שתף קטע נבחר

המגזר העסקי ידרג ביצועי עמותות ומלכ"רים

בית ההשקעות מיטב, הג'וינט ויעקב בורק מאוורגרין מקימים את מידות - גוף שידרג ביצועי עמותות לפי התנהלות ותוצאות בשטח

מאות מיליוני שקלים מחולקים בישראל מדי שנה לקהילה על ידי חברות עסקיות. סכומים אלה גדלים בשנים האחרונות, עם התפתחותו של תחום האחריות החברתית, שהגביר מאוד גם את היקף הפניות של עמותות לחברות בבקשה לסיוע. למרות הפעילות הגדלה בתחום, לחברות אין די כלים כדי לבחון לעומק את פעילותם של הגופים המבקשים סיוע ולהחליט למי להעניקו.

 

לשם כך, בית ההשקעות מיטב, ארגון הג'וינט ויעקב בורק, מייסד קרן ההון סיכון אוורגרין, ישיקו בשבועות הקרובים את המיזם מידות שידרג ביצועי עמותות ומלכ"רים (מוסדות ללא כוונת רווח - שמכונים המגזר השלישי). המטרה היא לסייע לחברות עסקיות ולתורמים פרטיים לבחור השקעות שיניבו להם תשואה המקסימלית.

 

"השחיתויות בניהול עמותות המתפרסמות לעתים קרובות יצרו חשדנות בסיסית בקהילה העסקית כנגד גורמים מהמגזר השלישי, והביאו לאובדן תקציבים גדול מתורמים פוטנציאלים", אומר אבנר סטפק, מנכ"ל בית ההשקעות מיטב. "מעבר לכך, גם לחברות שרוצות לתרום אין יכולת להחזיק מערך סינון ובקרה שיבדוק עמותות, וזה מה שמידות תבצע עבורן".

 

היוזם והמנכ"ל של מידות הוא צביקה ארן, יועץ ארגוני לעסקים ויועץ למדיניות פילנתרופיה, שנעזר בהקמה בגורמים כגון חברת הדירוג מעלות וחברת הייעוץ TACK. מיטב, הג'וינט ובורק יחזיקו כל אחד שליש מהמיזם.

 

אף שמידות היא מיזם ללא כוונות רווח, יש לו מודל הנשען בשלב זה על הכנסות מצדם של התורמים, הנזקקים לדירוג העמותות, וכבר יש חברות גדולות שהזמינו סקירות. בשלב הראשון ייבחנו כ־70 עמותות וארן צופה כי מלכ"רים רבים עתידים להצטרף.

 

ארן מסביר כי הייחוד של שיטת המדידה הוא היכולת למדוד בעצם כל סוג של מלכ"ר. הפרויקט ידרג את המלכ"רים לפי מידות ארגוניות ומידות חברתיות. כך, למשל, המידות הארגוניות יתייחסו לשקיפות, להגינות, לכוח האדם (כולל מתנדבים) ולאופק הארגוני. המידות החברתיות כוללות פרמטרים איכותיים כגון שביעות הרצון של הנתמכים, המוניטין של המלכ"ר והתוצאות בשטח. במובן אחר, המידות החברתיות הן ה"טוּב" שהארגון מייצר, והמידות הארגוניות הן טיב התשתיות המאפשרות לו את הפעילות.

 

גורמים במגזר העסקי מביעים עניין במידות, ומציינים כי זהו כלי שיכול להיות יעיל בבחירת עמותות לתרום להן. עם זאת, הכלי של מידות נוגע לעמותות בלבד, ואינו יכול לאמוד כדאיות פרויקטים לא מאוגדים, מהסוג שחברות עסקיות כן משקיעות בהם לעתים, כגון הכנסת מחשבים לבתי ספר.

 

במידות מאמינים ומקווים שמידות תייצר סדר יום חדש במגזר השלישי ובעסקים. על פי סטפק: "אנחנו רוצים ליצור מהפכה במגזר השלישי, שתביא לגידול בהיקף התרומות ולייעול פנימי של המערכות". מהצד העסקי אומר ארן: "האג'נדה שלנו אומרת שלא הכל זה כסף. המטרה היא לעודד את תרבות הנתינה וליצור מנהיגות מתנדבת".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יעקב בורק, מייסד קרן ההון סיכון אוורגרין
צילום: צביקה קנטור
מומלצים