שתף קטע נבחר

עצות מעשיות לניהול זמן

אם אתם חשים שהזמן בורח לכם מבין האצבעות, ומאז שהפכתם להורים אתם לא מספיקים לעשות את כל הדברים שאתם רוצים – כדאי לכם להצטייד בעצות מבעלי ניסיון. היו יצירתיים, גמישים ויעילים והעיקר - דאגו לנהל את הזמן ואל תתנו לזמן לנהל אתכם

אתם מעירים את הילדים בבוקר, דואגים שיגיעו בזמן לגנים ולבתי הספר, עומדים שעה בפקקים בדרך לעבודה, חוזרים הביתה, עוזרים להכין שיעורי בית, מסיעים לחוגים ולחברים, מכינים ארוחת ערב, מקלחות, מקריאים סיפור. בסוף היום בקושי נותר לכם זמן לנשום. נשמע מוכר? רגע לפני שאתם קורסים מהרדיפה האינסופית אחרי הזמן האבוד, תנו לנו לצייד אתכם בעצות שיעזרו לכם לנצל את הזמן בצורה טובה יותר.

 

סדר וארגון

לפני שאתם מתחילים את עמל יומכם, דאגו להכין רשימה מסודרת של המשימות והמטלות שאותן עליכם לבצע. דרגו את המשימות השונות לפי דרגת החשיבות שלהן. ציינו ברשימה נקודות כגון החוגים של הילדים, מבחנים וימי הולדת של חברים, ובכך תפחיתו את רמת הלחץ שבו אתם נתונים וגם תדעו במדויק מה מחכה לכם במהלך היום וכיצד יש להתכונן לכל משימה.

 

הכינותי מראש

אחד מ"גנבי הזמן" הידועים ביותר הוא הכנה ברגע האחרון. תופעה המלווה בדרך כלל בוויכוחים אינסופיים, בכי ובסופו של דבר גם בשכחה של דברים חשובים. לכן, ההמלצה הגורפת לחיסכון בזמן היא להכין את הכל מראש. ניתן להכין את הסנדוויצ'ים לארוחת העשר כבר ערב קודם ולאחסן במקרר (הקפידו למרוח ממרחים שלא יקווצ'צ'ו את הסנדוויץ'). ילקוט, תיק העבודה, בגדי ההחלפה לגן, הבקבוקים לתינוק, ארוחת הצהריים שלכם יכולים לחכות בסבלנות עד הבוקר אם יהיו מוכנים יום קודם לכן.

 

הקפאת מנות

חסל סדר אוכל טרי כל יום! כשאין זמן, חשוב לדעת לנצל את פלאי הטכנולוגיה ובעיקר את המקפיא. כדאי לבשל כמות גדולה של אוכל בתחילת השבוע ולחלקו למנות קצובות שיישלפו במהלך השבוע. ניתן גם להכין שניצלים בבלילתם ולהקפיא, ובשעת הצורך לטגן.

 

לעבוד עם שעון

זמן יכול לברוח מבין האצבעות- זוהי עובדה ידועה ומוכרת. כדי להילחם בתופעה זו, כדאי לכם להקציב לעצמכם טווחי זמנים קבועים וידועים מראש, במילים אחרות: לעבוד עם שעון. רוצות לגלוש באינטרנט? הקציבו לעצמכן זמן התחלה וזמן סיום ואותו דבר לגבי שיחות טלפון וזמני צפייה בטלוויזיה.

 

חפופים אחד אחד

שעות הערב הן השעות הכי לחוצות ביום – הזמן שבו עליכם להספיק לקלח את העוללים, להכין ארוחת ערב, להקריא סיפור ולבסוף גם לדאוג שהקטנטנים ילכו לישון בזמן. לכן, על מנת לחסוך בזמן אמבטיה, מומלץ לערוך לצאצאים מקלחת משותפת. החגיגה המשותפת תחסוך ללא ספק זמן יקר. ואם הפולניות שביניכן ישימו לרגע ידיים על האוזניים ולא יאזינו, נבקש לציין כי אנו שרויים כרגע בעונת החורף, הילדים אינם משתובבים בחוץ ולא כל כך מזיעים, ולכן רחצה מדי יום אינה הכרח (לא תקף כמובן לילדי הגנים שמבלים בארגז החול). גם כאשר מדובר על תינוק קטן אין כל צורך באמבטיה יומית. ההמלצה החמה היא כמובן לחזור להרגלי ההיגיינה החמה מייד כשהאוויר מסביבכם מתחמם וריח הזיעה של הילדים מתחיל להפריע.


