שתף קטע נבחר

למה ביטל רה"מ את חוזה המיליונים עם אדלר?

ארבעה ימים בלבד אחרי שסיכמה מפלגת קדימה עם חברת אדלר-חומסקי על מסע פרסום, הודיעה החברה לבורסה כי קדימה חזרה בה מההסכם באופן חד-צדדי. עד לרגע פרסום ההודעה התנהלה במפלגה דרמה פוליטית, ראש הממשלה רתח מזעם ודפק על השולחן. האם מנכ"ל המפלגה גיבש חוזה ללא רשות ומאחורי גבו של אולמרט?

שבוע לאחר שהודיעה מפלגת קדימה על ביטול חוזה בסך עשרה מיליון שקל עם חברת הפרסום אדלר-חומסקי, מסרבות הרוחות במפלגה לשכוך. בכירים בקדימה דרשו אמש (יום ה') לפתוח בבדיקת התנהלותם של המנכ"ל, עדי שטרנברג, ושל הגזבר, איציק חדד, שגיבשו וחתמו את החוזה ללא סמכות וללא אישור הסיעה, כפי שנדרש.

 

בכירים במפלגה טוענים כי שטרנברג לא נהג כראוי כשסיכם עם משרד הפרסום על הובלת ניהול הקמפיינים בבחירות לרשויות המקומיות, והסתיר מהסיעה ומראש הממשלה, אהוד אולמרט, את דבר חתימת החוזה עם אדלר-חומסקי. קצפם של בכירי המפלגה יצא לאחר שלמדו על קיומו של החוזה מפרסומים בעיתונות הכלכלית.

 

ב-10 בפברואר, בסמיכות לשעת סגירת יום המסחר, הודיע משרד אדלר-חומסקי לבורסה על חתימת חוזה עם מפלגת קדימה, במסגרתו יוביל המשרד את מסע הבחירות שלה לרשויות המקומיות. שווי העסקה שצוין היה 9.8 מיליון שקלים. "החברה מתכבדת להודיע בזה כי היום, 10 בפברואר 2008 בשעות אחר הצהריים, נחתם הסכם עם מפלגת קדימה, לפיו תספק החברה ייעוץ אסטרטגי שוטף בקשר לבחירות המוניציפליות", נכתב בהודעת החברה לבורסה.

 

ארבעה ימים בלבד לאחר מכן יצאה הודעה נוספת מהמשרד, הפעם - על ביטול העסקה. בהודעה זו נכתב, בין היתר: "בהמשך לדיווח מיום 10 בפברואר ... החברה מודיעה בזה כי קיבלה ממפלגת קדימה הודעה חד-צדדית, לפיה ההסכם אשר נחתם ביום 10 בפברואר 2008 נחתם על-ידי נציגי קדימה בהיעדר אישור סיעת קדימה בכנסת, ולפיכך אינו תקף".

 

ראש הממשלה רתח מזעם

מדוע בוטל החוזה בין הצדדים ארבע ימים בלבד לאחר חתימתו? מתברר, כי ראש הממשלה אולמרט, ששהה בתחילת השבוע שעבר בגרמניה, עודכן על קיום החוזה לאחר שובו ורתח מזעם על שהדברים נוהלו מאחורי גבם של ראשי המפלגה.

 

ל-ynet נודע כי עד לפרסום הודעת הביטול, התחוללה מאחורי הקלעים דרמה פוליטית של ממש, במהלכה דפק ראש הממשלה על השולחן ודרש לבטל את החוזה, ואף הורה בעצמו ליועץ המשפטי של קדימה, עו"ד איתן הברמן, להודיע על ביטול החוזה לאלתר. גורמים פוליטיים ששוחחו באותו יום עם אולמרט דיווחו, כי כעס והתבטא במלים קשות. כיצד יכול להיות, תהה, שלא עודכן בחוזה כה "שמנמן"? כיצד הוא התגבש מאחורי גבו?

 

הדרמה מתבררת כמסעירה עוד יותר, לאור העובדה ששבוע לפני כן, ב-4 בפברואר, דנה סיעת קדימה בתקציב המפלגה, אולם המנכ"ל שטרנברג לא מסר פרטים על אודות ההסכם המתגבש עם אדלר-חומסקי. בפרוטוקול ישיבת הסיעה נרשם כי שטרנברג ציין כי "עדיין לא קיימת מסגרת תקציב לבחירות המקומיות, וכשתהיה מסגרת, נציג אותה בפני הסיעה".

