שתף קטע נבחר

צבא טורקיה: הרגנו יותר ממאה מורדים בעיראק

33 מורדים כורדים נהרגו היום מאש כוחות צבא טורקיה, ובכך לטענת הצבא עלה מספרם הכולל מאז תחילת המבצע הנרחב בצפון עיראק ל-112. לטענת הכורדים, לוחמיהם הרגו עד כה 47 חיילים טורקים. מוקדם יותר איימו המורדים: אם הכוחות לא ייסוגו בקרוב, הלחימה תעבור "ללב הערים הטורקיות"

צבא טורקיה הודיע הערב (יום א') כי מאז תחילת המבצע בצפון עיראק הרג לפחות 112 מורדים כורדים, מהם 33 שנהרגו היום. הצבא אישר כי אחד ממסוקיו התרסק באזור הגבול עם עיראק וכי שמונה חיילים נוספים נהרגו בלחימה במבצע הנרחב נגד המורדים הטורקים בצפון עיראק. זאת לאחר שמוקדם יותר הודיעו המורדים כי יירטו מסוק מסוג "קוברה" של חיל האוויר הטורקי. לטענת המורדים, לוחמיהם הרגו מאז תחילת המבצע 47 חיילים טורקים.

 

ממשלת עיראק קראה לטורקיה להסיג את כוחותיה הקרקעיים מצפון המדינה וליישב את המשבר באופן דיפלומטי. "הממשלה העיראקית מתייחסת לפעולה הצבאית הטורקית החד-צדדית כאל איום על יציבות האזור והפרת ריבונותה וקוראת לטורקיה להסיג את כוחותיה מעיראק בהקדם האפשרי", נאמר בהודעת ממשלת עיראק.

 

מנהיג בכיר בארגון ההמורדים הכורדי (PKK) קרא לכורדים המתגוררים בטורקיה להתקומם ולשבש את שגרת החיים בערי טורקיה. הארגון הבדלני אף איים כי אם המבצע הטורקי הנרחב בעיראק לא יסתיים בקרוב, תעבור הלחימה "ללב הערים הטורקיות". "אם הם מנסים להשמיד אותנו, על הלוחמים הצעירים שלנו להפוך את הערים הטורקיות לבלתי ראויות למגורים", אמר בהוז ארדל, מפקד בכיר בארגון בצפון עיראק. לדבריו על הכורדים המתגוררים בתוך טורקיה להתקומם ולהילחם ברשויות כדי להביא לסיום המבצע בעיראק. 

 

הבוקר, עם פתיחת היום הרביעי לפעולה הנרחבת של צבא טורקיה בצפון עיראק, הודיעו המורדים כי הצליחו ליירט את אחד ממסוקי הצבא המשתפים בפעולה. דובר המורדים מסר שהאירוע התרחש במהלך קרבות בין הצדדים במחוז צ'מסקו, הסמוך לגבול בין המדינות. "חילופי האש עדיין נמשכים, ואתמול ביצע צבא טורקיה תקיפות אוויריות וירי פגזים לעבר מטרות הארגון בצפון עיראק", אמר.


חיילים טורקים בגבול עיראק (צילום: AP)

 

 

על-פי דיווחי הצבא הטורקי, שביום חמישי החל בפעולה צבאית נרחבת נגד מעוזי המחתרת הכורדית (PKK), נהרגו עד כה עשרות בקרבות בין הצדדים. המורדים טענו מוקדם יותר כי מספר החיילים הטורקים שנהרגו בקרבות עומד על 22, וכי מרבית הגופות עדיין נמצאות בידיהם. להערכת גורמים בצבא טורקיה, הפעולה הנרחבת ביותר נגד "כר הפעילות הטרוריסטי" מזה עשור צפויה להימשך כ-15 ימים. 

 

בתוך כך, איראן הודיעה על תגבור כוחותיה לאורך הגבול עם עיראק בעקבות המבצע הטורקי, צעד שלדבריה נועד למנוע ממורדים כורדים להסתתר בשטחה. דובר משרד החוץ בטהרן, מוחמד עלי חוסייני, אמר כי "הצעדים הדרושים לתגבור הכוחות בגבול כבר ננקטו".

 

ביום חמישי החלה טורקיה בהכנסת רבבות חיילים, המלווים בכוחות אוויריים, לצפון עיראק במטרה ללכוד כוחות גרילה. "הכוחות החמושים מטורקיה, שפעילותם חשובה ליציבותה של עיראק, ישובו לארצם במהירות האפשרית - ולאחר שישיגו את מטרתם", מסר אז גורם צבאי בכיר בטורקיה.


פורסם לראשונה 24/02/2008 10:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסוק טורקי בגבול המושלג
צילום: AP
לוחמי PKK בצפון עיראק
צילום: AFP
מומלצים