שתף קטע נבחר

לראשונה: הגז הטבעי ממצרים זורם לישראל

הגז זורם בצינור באורך של 100 קילומטר מאל עריש שבמצרים לחוף קצא"א באשקלון, ומשם בצינורות חברת הגז הישראלית, נתיבי גז, לתחנות הכוח של חברת החשמל

הגז הטבעי ממצרים החל לזרום לישראל שלשום בלילה, לאחר שלוש שנות עבודה והשקעה של מיליארדי שקלים בהנחת צינורות - כך נודע ל"כלכליסט".

 

הגז זורם בצינור באורך 100 ק"מ מאל עריש שבמצרים לחוף קצא"א באשקלון, ומשם בצינורות חברת הגז הישראלית, נתיבי גז, לתחנות הכוח של חברת החשמל.

 

ב־2005 נחתם הסכם בין ישראל לבין מצרים על אספקת גז טבעי בכמות של 7 מיליארד מ"ק בשנה למשך 20 שנה. במסגרת זו חתמה חברת הגז המצרית EMG על חוזים עם חברת החשמל בהיקף של כ־4 מילארד דולר לאספקת גז ב־15 השנים הבאות. המצרים השקיעו 470 מיליון דולר בצינור לאשקלון.

 

כניסתו המואצת של הגז הטבעי למשק החשמל אמורה להפחית את הוצאות חברת החשמל על דלק במאות מיליוני שקלים, וכן לצמצם את זיהום האוויר. סכסוך עבודה בחברת החשמל על הסכם שכר מעכב את ההכנות בחלק מתחנות הכוח. בתקופה האחרונה הצטרפו כמה יצרני חשמל פרטיים להסכם האספקה עם EMG, בהם דוראד, מפעלי נשר ומפעלי נייר חדרה. בימים הראשונים זורמת כמות מופחתת של גז, ובחודש הבא תוזרם הכמות המלאה לפי החוזים.

 

בעלי המניות הגדולים ב־EMG הם חברת הגז התאילנדית PTT המחזיקה ב-25%, חברת הגז המצרית (10%), היהודי אמריקאי סם זל (12%), המצרי חוסיין סאלם (28%) ויוסי מימן (25%). מקבוצת מרחב שבשליטת מימן סירבו להגיב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים זיו
יוסי מימן. 7 מיליארד מ"ק ל-20 שנה
צילום: חיים זיו
מומלצים