שתף קטע נבחר

פרויקט Open Office העברי בסכנת סגירה

התמיכה של משרד האוצר ב-Open Office, אלטרנטיבה חופשית ל-Office של מיקרוסופט, מסתיימת החודש, והחברה המתחזקת את הפרוייקט תיאלץ להקפיאו עד שיימצא תקציב. במשרד האוצר מבטיחים לנסות למצוא פתרון

הגירסה העברית של Open Office, חבילת תוכנות משרדיות המהווה אלטרנטיבה חופשית וחינמית ל-Microsoft Office, מצוייה בקשיים ועלולה לאבד את התיקצוב שקיבלה עד עתה ממשרד האוצר.

 

לפי הודעה שפורסמה היום ברשימת הדיוור של הפרוייקט, פעילותו תושבת עד להודעה חדשה. האתר, התוכנה והמערכת לשליחת דיווחים על באגים יהיו זמינים ברשת, אך לא יעודכנו. התמיכה הטלפונית שניתנה על-ידי החברה למשתמשי Open Office תופסק, ובאין מנהל, הפורומים המשמשים את פעילי הקוד הפתוח יוקפאו אף הם.

 

חבילת היישומים המכונה Open Office כוללת מעבד תמלילים, גיליון אלקטרוני, כלי לעריכת מצגות ועוד, והיא מוצעת

להורדה ברשיון החופשי GPL, המתיר שינוי והעתקה שלה בתנאים מסויימים. התוכנות מבוססות על קוד המקור של חבילת יישומים בשם Star Office של סאן, שהעבירה את הפיתוח לקהילה. התוכנה מוצעת בגירסה בעלת ממשק עברי מלא ובחינם.

 

הפרוייקט והאתר של Open Office ישראל תוחזקו על-ידי חברת טק מערכות, המספקת שירותי מחשוב בתחום התוכנה החופשית, וקיבלה לשם כך תקציב ייעודי במסגרת פרוייקט תהילה ("תשתית הממשלה לעידן האינטרנט") של משרד האוצר, בתקופתו של הסגן הבכיר לחשב הכללי איציק כהן, שעזב מאז את התפקיד. כעת הסתיים החוזה, ומכיוון שעדיין לא חודש, לא נותר לטק דאטה אלא להקפיא בינתיים את הפעילות של Open Office, החל מסוף פברואר.

 

"היתה לי ישיבה עם בועז דולב, מנהל פרוייקט תהילה, והוא מנסה להשפיע על כך שיהיה תקציב לשנה הבאה, אבל כרגע אין", מסביר יונתן בן-אברהם, מנכ"ל טק-דאטה. תחזוקת האתר של Open Office בעברית, הפיתוח, תיקוני הבאגים ועוד בוצעו בעזרתם של ארבעה עובדים בחברה, לא במשרה מלאה אמנם.

 

משרד האוצר הודיע לך שהוא לא יתמוך יותר ב-Open Office?

 

"לא הייתי מגדיר זאת כך. עד כמה שאני יודע, משרד האוצר טרם החליט. זה נמצא באיזשהו תהליך החלטות אצל החשכ"ל שלא הסתיים, ולכן בינתיים הפרוייקט נסגר עד להודעה חדשה. ייתכן שעוד שלושה-ארבעה חודשים זה ישתנה. יש גם איזושהי מחלוקת פנימית על מי מותרת האחריות לממן את זה – אולי משרד החינוך צריך לממן את Open Office בכלל ולא משרד האוצר".

 

הרבה אנשים מאמינים שתוכנות קוד פתוח יכולות להתקיים במאמץ קהילתי משותף של מתכנתים בעלי רוח התנדבות, אבל רוב ההצלחות הגדולות בתחום – כמו Suse במימון נובל ו-Ubuntu במימון מארק שאטלוורת' – מגובות על ידי גופים בעלי כיסים עמוקים. אפשר לעשות קוד פתוח ללא תקציבי ענק?

 

"זה תלוי באופי של הפרוייקט. עובדה שהקרנל, הליבה של לינוקס, הוא עדיין פרוייקט קוד פתוח קהילתי שאינו מזוהה עם גוף מסחרי כלשהו. אבל זה בגלל האופי של הפרוייקט. הבעיה עם Open Office היא סף הכניסה התשתיתי הגבוה. התוכניתן צריך לשבת וללמוד את הקוד במשך חודשים עד שיהיה מסוגל לתקן באגים פשוטים יחסית. צריך אנשים שיש להם את הפנאי ללמוד זאת. יש ב-Open Office הרבה יותר שורות קוד מאשר בקרנל, למשל. Open Office הוא ענק - 162,000 קבצי מקור. זה פרוייקט גדול וזו הסיבה שלא ניתן לקיים בו את המודל המסורתי, של פרוייקט הנתמך לחלוטין על ידי הקהילה".

 

אם אכן הפרוייקט ייפסק, האם הקהילה שהוא צבר תוכל להמשיך לתחזק לבד את הגירסה העברית של Open Office?

 

"לא. מה שהקהילה יכולה לתרום זה דיווח על תקלות ובאגים, הם יכולים לתרום את זמנים לבדיקה של התיקונים לפני שהם נכנסים לגירסה הרשמית. הם יכולים גם לתרום תכנים, רקעים, תבניות של מסמכים. אבל הבנייה של Open Office עצמו והתיקון של הבאגים דורש הרבה מאוד השקעה ונסיון. הבטחתי למשרד האוצר שנשמר את היכולת הזו. התוכניתנים שעברו הכשרה אצלינו וצברו נסיון עדיין זמינים, במידת הצורך".

 

בן-אברהם מדגיש כי אינו מפנה אצבעה מאשימה כלפי משרד האוצר, למרות שהוא עשוי לסגור את הברז. "מאז שפירסמתי את ההודעה ברשימת התפוצה של Open Office, אני מרגיש שיש לא מעט ביקורת כלפי משרד האוצר בנושא, אבל בל נשכח שהתמיכה שלהם ושל סאן ישראל עזרה ל-Open Office מאוד. בועז דולב הוא תומך נלהב של אופן אופיס, ואני מאמין שיעשה מה שיכול בנידון", הוא מסכם. "הם תרמו הרבה ואני מקווה שימשיכו, ואם לא - זכותם להחליט כך".

 

האוצר: מקווים לטוב

מנהל פרוייקט תהילה, בועז דולב, נשמע מופתע כשמעלים בפניו את הרעיון לפיו Open Office העברי עשוי לגווע, והוא דווקא אופטימי לגבי המשך הדרך. "כל פרוייקט מסוג זה זקוק לאישור של ועדה רלוונטית", מסביר דולב. "הדיון בנושא של המשך פיתוח Open Office יתקיים בתחילת מרץ. הנחת המוצא שלי היא שאכן נקבל אישור להמשך העבודה מול המפתחים לפחות עד סוף 2008. יש לצורך העניין צוות בחשב הכללי שיכול לקבל החלטות מסוג זה, וזה יעלה לדיון בקרוב מאוד. אני מאמין שבהחלט יימצא המשך מימון".

 

ואתה אישית תתמוך בהמשך הפרוייקט?

 

"כל מה שעוזר להקטנת הפערים בפריפריה ולאיזון התחרות בתחום הזה בישראל, אתמוך בו. אעשה כל מאמץ שהפרוייקט יימשך ולא יגווע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים