שתף קטע נבחר

האם הפה של מישל אובאמה יפיל את בעלה?

"בפעם הראשונה בחיי כאשה בוגרת, אני באמת גאה בארצי", אמרה רעייתו של הסנאטור מאילינוי המתמודד על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות - והרפובליקנים עטו על ההתבטאות כמוצאי שלל רב. הלילה ייערכו בחירות מקדימות בוויסקונסין ובהוואי, ויריבתו של אובאמה, הילארי קלינטון, מקווה מאוד לנצח בוויסקונסין. היא יכולה לשכוח מניצחון בהוואי, מדינת הולדתו

יממה לאחר שהתפוצצה פרשת "הגניבה" של הסנאטור ברק אובאמה, ששילב בנאומיו קטעים מתוך נאומים קודמים של מושל מדינת מסצ'וסטס, ביום שבו מתקיימים פריימריז במדינת וויסקונסין ואסיפות בחירות בהוואי, נאלץ מטהו של אובאמה להתמודד עם פרשה חדשה. מישל אובאמה, רעייתו של המועמד, טענה כי רק עכשיו היא גאה להיות אמריקנית.

 

הגברת אובאמה, שהתיצבה לאורך כל הקמפיין לצידו של בעלה, אמרה ביום שני באסיפת בחירות בעיר מילווקי שבוויסקונסין: "בפעם הראשונה בחיי כאשה בוגרת, אני באמת גאה בארצי. ולא רק משום שברק מצליח, אלא משום שאנשים רעבים לשינוי".

 

במטה אובאמה ניסו לכבות את השריפה, וטענו שההערה מעידה על חוסר ניסיונה של אשת המועמד, אך הרפובליקנים מיהרו לטעון כי ההתבטאות של מישל אובאמה מעידה על חוסר-פטריוטיות. "האם ההערות הללו מספקות מבט חטוף על עולמה הפוליטי של אשת המועמד, המבטא ביקורתיות על אמריקה? האם זה מבטא אהבה עצמית מופרזת של בני הזוג אובאמה?", תהה השבועון הניאו-שמרני "וויקלי סטנדרד".

 

עדיין לא ברור אם שתי הפרשות פגעו במומנטום של ברק אובאמה, שמנסה היום לגרוף ניצחונות במדינות וויסקונסין והוואי. סקרים אחרונים מעניקים יתרון קל לאובאמה בוויסקונסין, אולם הילארי קלינטון מקווה להפתיע במדינה, ששיעור השחורים בה עומד על עשרה אחוזים בלבד, ומרבית אוכלוסייתה משתייכת למעמד הביניים.

 

השבוע ניסתה קלינטון להצטייר כמי שוויתרה על ווסקונסין ועברה לאוהיו וטקסס - שתי מדינות עתירות-צירים שבהן ייערכו בחירות מוקדמות וחשובות ב-4 במרס. עם זאת, ברור שקלינטון עושה מאמץ של הרגע האחרון לבלום בוויסקונסין את המומנטום הגדול של אובאמה, המתבטא בשמונה נצחונות רצופים מאז "סופר טיוזדיי".

 

אובאמה הוא המועמד לנצח בוויסקונסין (74 צירים) והמנצח הוודאי בהוואי (20 צירים) - המדינה שבה נולד. הבת צ'לסי נשלחה אמנם להפגין נוכחות בהוואי, אבל נסיעתה לשם נראית יותר כחופשה על אי קסום, מאשר אפשרות ריאלית שהבת תצליח לנחול הישג כלשהו.

 

שני הצדדים מבינים את החשיבות

לפי ספירת הצירים הדמוקרטיים של רשת ABC, מוביל ברק אובאמה על הילארי קלינטון בפער של 73 צירים. קלינטון אותתה כי בכוונתה להיאבק עד הסוף, עד 7 ביוני. עם זאת, שני ניצחונות נוספים לאובאמה הלילה בנוסף על ההמתנה בת השבועיים עד למירוצים הבאים לא יעשו טוב לסנאטורית מניו-יורק. היא מובילה אומנם בבטחה במדינת אוהיו, אבל אובאמה מצליח לסגור את הפער בטקסס - מדינה שבה חייבת קלינטון לנצח כדי להישאר במירוץ. מסיבה זו, מבינים שני המחנות את החשיבות של וויסקונסין הלילה. הקלפיות ייסגרו בשעה שלוש לפנות בוקר שעון ישראל.

 

גם אצל הרפובליקנים ייערכו בחירות מוקדמות הלילה: המועמד המוביל, הסנאטור מאריזונה ג'ון מקיין, ייאבק מול מושל מדינת ארקנסו לשעבר מייק הקאבי על 37 הצירים שאותם תשגר מדינת וויסקונסין לוועידת המפלגה, ועל 19 צירים ממדינת וושינגטון. הרפובליקנים כבר ערכו גם אסיפות בחירות במדינה זו, לקביעת 18 צירים.


פורסם לראשונה 19/02/2008 22:36

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרעייה אובאמה. חוסר ניסיון?
צילום: AFP
הבעל אובאמה. האם המומנטום ייעצר?
צילום:AP
קלינטון. חייבת להחזיק מעמד
צילום: AP
מומלצים