שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  צה"ל לבני"שים: בואו להיות נהגי משאיות

  מפקד מרכז הובלה פנה לאיגוד ישיבות ההסדר וביקש: שלחו אלינו את בעלי הפרופיל הנמוך לתפקיד נהגי משאיות. הצ'ופר: מחלקות אורגניות ושילוב במערך המילואים. וגם: איך יימנע ביטול התורה בנסיעות?

  היחסים בין ראשי הצבא לישיבות ההסדר מעולם לא היו מתוחים כל כך, אבל מתברר שגם בצה"ל יודעים שעל הבני"שים אפשר תמיד לסמוך: בעקבות מחסור חמור בכוח אדם פנו באחרונה ראשי מרכז ההובלה לאיגוד ישיבות ההסדר וביקשו מהם לשבץ את המתגייסים כנהגי משאיות. "אנחנו מתקשים לאתר מועמדים", אמר מפקד המרכז לרבנים, "אני משוכנע שהתפקיד יתאים ויאתגר את התלמידים האיכותיים שלכם, שרק יעלו את רמת הגדודים". ראשי האיגוד הרימו את הכפפה, ובשבוע שעבר כבר השתתפו עשרות תלמידים בעלי פרופיל עורפי ביריד מיוחד בבסיס מרכז ההובלה בבית-נבאללה. תצוגות התכלית וההסברים הצליחו לשכנע 16 בני ישיבות חלוציים, ובגיוס מארס הקרוב הם ישולבו במערך הנהגים.

   

  "הג'ובניק הרגיל תמיד יעדיף לשרת כפקיד בבסיס קרוב לבית ולא לנסוע באמצע הלילה להעביר תחמושת לגבול הצפון", מסבירים באיגוד ישיבות ההסדר. "הצבא נקלע למצוקת כוח אדם ביחידה והחליט לפנות דווקא לבני"שים. אצלם גם בעלי הפרופיל העורפי מבקשים תמיד לתרום יותר ויותר, והם ישמחו למלא תפקידים של תומכי לחימה".

   

  מזכ"ל האיגוד, איתן עוזרי, מצביע בשיחה עם ynet על הסיבות שתרמו להחלטה להיענות לקריאת הצבא: "צה"ל נמצא באמת במצוקה, והוא התחיל לגייס כנהגים גם בעלי פרופיל 97. תמיד אמרנו שאנחנו משרתים את הצבא ולא הצבא אותנו, וכשראינו שחסרים שם חיילים החלטנו להירתם למשימה". עם זאת מדגיש עוזרי כי לא ייכפה על תלמיד המתאים ורוצה לשרת כלוחם להתגייס למרכז ההובלה.

   

  חידוש נוסף שעשוי להקל על התלמידים את ההחלטה לאן להתגייס הוא השירות במחלקות אורגניות של בני ישיבות. עד כה נהנו מאפשרות זו רק החיילים הלוחמים, כשהמשרתים בעורף מפוזרים בין היחידות השונות - כעת מבטיח צה"ל מחלקה מיוחדת לבני"שים גם במרכז ההובלה. ומה יהיה לאחר השחרור? כיום מוצאים את עצמם חיילים רבים ששירתו בתפקידים עורפיים משוחררים משירות מילואים במסגרת מדיניות הצבא, אף שהם רוצים להשתלב במערך. לנהגי המשאיות זה לא יקרה, ובצה"ל מבטיחים להיעזר בהם גם בחיים האזרחיים.

   

  השירות הנוח של החיילים העורפיים במסלול ההסדר מאפשר להם גיחות קצרות לישיבה כדי להמשיך בלימוד התורה. באיגוד ישיבות ההסדר לא מקפחים גם את נהגי המשאיות, ובכוונתם לספק להם ערכת תקליטורים מיוחדת ובה שיעורים שהקליטו רבני הישיבות להאזנה בנסיעות הארוכות.

   

  נרי-ה זיו, לשעבר בני"ש בצנחנים שנפצע והפך לקצין הובלה, מברך בשיחה עם ynet על המהלך ואומר כי מדובר מבחינתו בהתגשמות חלום ישן. "אני זוכר את עצמי כבן ישיבה לפני גיוס", הוא נזכר, "המחשבה על שירות כנהג משאית הייתה משוקצת אם בכלל קיימת, ואני חושב שזה הלך הרוח בין הבני"שים כולם".

   

  נרי-ה מספר שמיום שדרך לראשונה בחיל הלוגיסטיקה לאחר הפציעה ועד שהפך לסגן מפקד פלוגת מילואים במרכז ההובלה, כמעט שלא פגש שם בוגרי ישיבות או מכינות. "לדעתי אין מקום בצבא שדורש תוספת של אנשים כאלה איכותיים, ערכית ומקצועית, כמו גדודי ההובלה", הוא אומר, "לי עצמי היו הצעות לחזור לפלוגות לוחמות ואני לא מצטער לרגע שבחרתי אחרת".

   

  לדבריו, מי שבאמת רוצה לפגוש את עם ישראל ולהשפיע עליו - זהו המקום המתאים: "כולם מדברים על גרעינים תורניים ופנים אל פנים, אבל דווקא בצבא יש מפגש ישיר ואותנטי עם כל שכבות האוכלוסייה. כבני"ש בודד הרגשתי שיש לי שם הרבה מקום לביטוי – עכשיו נוכל להכפיל את זה בכמה עשרות טובות".

   

  זיו סבור שהתרומה תשפיע באופן ישיר על תפקוד הצבא: "זה קידוש השם אמיתי וטהור, ועוד לא אמרתי מילה על החשיבות המקצועית של התפקיד עצמו. אם רק נרצה לדרוך גם במקומות האלה – צה"ל כולו ייראה אחרת".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בני"שים. המפתחות כבר בפנים
  צילום: יאיר קראוס
  משאית צבאית. היעד הבא
  צילום: רויטרס
  מומלצים