שתף קטע נבחר

אחרי הפרסום ב-ynet: הנאנסת זוכה למענה משפטי

"אל תתלוננו", קראה קורבן אונס לנפגעות תקיפה מינית, לאחר שהתאכזבה מהסחבת במשפט שנערך לאחיה, הנאשם. בעקבות פרסום סיפורה ב-ynet החליטה שופטת בית-המשפט המחוזי לקחת על עצמה את התיק, והקדימה את מועד הדיון מסוף השנה - לשבוע הבא. הנהלת בתי המשפט: התיק הועבר להרכב השופטת ברכה אופיר-תום ללא קשר לפרסום הכתבה

מזרזים את טחנות הצדק: שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, ברכה אופיר-תום, החליטה הבוקר (יום ג') להקדים הליך משפטי בתיק אונס - זאת לאחר שאתמול פורסמה ב-ynet כתבה על הסחבת בטיפולו, שנמשכת כבר יותר משנתיים. "אני קצת המומה ומופתעת מהמהירות שבה זה עבד. זה קצת אבסורד שבזכות כלי תקשורת משהו זז", אמרה המתלוננת.

 

בכתבה שפורסמה אתמול סיפרה ג', כיום בת 30, כי היא ואחותה

 נאנסו על ידי אחיהן מאז שהיו בנות 4 ו-5, אך משפטן מתעכב כבר זמן רב וצפוי להיפתח רק בסוף השנה.

 

כתב האישום נגד האח כולל תיאורים מחרידים של אונס שתי אחיותיו, במשך שנים ארוכות. על חלק מהחשדות חלה התיישנות. מאז הגשת כתב האישום, בדצמבר 2005, התיק החליף מספר הרכבים אשר היו אמורים לדון בו בבית המשפט, חמישה פרקליטים מטעם המדינה הוחלפו, והדיונים נדחו עשרות פעמים. נכון לעכשיו, האח, בן 37, חופשי, ומשפטו צפוי היה להיפתח רק בסוף דצמבר 2008.

 

הסיבה לעיכוב הייתה מחסור קשה של שופטים בבית המשפט המחוזי. ארבעה הרכבים של מה שמוגדר "פשע חמור", האמורים לעבוד באופן קבוע, אינם קיימים שם כיום - ובית המשפט העמוס ביותר בארץ פועל עם שני הרכבים בלבד, האמורים לדון בעבירות רצח ואונס.  

 

בעקבות עוגמת הנפש שנגרמה לה, קראה המתלוננת לכל מי שנפלה קורבן

 שלא להתלונן במשטרה. היא סיפרה כיצד מערכת המשפט "מטאטאה" את המקרה שלה ושל אחותה מתחת לשטיח, "ממש כפי שעשתה משפחתה". עוד אמרה: "אם הייתי יודעת שכך נראה הטיפול של מערכת המשפט, לא הייתי מגישה תלונה. ואם יש מישהי שמתלבטת - אני אומרת לה חד משמעית לא לעשות את זה. הטעות שלי היתה בשנייה שהתחלתי לדבר עם השוטרת, אז הפכתי להיות קורבן בפעם השנייה. אני אומרת לקורבנות - אל תתלוננו. תטפלו בעצמכן, תלכו לפסיכולוג, תעשו מה שצריך, אבל אל תתלוננו. אם תעשו פעולה משפטית, זה רק יהפוך אתכן לחסרות אונים".

  

אלא שפרסום הדברים עורר גלים בבית המשפט, והשופטת אופיר-תום החליטה לקחת את התיק על עצמה - וקבעה תזכורת ליום שני הקרוב, אז צפוי להיקבע מועד לתחילת המשפט.

 

בתי המשפט: מועד הדיון לא נקבע לפי הפרסומים בתקשורת

קורבן האונס אמרה היום ל-ynet: "עדיין כואב לי ששום דבר פה הוא לא מטעם המדינה, המדינה לא עשתה דבר. אף אחד שם לא רואה אותי, אבל בכל אני שמחה ומאושרת מההתקדמות הזו".

 

ראש מרכז נגה בקריה האקדמית אונו, ד"ר דנה פוגץ': "אני מברכת על ההחלטה ואנחנו מקווים שהתיק אכן יתקיים ויסתיים אצל שופטת מוערכת כמו אופיר-תום. עם זאת, אני לא יכולה שלא לחשוב על מאות הקורבנות שאינם מיוצגים ואין מי שדואג להם. המשפטים שלהם נמשכים לנצח ומגיעים בלית ברירה להסדרי טיעון".

 

הנהלת בתי המשפט מוסרת בתגובה כי לא התקשורת גרמה לזירוז הטיפול בתיק: "על אף חשיבותם הרבה של כלי התקשורת, הרי שקביעת מועדי הדיון בתיקים התלויים ועומדים בבתי המשפט אינה מתבצעת בהתאם לפרסומים כאלה או אחרים בכלי התקשורת, אלא, בהתאם ליומנם של שופטי בתי המשפט והצדדים ולסדרי עדיפויות בין התיקים השונים. התיק נשוא הכתבה הועבר להרכב השופטת ברכה אופיר-תום, ללא קשר לפרסום הכתבה. זאת במסגרת החלטה שהתקבלה עוד בטרם הפרסום ביום 19.2.08 להעביר מספר תיקים פליליים להרכב זה. העברת התיקים התאפשרה עקב מועדי דיון שהתפנו ביומנו של ההרכב עם סיום פרשת התביעה בתיק מדינת ישראל נ' אסי אבוטבול, הנשמע מיום ליום בפני הרכב ברכה אופיר-תום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים