שתף קטע נבחר

ארה"ב: פרסומים על רומן מאיימים לפגוע במקיין

העיתון ניו יורק טיימס פרסם תחקיר הטוען כי המועמד הרפובליקני לנשיאות, ג'ון מקיין, קיים קשר רומנטי עם לוביסטית צעירה וייתכן שקידם חקיקה למענה. מטה מקיין: "מדובר במסע הכפשה בסגנון 'פגע וברח'"

פרשה חדשה מאיימת לפגוע במוניטין של המועמד הוודאי של המפלגה הרפובליקנית לנשיאות ארצות הברית, ג'ון מקיין. העיתון "ניו יורק טיימס" פירסם היום (ה') תחקיר על קשר רומנטי ומקצועי שנרקם לכאורה בין הסנאטור מאריזונה ללוביסטית צעירה.

 

הסיפור הזה מוכר במערכות העיתונים הגדולים כבר כמה חודשים והבוקר החליט ה"ניו יורק טיימס" לפרסם אותו. משמעות הדיווח - אם יתברר כנכון - הוא שמקיין, הידוע כלוחם נגד הקשר בין הון לשלטון, נגוע אף הוא בקשרים עם שדולה.


ג'ון מקיין ואשתו סינדי בביקור באוהיו, אתמול (צילום: רויטרס)

 

לפי הדיווח, הפרשה החלה במהלך המירוץ לנשיאות בשנת 2000, שבו הפסיד מקיין בפריימריז הרפובליקנים ליריבו ג'ורג' בוש. מקיין שירת לפני שמונה שנים בוועדת המסחר של הסנאט, ולפי הפרסומים, הוא שיגר מכתב המאיץ לקדם חקיקה הקשורה לבעלי תחנת טלוויזיה, שהלוביסטית ויקי אייזמן פעלה למענו. אייזמן היתה אז בת 32.

 

עוד פורסם כי עוזריו של מקיין היו מודאגים ממערכת היחסית הרומנטית שקיים עם אייזמן ואף הזהירו אותו שהדבר עלול להחריב את הקריירה שלו. החשש בקרב מטה מקיין אינו קשור רק בפרסומים על קשר רומנטי, שספק אם יפגעו במקיין בן ה-71, אלא שהדיווח עלול לפגוע במוניטין שלו כפוליטיקאי הגון, הפועל נגד הקשרים בין הפוליטיקה לבעלי ההון.

 

אסטרטג בכיר במטה מקיין, שפרש והחליט לנקום בו, סיפר כי דחק באייזמן להתרחק מהמועמד במהלך המירוץ. ה"טיימס" ציטט בנוסף שניים מעובדיו לשעבר של מקיין שטענו כי הוא הודה בקיום מערכת יחסים "לא נאותה" והבטיח לשמור מרחק מאייזמן.

  

העיתון "וושינגטון פוסט" פירסם הבוקר כי ג'ון וויבר, עוזרו לשעבר של מקיין, הוא האדם שנפגש עם הלוביסטית אייזמן וביקש ממנה להתרחק מהסנאטור. עם זאת, אייזמן ומקיין הכחישו כי היה ביניהם קשר רומנטי ביניהם.

  

"מקיין לא פועל לטובת בעלי ההון"

הפרסום ב"טיימס" אינו מספק הוכחות להתנהגות בלתי הולמת, מעבר לדאגה שהביעו העוזרים. במטה מקיין פרסמו הודעה ובה נמסר: "חבל ש'ניו יורק טיימס' הוריד את הסטנדרטים שלו והיה מעורב במסע הכפשה בסגנון 'פגע וברח'. למקיין יש ניסיון בן 24 שנות שירות ציבורי מכובד וישר. הוא מעולם לא הפר את אמון הציבור ומעולם לא פעל לטובת בעלי הממון. לא נאפשר למסע הכפשה להסיט את תשומת הלב מהנושאים העומדים על הפרק במערכת הבחירות".

 

מקיין עצמו מיהר לקיים הבוקר מסיבת עיתונאים במטרה לגדוע את הסיפור באיבו. הוא טען כי עוזריו מעולם לא פנו אליו בנושא אייזמן, משום שמעולם לא ניהל עימה רומן. כמו כן טען כי מעולם לא העניק טובות הנאה בפרשה. מקיין הוסיף כי הוא השיב באריכות לכל שאלה שהפנה ה"טיימס", ואילו העיתון לא פירסם תשובתו במלואה.

 

עורכים ובעלי טורים בארצות הברית הביעו תמיהה על הפרסום בטענה כי מדובר בתחקיר מלא "חורים". פרשנים שמרנים התפלאו על עיתוי הפרסום של האשמות, שהגיעו לעיתון לפני כמה חודשים, ואילו פורסמו לפני שלושה או ארבעה חודשים, יכלו לחסל את סיכוייו של מקיין. אולם כעת מאוחר מדי להשפיע על זהות המועמד הרפובליקני לנשיאות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מקיין. מכחיש
צילום: AFP
ויקי אייזמן. היה או לא היה?
צילום: AP
מומלצים