שתף קטע נבחר

רבנים לצה"ל: אל תכפו על דתי פעילות עם בנות

מנהיגים בציונות הדתית, ובראשם הרב מרדכי אליהו, פרסמו גילוי דעת ביחס להשתתפות חיילים בשיעורים ופעילויות המועברים על ידי מדריכות, והם קובעים: "חלה הידרדרות בצבא. אין לכפות זאת על אף חייל". אחד החותמים ל-ynet: "בהתחלה החיילת רק מלמדת אותך, בהמשך היא יוצאת איתך לשדה"

שלושת חיילי מודיעין השדה שסירבו להשתתף בקורס תחת הדרכת בנות כבר שוחררו מהכלא, אבל נראה שהמלחמה רק מתחילה. בעקבות המקרה שהפר שוב את האיזון העדין בין השירות הצבאי לאורח החיים הדתי, פרסמו רבנים ומחנכים בציונות הדתית גילוי דעת הלכתי בשאלת ההשתתפות בקורסים המעורבים. במסמך שפרסמה לראשונה כתבת ערוץ 2, סיוון רהב-מאיר, הם קובעים כי יש בכך "בעייתיות רבה" וקוראים לראשי הצבא שלא לכפות דבר על החיילים. על החתום: 32 רבנים ובראשם הרב הראשי לישראל לשעבר, הרב מרדכי אליהו, שניים מחברי מועצת הרבנות הראשית ובכירי הרבנים ביש"ע. 

 

"מצווה מיוחדת לחיילי ישראל לשמור על קדושת המחנה בהתנהגות צנועה שנאמר 'והיה מחנך קדוש'. ואם ח"ו לא שומרים על זה נאמר 'ושב מאחריך'", פותחים הרבנים את קריאתם. תחת הכותרת "עמדה תורנית" הם טוענים כי "בשנים האחרונות חלה הידרדרות בצבא - יותר קורסים מועברים על ידי מדריכות, יותר יחידות פועלות בשיתוף של בנים ובנות יחד". 

 

בהמשך מבהירים הרבנים כי מבחינה הלכתית יש בכך "בעייתיות רבה". לטענתם, גילם הצעיר של החיילים והחיילות, השהות הרצופה בצבא במשך ימים ולילות והניתוק מהבית ומהסביבה התומכת – כל אלה הופכים את המפגש עם הבנות לבעייתי, "הרבה מעבר לפעילות שכזו בחיים האזרחיים". 

 

"חייל שפעילות כזו מפריעה לו מאוד היא אסורה עליו לפי ההלכה", הם פוסקים, ובסיום מפנים קריאה גם לראשי הצבא ולמנהיגים: "הננו דורשים משר הביטחון ומהרמטכ"ל שלא לכפות על שום חייל להשתתף בפעילות עם בנות ושלא לכפות על שום חייל להשתתף בהדרכה המועברת על ידי חיילות וקצינות. הננו תובעים ממנהיגי הציבור שמסורת ישראל יקרה להם לפעול בדחיפות לתיקון המצב הקיים בצבא". 

 

על גילוי הדעת חתמו הרב מרדכי אליהו, הרב דב ליאור, הרב זלמן מלמד, הרב שמואל אליהו, הרב אליקים לבנון, הרב רצון ערוסי, הרב ישראל אריאל, הרב אברהם צוקרמן, הרב ישראל רוזן, הרב דניאל שילה, הרב דוד דודקביץ, הרב שמואל טל ואחרים.

 

דובר ועד רבני יש"ע הרב דניאל שילה, מהחתומים על המסמך, אמר ל-ynet כי הרבנים התבקשו לחוות דעתם בעניין לאחר שהצבא החל לכפות על חייליו השתתפות בקורסים בהדרכת חיילות - מגמה שלטענתו רק הולכת ומתגברת. "פעם היית בא למילואים והיו מדריכות ירי בנות, אבל הן היו עומדות מאחורי שולחן ומרצות לך על עקרונות האחיזה בנשק. זה היה בדיוק כמו מרצה באוניברסיטה או מורה לאנגלית בישיבה תיכונית", מסביר הרב שילה. לדבריו, "כיום מדובר בחיילת שבהתחלה רק מלמדת אותך אבל בהמשך גם יוצאת איתך לשדה. היא מתפקדת כמ"כית לכל דבר, והתוצאה היא נוכחות של אישה בחייך באופן מאסיבי ביותר".

 

"בעקבות חינוך מתירני נפרצו סייגים"

העמדה התורנית האחרונה מצטרפת לדברים שכתב הרב אליעזר מלמד במדורו "רביבים" בעיתון בשבע, בו הצדיק את הסרבנים ושיבח את "אומץ ליבם ונכונותם לשלם מחיר אישי על עקרונותיהם". הרב מלמד טען בנוסף כי העובדה שלימודים ועבודה הם רשות והשירות בצה"ל הוא חובה מחייבת את הצבא להתחשב במיעוט שהדבר מפריע לו הפרעה משמעותית.

  

עוד הוא כתב כי "מקומות העבודה והאוניברסיטאות הינם גופים עצמאיים שצריך לבקש מהם לנהוג על פי תורת ישראל אבל לא ניתן לחייב אותם בכך. לעומת זאת, צה"ל שייך לכלל ישראל, וכלפיו יש לנו תביעה שלכל הפחות לא יכריח חייל לנהוג בניגוד להדרכת תורת ישראל. כשם שגם מוסכם שמשרדי הממשלה מחויבים לנהוג על פי ההלכה בשמירת שבת וכשרות".

  

הרב מלמד הסביר גם מדוע חבריו הרבנים מעלים את הדרישה החדשה וכתב: "בעקבות חינוך מתירני קלוקל נפרצו סייגים רבים בקרב חלק מהבנות המשרתות בצה"ל, והתנהגותן כיום גרועה בהרבה מהתנהגותן בעבר. בנוסף לכך, במשך הדור האחרון התגבש ציבור תורני גדול שתובע מעצמו ומן החברה הסובבת אותו אמות מידה גבוהות יותר בכל תחומי ההלכה, ובכללן הצניעות... אם לא יתחשבו בציבור זה, חלק משמעותי ממנו עלול לקבל החלטה מרחיקת לכת, לנהוג כציבור החרדי ולא להתגייס לצבא".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חייל דתי. "מפגש בעייתי עם בנות"
צילום: ישראל ברדוגו
הרב מרדכי אליהו. קדושת המחנה
צילום: גיל יוחנן
צילום: אפי שריר
"יותר ויותר מדריכות"
צילום: אפי שריר
מומלצים