 

גם יו"ר סיעת קדימה, ח"כ אלי אפללו, שמע על חתימת החוזה עם אדלר-חומסקי מחברי כנסת בקדימה, שקראו עליו בתקשורת ודרשו לקיים דיון בנושא. בעקבות כך, דרש אפללו לבטל את החוזה, להקים צוות מיוחד שיעסוק בנושא, ולהביא את החוזה לאישור הסיעה כנדרש בתקנון קדימה.

 

חוזרים לימי פורום החווה?

עוד נודע, כי טיוטת ההסכם בין קדימה ובין אדלר-חומסקי גובשה בחודשיים האחרונים על-ידי היועץ המשפטי הברמן, ולמעשה - היה למנכ"ל קדימה די זמן כדי לעדכן את ראשי המפלגה בהתקדמות ובעובדה כי ההסכם נמצא לפני חתימה.

 

בעקבות כך, דורשים בכירים בקדימה לבדוק את התנהלות המנכ"ל, ומותחים ביקורת חריפה על העובדה כי ההסכם הוסתר מעיני ראשי המפלגה. "ההתנהלות מזכירה את ההתנהלות בימי פורום החווה", אמר בכיר בקדימה. "אנחנו רוצים לדעת מה בדיוק מקבלת קדימה בעקבות החוזה הזה. מי שחתם לא היתה לו סמכות. כל הסיפור הזה לא מריח טוב".

 

גורם בכיר אחר בקדימה ציין כי "מנכ''ל לא יכול לפעול ללא סמכות וללא רשות. הוא פעל ללא הרשאה. לא ברור איך הדברים האלה התנהלו. ההסכם הזה לא עמד על כל האינטרסים של קדימה בבחירות המוניציפאליות. חובה עלינו לבדוק מה קרה שם".

 

בתגובה אמר שטרנברג כי "החוזה נחתם והגיע לתקשורת לפני שהוא הגיע לאישור הסיעה. לכן, החוזה מוקפא לפי שעה, עד שנעשה את כל התהליך מחדש. לא נמסרו פרטים כי ההסכם הבשיל כמה ימים אחרי הדיון בסיעה, והוא יעלה לדיון בתקופה הקרובה. ראש הממשלה הקפיא החוזה עד הדיון מחדש". ראובן אדלר אמר ל-ynet: "יש לנו חוזה חתום עם קדימה ומבחינתנו יהיה להם קשה מאוד לבטל אותו".

 

יחסי אולמרט ואדלר התקררו אחרי שרון

יו"ר סיעת קדימה, ח"כ אלי אפללו, אמר: "אני חושב שמי שחתם על חוזה בלי לדווח לסיעת קדימה, לא היה צריך לעשות זאת. צר לי שזה נעשה כך. מפלגת קדימה היא מפלגה נקייה, וצריך לעשות בדיקה בפרשייה הזו כדי שמקרה כזה לא יחזור על עצמו. באשר למשרד אדלר-חומסקי, אין לי טענות. אני חושב שקדימה בחרה את המשרד הטוב ביותר לעבוד איתו".

 

ההתקשרות של מפלגת קדימה עם משרד אדלר-חומסקי החלה עוד בימיו של ראש הממשלה לשעבר, אריק שרון, כיו"ר המפלגה. באותם ימים, היה ראובן אדלר יועצו הקרוב של שרון, ומפלגת קדימה עבדה עם המשרד של אדלר. לאחר שנבחר אולמרט לראשות הממשלה, חלה התקררות ביחסים בין אדלר לבין אולמרט ואנשיו.

 

ראש הממשלה, שמתייעץ רבות עם היועץ האסטרטגי טל זילברשטיין, הרחיק את אנשי "פורום החווה" מלשכת ראש הממשלה. הסוקר קלמן גיאר, היה האחרון שהורחק מהלשכה. בקדימה אומרים כי "הגיע הזמן לבדוק את ההתקשרויות האלה שמקורן בעבר".

 

כעת נשאלת השאלה, האם ביטול החוזה הוא איתות של ראש הממשלה כי הוא מעוניין לדחוק את רגליו של אדלר מחוץ לקדימה ולהחליפו במישהו אחר, או שמא הוא מעוניין רק בהעברת מסר שמטרתו להבהיר מי "בעל הבית" בקדימה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. דרש לבטל את החוזה
צילום: AFP
צילום: מיכאל קרמר
אדלר. "יהיה קשה מאוד לבטל"
צילום: מיכאל קרמר
צילום: אלכס קולומויסקי
אפללו. "לא היו צריכים לחתום"
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: אלכס קולומויסקי
אולמרט ואדלר בימים טובים יותר
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים