שתף קטע נבחר

פרסום ראשון: פדרמן לא קיבל היתר לשליטה בבז"ן בגלל נבזלין

שנה לאחר הפרטת בתי הזיקוק בחיפה בה זכו במשותף החברה לישראל והמפעלים הפטרוכימיים שבבעלות דיוויד פדרמן ולאוניד נבזלין, הודיעה רשות החברות הממשלתיות לפדרמן כי לא יקבל את היתר שליטה בבתי הזיקוק בגלל שותפותו עם האוליגרך הרוסי. נבזלין: "אני מוכן לקיים כל תנאי שיניח את דעתן של הרשויות המוסמכות במדינה"

הרשות המוסמכת לא תיתן למפעלים הפטרוכימיים שבשליטת איש העסקים דיוויד פדרמן היתר לרכישת השליטה בבתי הזיקוק בחיפה, כל עוד ימשיך האוליגרך הרוסי, ליאוניד נבזלין, להיות שותף בפטרוכימיים, יחד עם פדרמן. כך נודע ל"כלכליסט".

 

בחודש אוקטובר הגיעה פטרוליום קפיטל, מחזיקת השליטה במפעלים הפטרוכימיים, לבעלות של 15.7% על בז"ן. פטרוליום קפיטל נמצאת בשליטה (80%) של חברת סקיילקס, הנמצאת בעצמה בשליטה (50%) של איש העסקים דיוויד פדרמן.

 

בפברואר הפריטה רשות החברות הממשלתיות במשרד האוצר את בז"ן. החברה לישראל, שבשליטת משפחת עופר, וסקיילקס התמודדו יחד במכרז שבו הנפיקה המדינה חלק מהחברה כדי לגבש לה גרעין שליטה, וזכו. בעקבות זכייתם במכרז הסכימו שתי החברות כי החברה תעבור לשליטה משותפת שלהן לאחר שהרשות תעניק לשתיהן היתר שליטה.

 

הרשות העניקה לחברה לישראל היתר שליטה בחודש יולי. החברה לישראל רכשה 45% מבז"ן והפכה לבעלת שליטה בלעדית בחברה. ואולם עד עתה לא ניתן היתר שליטה לשותפה השנייה ברכישה, סקיילקס שבבעלות פדרמן ונבזלין.

 

לפי ההסכמים בין סקיילקס והחברה לישראל, תמכור החברה לישראל לסקיילקס 11% נוספים ממניות בז"ן, ובכך יהפכו שתי החברות לבעלות שליטה משותפת, אך החברות אינן יכולות לממש את ההסכם ביניהן, בגלל העיכוב באישור הממשלתי.

 

פטרוליום: "זה תמרור אזהרה לכל משקיע זר"

מחברת פטרוליום קפיטל נמסר בתגובה: "התנהלותם המקוממת של גופי המדינה הנוגעים בדבר בהפרטת בז"ן ופסילתם של כל המשקיעים הזרים - חברה רב-לאומית מהגדולות בעולם בתחום האנרגיה ומשאבי הטבע, וחברת אלדר - מהווה תמרור אזהרה לכל משקיע זר המעוניין להשקיע בישראל.

  

"יכולה הייתה המדינה לקבוע מראש כי משקיעים זרים אינם יכולים להשתתף ובכך לחסוך למשקיעים הזרים את עוגמת הנפש, ההוצאות הכספיות הרבות והמיותרות ואת הסחבת שנמשכה למעלה משנה, שלא לדבר על הדלפת החומרים העסקיים הסודיים ביותר של המשקיעים הזרים בקבוצה לרוסיה, תוך גרימת נזקים בלתי הפיכים. חבל שבמקום לעודד השקעות זרות בישראל – המדינה מרחיקה משקיעים זרים ממנה".

 

לאוניד נבזלין הגיב על ההחלטה ואמר: "אני מוכן לקיים כל תנאי שיניח את דעתן של הרשויות המוסמכות במדינה, כך שיתאפשר לקדם את העיסקה".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דיוויד פדרמן
צילום: אלי אלגרט
ליאוניד נבזלין
צילום: איי פי
מומלצים