שתף קטע נבחר

הבחירות ברוסיה: מי אתה, דמיטרי מדבדב?

הוא היה סטודנט מבריק למשפטים, מרצה מוערך למשפט אזרחי, ופרקליט יוצא דופן בהגינותו במגזר העסקי. הוא גם היה יושב ראש תאגיד הגז הרוסי גזפרום, מנהל מסע הבחירות של ולדימיר פוטין וסגן ראש ממשלת רוסיה. אבל אפילו מקורביו לא יודעים אם הוא קורץ מהחומר שממנו עשויים נשיאים ברוסיה. פרופיל

בהנחה שהבלתי ייאמן לא יקרה, צפוי דמיטרי מדבדב - אחד מסגני ראש ממשלת רוסיה ויושב ראש תאגיד הנפט גזפרום - להיבחר לנשיא רוסיה ביום ראשון הבא. מדבדב בן ה-42 יהיה השליט הרוסי הצעיר ביותר מאז הצאר ניקולאי השני. הוא גם יהיה המנהיג הרוסי הראשון שלו ניסיון בעסקים הפרטיים.

 

עוד על הבחירות לנשיאות ברוסיה:

 

אנשים שמכירים את מדבדב תיארו אותו כאדם אינטליגנטי וכנה שאינו אוהב סיכונים – אבל גם מקורביו אינם יודעים אם הוא ניחן באינסטינקטים הפוליטיים שיאפשרו לו לשרוד כנשיא רוסיה הבא, וכמה מהם אפילו הטילו ספק ביכולתו להטיל את מרותו. "דימה הוא חכם, חכם מספיק להיות נשיא - והוא חזק, חזק מספיק כדי להיות נשיא. אבל כדי להיות נשיא רוסיה צריך להיות בעל תחושה מסוימת, אינטליגנציה רגשית מסוימת, ויכולת קבלת החלטות בקרמלין. לילצין היה את זה, לפוטין יש את זה. לא בטוח שלדימה יש", סיכם מכר ותיק של מדבדב, שסירב להיחשף בשמו, באוזני כתב רויטרס.

 

מאז שהודיע פוטין - פטרונו הפוליטי של מדבדב – כי הוא רואה בו כמועמדו המועדף לנשיאות, הפך מדבדב למועמד המוביל במירוץ לנשיאות ברוסיה. עם זאת, פרשנים בינלאומיים הבינו מיד מדוע בחר הנשיא היוצא במדבדב למועמדו המועדף: כדי להישאר בעמדת כוח, פוטין היה זקוק לבן-ברית אמין ונאמן בקרמלין.

 

ישנם לא מעט הבדלים בין הנשיא היוצא לנשיא העתידי: בניגוד לפוטין, סוכן קג"ב לשעבר שהואשם בפגיעה בדמוקרטיה בארצו, מדבדב הפרקליט-לשעבר דווקא הדגיש את חשיבותם של החופש והצדק. הוא גם הרגיע את הקהילה העסקית כאשר אמר כי ברצונו לצמצם את השפעתו של הקרמלין בתאגידים רוסיים גדולים. אבל למרות זאת, את אישיותו של מדבדב אופפים עדיין לא מעט סימני שאלה.

 

מסע הבחירות שניהל מדבדב לא הצליח לחשוף את אישיותו. הוא סירב להשתתף בעימותים עם שלושת המועמדים האחרים לנשיאות – והראיון האישי היחיד שהעניק נעשה בתשלום. מהשיחות שניהלו כתבי רויטרס עם מכרים ועמיתים קודמים הצטייר מדבדב כאדם שנטמע בהמון.

 

גם מיכאיל קסיאנוב, מי שכיהן כראש ממשלה בתקופה שבה עבד מדבדב עם פוטין בקרמלין, לא הצליח להיזכר בפרט יוצא דופן כלשהוא באישיותו. "הוא סתם ביורוקרט נורמלי", אמר קסיאנוב, שהפך לאחד המתנגדים הבולטים לפוטין לאחר שפוטר ב-2004. בשל כך, טוענים תומכיו, נמנע ממנו להתמודד בבחירות לנשיאות.


לא חשף את אישיותו במסע הבחירות וסירב לעימותים. מדבדב (צילום: AP) 

 

אבל לא רק יריביו הפוטנציאליים – גם תומכיו של מדבדב לא הצליחו לומר עליו הרבה. "הוא בחור טוב, פשוט בחור טוב", אמר מקור מקורב לקרמלין. "מילה שלו היא מילה", הוסיף. 