חלקו ביניכם את עבודות הבית (צילום: index open)

 

שתי פעולות בדקה אחת

ניתן לנצל את הזמן שבו רוחצים את הילדים להשלמת משימות בחדר האמבטיה. אסור להשאיר ילדים קטנים באמבטיה לבדם - זה כלל ידוע והכרחי. אולם, איש לא אמר שאי אפשר, תוך כדי השגחה ומתן תשומת לב מירבית לילד, גם לכבס את הכביסה שהצטברה בסל הכביסה (רק לשם הבהרה - מדובר בילדים גדולים שיכולים להסתבן ולהתרחץ לבדם).

 

לוח משימות

על מנת לא לשכוח שום משימה - תלו לוח משימות על המקרר או על לוח שעם (אפשר גם לכתוב ביומן) וכיתבו עליו את כל המטלות. סמנו במרקר או מיחקו בעט את המשימות שכבר בוצעו, זה ידרבן אתכם.

 

מכבסת תולה

יש כמה חברות מובילות בשוק מוצרי החשמל שמציעות מגוון מכשירים חשמליים שעושות את אותה פעולה במחצית מהזמן - מכונות כביסה, מייבשים, מדיחים ועוד. שווה בדיקה.

 

הנקה רב שימושית

אם אתן מאלה שתומכות בהנקה ומיניקות מכל הלב, דעו לכן שבזמן הנקה ניתן להספיק לעשות הרבה דברים. ניתן לאחוז ביד אחת בתינוק היונק וביד השנייה להחזיק את שפופרת הטלפון, את שלט הטלוויזיה, ספר שביקשתן לקרוא ולא הספקתן. בזמן שהתינאם אתם חשים שהזמן בורח לכם מבין האצבעות, ומאז שהפכתם להורים אתם לא מספיקים לעשות את כל הדברים שאתם רוצים – כדאי לכם להצטייד בעצות מבעלי ניסיון. היו יצירתיים, גמישים ויעילים והעיקר - דאגו לנהל את הזמן ואל תתנו לזמן לנהל אתכם וק יונק אפשר גם לאכול והכי כדאי להשלים שעות שינה, שלהן תזדקקו ללא ספק בהמשך היום.

 

האצלת סמכויות

אל תחששו לבקש עזרה או לקרוא לבייביסיטר על מנת שתוכלו להקדיש זמן למשימות חשובות.

 

תוך כדי תנועה

אם לא הספקתן לעטות עליכן את צבעי המלחמה והאיפור למיניהן, אל חשש!. הפקקים הרבים במהלך הנסיעה בשעות הבוקר העמוסות יעניקו לכן את האפשרות המושלמת להתאפר כאוות נפשכן. לא הספקתן לשתות את כוס הקפה בוקר? לא נורא! גם את כוס הקפה אתן בהחלט יכולות לשתות כשאתן ברכב. השתמשו בטרמוס שומר חום ותהפכו את החיים להרבה יותר קלים. עצה נוספת היא לנהל את כל השיחות הארוכות שלכן בזמן הנסיעה.

 

לפני שנתקעים בפקקים

רגע לפני שאתם מתניעים את המכונית ויוצאים לדרך, הדליקו את הרדיו והקשיבו לדיווחי התנועה. ישנם גם אתרי אינטרנט רבים שמעבירים דיווחים על מצב התנועה והפקקים און ליין. מי יודע, אולי בדרך זו תחסכו כמה דקות של עמידה מרגיזה וחסרת תועלת בפקקים.

 

זמן איכות באוטובוס

לאלה בינינו שנאלצים לכתת את דרכם יום יום לעבודה כשלרשותם רק רכבות, אוטובוסים ומוניות שירות מזדחלות -אל יפלו פניכן. גם את הזמן "המת" לכאורה, שאותו אתם נאלצים לבלות באוטובוס, ניתן לנצל בצורה יעילה. אתם יכולים לקרוא מסמכים שונים שאותם לא הספקתם לקרוא בעבודה או לכתוב אותם. אתם יכולים לתכנן לכם את סדר היום ולערוך רשימה של הדברים שאותם עליכם להספיק באותו יום. המאושרים שיש ברשותם גם מחשב נייד יכולים לעבוד תוך כדי נסיעה.

