שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  yad2: השימוש במונח "יד 2" ברשת מפר סימן מסחרי

  מפעילי אתר הלוח טוענים כי אתר שכתב את הצירוף "יד 2" בעברית ובאנגלית באתר שלו וקידם את המילים האלה בגוגל - הפר את הסימן המסחרי שלהם. מפעיל האתר: "זה ביטוי גנרי"

  האם מותר להשתמש בביטוי "יד 2" באתרים ובאיזה אופן? בית המשפט עשוי להידרש לסוגיה בקרוב. מפעילי אתר הלוחות "יד 2", בבעלות קורל תל, שלחו מכתב אזהרה לירון כהן, מפעיל אתר פרטי בשם qaz, ובו הם טוענים כי הוא מפר את שם המסחר שלהם.

   

  באתרו של כהן, מופיע בחלקו העליון סרגל ניווט ובו הקישורים "לוח דרושים", "לוח יד 2", "לוח רכב", ו-"לוח דירות". הקישור ל-"לוח יד 2" מפנה למודעות ובהם פרטי יד שניה למכירה שפירסמו הגולשים. קורל תל טוענים כי הקישור בעמוד הראשון מהווה הפרת השם המסחרי שלהם, וגם השימוש במונח yad2 בכתובת אותו עמוד: qaz.co.il/yad2_list.asp.

   

  מצג שווא או ביטוי שגור?

  "עצם השימוש בכתובת האינטרנט", נכתב לכהן מטעם עורכי הדין של קורל תל, "לשם הפנייה ל'לוח יד שניה' של האתר, מהווה תיאור כוזב כמשמעות מונח זה בחוק עוולות מסחריות ...שכן הוא יוצר מצג שווא". בקורל תל טוענים שהגולשים עשויים להתבלבל ולחשוב ש-qaz הוא אתר שלהם בגלל העמוד הזה. "כל עוד יש לו אופציה נוספת לרשום את זה במילים, למה לעשות דווקא?", תוהה עו"ד עומר שטרק ממשרד איתן לירז ושות' המייצג את קורל תל.

   

  כהן, מצידו, טוען כי מדובר בביטוי שגור וגנרי ושיש לו זכות להשתמש בו באתר. "מי שיחפש באינטרנט 'יד שניה' לאו דווקא ירשום 'שניה', יכול להיות שהוא ירשום את הספרה 2. כמו שאתה מחפש רכב יד רביעית או חמישית, אתה מחפש '4' או '5'", הוא אומר ל-ynet. "באנגלית אין לי הרבה ברירה אם אני רוצה לרשום שם של קובץ", הוא אומר בקשר לכתובת העמוד באתר שלו, "כמו ש'בדירות' רשמתי 'dirot'"

   

  במכתב מציינים קורל תל, את גוגל, וטוענים כי כהן מבצע קידום לאתר שלו במנועי חיפוש (SEO), תוך שימוש בסימני המסחר שלהם. "ברגע שאתה שם את בכותרת
  את המונח "יד 2" אתה מפר את סימן המסחר", אומר עו"ד שטרק, "אין בעיה שיקדם את האתר שלו וירשום את המילים 'יד שניה'".  

   

  פרשת "מתאים לי"

  לפני כשנה וחצי, בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה את תביעתה של רשת האופנה "מתאים לי", להוציא צו מניעה זמני האוסר על המתחרה, "קרייזי ליין" לעשות שימוש בסימן המסחר שלה המורכבים מצירופי המילים והאותיות ml או matimli או מתאים לי.

    

  המקרים בהחלט לא זהים, בין השאר מכיוון שמבקרה של מתאים לי, נטען בתביעה כי "קרייזי לין" רכשה מודעות Adwords בגוגל המופיעות לצד תוצאות החיפוש ובנפרד מהן.

   

  אף על פי כן, ישנם קווי דמיון. על פי הפסיקה שניתנה אז, צירוף המילים והאותיות "מתאים לי" כמילות מפתח במנוע חיפוש אינו מפר סימני מסחר. השופט מגן אלטוביה ציין בין השאר כי"מתאים לי" הוא צמד מילים נפוץ בעברית, ולכן שימוש בו במנוע חיפוש, גם אם הוא סימן מסחר מוכר, לא מהווה שימוש מפר בסימן מסחר.  

   

  מסרב לשנות את האתר

  במקביל, למחלוקת העקרונית על השימוש בשם, כהן טוען כי גם ברמה המעשית - קורל תל טועה, וכי עשה שימוש במונח "יד 2" לפני כן. החברה צירפה למכתב האזהרה שנשלח לו את מסמכי רישום השם המסחרי מ-31.8.07, והעובדה כי השם היה מזוהה עם החברה לפני כן, בזכות קמפיין פרסומי עשויה לפעול לטובתה.

   

  כהן טוען, מנגד, כי בעוד הקמפיין הגיע לשיאו בשנת 2006, הוא החל להפעיל את אתר qaz בשנת 2005, וכבר אז עשה שימוש במונח "יד 2" באתר (לצפיה בתיעוד של האתר בארכיון). "השימוש בשם ו/או בצמד המילים יד 2 ו/או yad2 נעשה עוד טרם חשיפת המותג והאתר yad2 לכלל הציבור", הוא כתב בתגובה לקורל תל. עו"ד שטרק לא התייחס לטענה הספציפית לגבי יד 2, אבל אמר באופן כללי כי טענת הוותק "יכולה לתפוס רק אם זה מדובר במותג מוכר היטב".

   

  חברת קורל תל מבקשת מכהן לחדול באופן מיידי בשימוש בשמות "יד 2" ו-"yad2" בכל מקום בהפניות באתר כולל בשמות המתחם (URL), אך בכוונתו של כהן להילחם בקורל תל, והוא מתעקש להמשיך ולשמור על האתר שלו כפי שהוא. הוא מסרב לשנות את הכתובת והקישור הפנימי. עוד הוא מציין בתגובתו כי הוא לא עושה שימוש בלוגו החברה או במודעות המתפרסמות באתר "יד 2".

   

  "זה אתר שאני מקדם בתחום, ואני לא רכבתי על גב של אף אחד", הוא אומר, "אני כמעט שנתיים וחצי עם זה. לא כל אחד שישלח לי מכתב אני אתחיל לשנות את האתר, זה לא רציני".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים