שתף קטע נבחר

בריטניה מלאימה את בנק המשכנתאות נורת'רן רוק

ממשלת בריטניה החליטה להעביר לבעלות ציבורית זמנית את בנק המשכנתאות, שנכנס לקשיים עקב משבר המשכנתאות והאשראי הגלובלי, לאחר שכשלו הצעות הרכש מהמגזר הפרטי

שר האוצר הבריטי אליסטייר דארלינג הודיע היום (א') במסיבת עיתונאים מפתיעה כי הממשלה החליטה להלאים זמנית את בנק המשכנתאות החמישי בגודלו במדינה, נורת'רן רוק.

 

לדברי דארלינג, הממשלה החליטה על ההלאמה לאחר שביצעה בדיקה מקיפה של שתי הצעות הרכש שהוגשו לבנק, של קבוצת וירג'ין של ריצ'רד ברנסון ושל קבוצה פנימית של הבנק.

 

לדבריו, הממשלה החליטה כי בתנאי השוק הנוכחיים, הצעות הרכש הפרטיות אינן מניבות ערך הולם למשלמי המסים, ולכן תקדם חקיקה שתעביר את נורת'רן רוק לבעלות ציבורית זמנית. עוד אמר דארלינג כי ההחלטה התקבלה לאחר התייעצות עם הבנק המרכזי האנגלי ורשות השירותים הפיננסים.

 

דארלינג אמר עוד כי נורת'רן רוק ימשיך לפעול כבנק מסחרי, ויספק שירותים כרגיל. לדבריו, כספם של החוסכים ובעלי הפיקדונות בטוח, והממשלה ממשיכה להפעיל את הסדרי הערבות עליהם הודיעה בשנה שעברה. זוהי הפעם הראשונה ביותר משני עשורים שבריטניה מתגייסת להצלת בנק.

 

הנפגע הגדול ממשבר המשכנתאות

נורת'רן רוק הוא הנפגע הגדול ביותר בבריטניה ממשבר המשכנתאות והאשראי הגלובלי. הבנק נקלע לקשיים חמורים בספטמבר, אז הודיע כי הוא מתקשה להשיג מימון חדש, ולקוחותיו נתקפו בפניקה והחלו למשוך את פיקדונותיהם. באוקטובר קיבל הבנק סיוע חירום בהיקף של כ-51 מיליארד דולר מהבנק המרכזי הבריטי.

 

הממשלה החלה בחיפושים אחר רוכש מהמגזר הפרטי, אך ההצעות הראשונות שהוגשו היו מאכזבות, ואף אחת מהן לא כללה את רכישת הבנק כולו. ב-21 בינואר הקציבה הממשלה למגזר הפרטי פרק זמן של שבועיים להצלת הבנק. דארלינג אמר אז כי אם לא יתקבלו הצעות סבירות, הבנק יולאם זמנית. בחודשים האחרונים הכינה הממשלה את השטח להלאמה.

 

בדצמבר הועבר חוק שמאפשר את הלאמת הבנק, ובאמצע ינואר נבחר רון סנדלר, לשעבר ראש שוק הביטוח לויידס אוף לונדון, לכהן כיו"ר ביצועי של הבנק במקרה של הלאמה. דארלינג הודיע היום כי רון סנדלר אכן יעמוד בראש הבנק, והוסיף כי אן גודבהרי, לשעבר סמנכ"לית הכספים של סוויס רה, תמונה לסמנכ"לית הכספים של הבנק.

 

בתחילת פברואר הגישו הצעות שלושה מתמודדים מהמגזר הפרטי: קבוצת וירג'ין של ריצ'רד ברנסון, קבוצת אוליבנט בראשות לוגמן ארנולד, לשעבר ראש בנק ההשקעות Abbey, וקבוצת רוכשים פנימית של עובדי נורת'רן רוק ובעלי מניות. לפני מספר ימים פרשה אוליבנט מהמירוץ.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נורת'רן רוק. הלאמה זמנית
צילום: איי אף פי
מומלצים