות הבוקר המוקדמות רבבות בני אדם שהגיעו לבירה מרחבי קוסובו וממדינות שכנות, שבהן מתגוררת אוכלוסיה אלבנית, כדי להשתתף בחגיגות הענק שנפתחו לאחר ההכרזה.

   

במהלך ישיבת הפרלמנט דנו הצירים בסמליה הרשמיים של המדינה החדשה, בכלל זה הדגל. רבבות החוגגים בקוסובו עדיין מניפים את דגלי אלבניה, אולם הפרלמנט אישר דגל חדש, שצבעו כחול מופיעה מפה של קוסובו וכוכבים צהובים שיבטאו את רצונה של קוסובו להצטרף לאיחוד האירופי.

 

לאורך השדרה הראשית של פרישטינה, שדרת האם תרזה, הוקמו עשרות דוכנים המחלקים לחוגגים משקאות ואוכל בחינם. כמו כן, הוצבה לאורך השדרה עוגת עצמאות שאורכה כמה עשרות מטרים ואשר נאפתה במיוחד לקראת מעמד ההכרזה. עוגה זו חולקה לחוגגים לאחר הצהרת העצמאות.


ראש הממשלה והנשיא בפרלמנט של קוסובו, היום (צילום: AP)

 

הערב תתקיים מסיבת עיתונאים, בהשתתפות הנשיא וראש הממשלה, ומייד לאחר מכן יחנכו פסל עצמאות במרכז פרישטינה. בתום האירוע יערך קונצרט של התזמורת הפילהרמונית הלאומית שהוקמה בימים האחרונים ואשר בשורותיה ינגנו מוסיקאים אלבנים ממדינות שכנות. לאחר מכן, ייערך בשדרת האם תרזה ארוע המוני בהשתתפות אמנים מקומיים ופוליטיקאים. לאחר נאום שיישא ראש הממשלה תאצ'י, יערך בשמי פרישטינה מפגן זיקוקי דינור מרהיב.

  

סרביה: ההכרזה מפרה את החוק הבינלאומי

פחות מחצי שעה לאחר הכרזת העצמאות של קוסובו, הצהיר נשיא סרביה, בוריס טאדיץ', כי ארצו דוחה את ההצהרה "הבלתי-חוקית". הנשיא הסרבי קרא לקהילה הבינלאומית שלא לתמוך בהכרזה של קוסובו, "המפרה את עקרונות החוק הבינלאומי".

 

תאצ'י, המנהיג לשעבר של הצבא לשחרור קוסובו, אמר שהעימות של לוחמיו האלבנים עם הכוחות הסרבים בין השנים 1998 ו-1999 גבה את חייהם של כעשרת אלפים בני אדם. תאצ'י חתם היום על 192 מכתבים ששיגר למדינות מסביב לעולם בבקשה שיכירו בקוסובו כמדינה.


תושבת קוסובו אוחזת בדגל אלבניה (צילום: רויטרס)

 

תושבי קוסובו האלבנים, המהווים כ-90% מאוכלוסיית החבל, דורשים זה זמן רב לפרוש מסרביה ולהקים מדינה עצמאית. הדרישה זוכה לגיבוי מצד ארה"ב ומדינות מפתח באיחוד האירופי. נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, הביע מוקדם יותר היום את תמיכתו בתוכניתו של שליח האו"ם, מרטי אהטיסארי, הקוראת לעצמאות לקוסובו בכפוף לפיקוח בינלאומי.

 

מנגד סרביה, שנתמכת על ידי רוסיה, בעלת זכות הווטו במועצת הביטחון של האו"ם, מעוניינת בהמשך המשא ומתן בין הצדדים. ממשלת סרביה התכוננה להכרזה החד-צדדית של קוסובו בשבועות האחרונים. עם היוודע על תוכניתה של קוסובו להכריז על עצמאותה ב-17 בפברואר, ניסחה סרביה מסמך רשמי שמצהיר כי כל הכרזה מצד קוסובו היא בטלה.

 

האיחוד האירופי ידון בעתיד קוסובו

האיחוד האירופי אישר אתמול סופית את שליחתו של כוח משימה בן 1,800 שוטרים וגורמי אכיפה לקוסובו. הכוח צפוי להשלים ב-120 הימים הבאים את פריסתו ולהחליף את כוחות האו"ם ונאט"ו הפועלים בו מאז 1999. מחר צפויים שרי החוץ של האיחוד האירופי לאמץ הצהרה כללית שתתייחס לעתידה של קוסובו ותיקח בחשבון את הכרזת העצמאות. לדברי הדיפלומטים, האיחוד צפוי לקרוא ליציבות ולהשאיר בידי כל המדינות החברות את החלטה אם להכיר בעצמאות קוסובו.  

 

בין 20 ל-22 ממשלות של חברות האיחוד האירופי צפויות להכיר בקוסובו במהירות. עם זאת, לפחות חמש צפויות שלא להכיר בכך, לפחות בהתחלה, ואלו הן קפריסין, יוון, רומניה, סלובקיה וספרד. קפריסין ניצבת בראש המתנגדים להכרה בעצמאות קוסובו בקרב מדינות האיחוד האירופי, מכיוון שהיא חוששת שהצעד יהווה תקדים שיוביל להכרה בעצמאות הממשל הטורקי בצפון קפריסין.

  

סרביה גם זכתה לגיבוי מצדו של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, שהבהיר כי הכרה בעצמאות החבל הסרבי תהיה "לא מוסרית ולא חוקית", וכי על המדינות האירופיות שיתמכו במהלך "להתבייש" בצביעותן. "איני רוצה לומר משהו שיפגע במישהו, אך במשך 40 שנים צפון קפריסין מתקיימת באופן עצמאי. מדוע אינכם מכירים בה? אינכם מתביישים, אירופאים, בסטנדרטים הכפולים?" הטיח פוטין. הוא ציין כי לארצו יש תוכנית להתמודדות עם הכרה מערבית בעצמאות קוסובו, אך לא פירט. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לאום חדש, דגל חדש
צילום: AFP
תאצ'י. גאווה, עצמאות וחופש
צילום: רויטרס
קושטוניצה. ההכרזה בטלה
צילום: AP
מפת קוסובו
מומלצים