 

קרא את ז'יל ורן, האזין לבלק סבאת

מדבדב נולד ב-14 בספטמבר 1965. הוריו עבדו כמורים והוא גדל בדירת 40 מטרים רבועים בפרבר של העיר לנינגרד, שמה הקודם של סנט פטרבורג. המשפחה לא היתה אמידה, אך לא ידעה מחסור. כילד, אהב לקרוא, ונהנה בעיקר לעיין באנציקלופדיה הסובייטית ולקרוא את ספרו של ז'יל ורן "ילדיו של קפטן גרנט".

 

"הוא היה מנהיג, אנשים הקשיבו לו – הוא היה רגוע, בטוח בעצמו ובעל משמעת עצמית", אמרה אירינה גרוגובסקאיה, מורתו לחשבון. כנער, נהנה להקשיב ללהקות רוק בריטיות כמו בלאק סבאת ופינק פלויד. בשנות העשרה גם איבד את אמונו בתעמולה הסובייטית. כשהיה בן 23, הוטבל לכנסייה הרוסית-אורתודוכסית.

 

הוא למד משפטים באוניברסיטת סנט פטרבורג – פקולטה שבה למדו נציגים רבים של האליטה השלטונית ברוסיה. גם פוטין הוא אחד מבוגריה. "הוא היה אחד התלמידים המבריקים", אמר עליו דיקאן הפקולטה הנוכחי, ניקולאי קרופצ'ב, שעבד עם מדבדב לפני עשור. אחרי שסיים את לימודיו, המשיך בפקולטה – הפעם כמרצה למשפט אזרחי, ובמקביל עבד בוועדת יחסי החוץ של עיריית סנט פטרבורג, שם נוצרה הידידות עם פוטין, שעבד אף הוא בעירייה אחרי שסיים את שירותו בקג"ב. בנוסף, החל מדבדב לעבוד במגזר העסקי, כפרקליט של חברת הנייר אילים פולפ. אחד מעמיתיו לשעבר ציין כי מדבדב נקט עמדה יוצאת דופן: הוא התנגד נחרצות לשוחד, ואפילו הפסיד פעם במשפט מאחר שלא הסכים לשחד את השופט.


מדבדב ופוטין. התיידדו בחסות עיריית סנט פטרבורג (צילום: AFP) 

 

"לאיש אין מושג איך זה ייגמר"

אחרי שפוטין התמנה לראש ממשלה ב-1999, הזמין את מדבדב למוסקבה, ומינה אותו לסגן מזכיר הממשלה. כאשר מינה ילצין את פוטין לנשיא בפועל, מונה מדבדב לסגן ראש לשכתו, אלכסנדר וולושין. בבחירות 2000, היה מדבדב מנהל מסע הבחירות של פוטין – ולאחר שפוטין נבחר, התמנה ליושב ראש תאגיד הגז גזפרום. אחרי התפטרותו של וולושין, ירש מדבדב את משרתו. ב-2005 קיבל דריסת רגל בממשלתו של פוטין, לאחר שהאחרון מינה אותו לסגן ראשון של ראש הממשלה, והטיל עליו את האחריות על ארבעה פרויקטים לאומיים – לשיפור ביטוח הבריאות, החינוך, הדיור והחקלאות.

 

 

מדבדב הוזנק למירוץ לנשיאות בדצמבר שעבר כאשר פוטין טען שהוא האיש המתאים לתפקיד – אך לנוכח הצהרותיו של פוטין על כוונתו להישאר בעמדת כוח, ולאחר שקיבל את הצעתו של מדבדב למנותו לתפקיד ראש ממשלתו, עמדתו של מדבדב עלולה להיות בעייתית. "אנחנו רואים רק חלק קטן מהתוכנית, רק את הסצנות הראשונות, ולאיש אין מושג איך זה ייגמר, גם לא למדבדב", טען אחד ממכריו. "פוטין סומך עליו, סומך על אופיו המתון ועל סלידתו מסיכונים. אבל איך זה יעבוד?", תהה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מדבדב. לא אוהב סיכונים
צילום: AP
מדבדב עם פטרונו. עמדה בעייתית?
צילום: איי אף פי
מומלצים