ואם ממש אין לכם חשק לעסוק בדברים שקשורים לעבודה וכל חפצכם הוא "לנקות את הראש", הרי שהדבר הכי טוב הוא פשוט לקרוא ספר או לפחות את העיתון , דבר שאין סיכוי שאתם מספיקים לעשות בבית. ואם אתם עייפים מהקימות בלילה - אין טוב מנסיעה מונוטונית ומשעממת באוטובוס על מנת להשלים שעת שינה.

 

כביסה עם כל דבר

חולמים לחזור מיום עבודה, להרים רגליים ולבהות בטלוויזיה בחוסר מעש? תשכחו מזה!

גם כשאתם רואים טלוויזיה, כדאי ואף רצוי לנצל את הזמן בצורה מוצלחת. התחילו בקיפול מסיבי וזריז של הררי הכביסה החוסמים את שדה הראייה שלכם, וסיימו בגיהוץ של גבעת הבגדים שמחכה לכם בסבלנות בסל הגיהוץ. בזמן הפרסומות אתם יכולים כמובן לקפוץ למטבח, לשים איזה תבשיל על הגז או לסיים את שטיפת הכלים שחיכו לכם.

 

יום חופש קבוע

קחו מדי פעם יום חופש על מנת להתגבר על כל ערימות הכביסה, לסדר דברים שמזמן תכננתם לארגן בבית ולא יצא לכם מחוסר זמן, לבלות יותר עם הילדים וגם לנוח או לקום יותר מאוחר. כדאי לכל אחד מההורים לסגל לעצמו מנהג כזה בשיתוף פעולה עם ההורה השני, כך שכל הורה בתורו ייקח יום חופש ויקום מאוחר, והשני יארגן את הילדים וישלח אותם למסגרות.

 

תחביבים עם הילדים

תוכלו לשתף את הילדים בכמה תחביבים שלכם שמתאימים גם לכם. כך תרגישו שאתם עושים מה שאתם אוהבים ואין ספק שגם הילדים יפיקו מכך תועלת רבה. אם אתם אוספים בולים, תוכלו לסדר את האלבומים אחר הצהיים יחד עם הילד, ואף להציע לו להתחיל לאסוף בולים סביב נושא שמעניין אתכם. חובבי הכדורגל יוכלו לקחת את הילדים למשחקים, ואוהבי ההליכה יוכלו לצרף אליהם את הילדים שכבר הולכים. אם אתם אוהבים מלאכת יד - שתפו את הילדים מגיל קטן!

 

הליכה חברותית

אחד הדברים הראשונים שנפגעים עקב המחסור התמידי בזמן הוא הקשר עם חברות ותיקים. תחום נוסף שעליו אנו נוהגים לוותר הוא הכושר הגופני. מומלץ לשלב בין שתי הפעילויות - להזמין את החברה הטובה להליכה ספורטיבית בשעות הערב המאוחרות. וכך, תוכלו לתפוס שתי ציפורים במכה אחת: לפגוש את החברה הטובה ולהחליף רכילות ודיווחים וגם לשמור על הכושר הגופני. ולזה בהחלט קוראים ניצול טוב של הזמן.

 

עוזרים גדולים

אל תתביישו לחלק תפקידים לכל בני המשפחה כדי לחסוך זמן. ילד בן חמש יכול בהחלט לשחק עם אחותו הקטנה, ילדה בת שבע יכולה לעזור בפיזור הבגדים המקופלים לאחר כביסה וילד בן עשר ישמח לקבל את המפתחות לתא הדואר ולדאוג לרוקנו מדי יום כשהוא חוזר מבית הספר.  

 

יש לכם טיפים נוספים לחיסכון בזמן? שתפו אותנו .

 

עוד כתבות בפרויקט "זמן זה כוח":

ילד צריך שגרה

מעסיקים, לכו על האמא העובדת

איך מחלקים את הזמן בין הילדים?  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איך מתגברים על כל מטלות הבית?
צילום: index open
מומלצים