שתף קטע נבחר

הלך לעולמו הרמטכ"ל ה-13 דן שומרון

שומרון, שאושפז לפני כשלושה שבועות לאחר שלקה בשבץ מוחי, מת הבוקר בבית החולים איכילוב. בן 70 היה במותו. הנשיא פרס: "הוא היה אחד המפקדים הגדולים ביותר שידע צה"ל, איש של מילה וחזון". אולמרט: "דן היה לוחם אמיץ לב, שהטביע את חותמו על רוחו הלוחמת של צה"ל, במבצעים מהנועזים שהיו בתולדותיו. מותו הוא אבידה לחברה הישראלית כולה"

הרמטכ"ל ה-13 של צבא ההגנה לישראל, רב-אלוף (מיל') דן שומרון, הלך לעולמו בבית החולים איכילוב בתל-אביב כשלושה שבועות לאחר שלקה בשבץ מוחי. שומרון, שלאחר שחרורו מצה"ל כיהן בין היתר כיושב ראש התעשייה הצבאית, היה בן 70 במותו.  

 

הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, אמר כי "צה"ל כולו, על חייליו ומפקדיו, אבל על מותו של רב-אלוף במילואים שומרון. דן שומרון היה מפקד לוחם ואמיץ שהשתתף בכל מערכות ישראל ובמבצעיה המורכבים ביותר. הוא היה איש שפיו ולבו שווים - בן הקיבוץ, צנחן וישראלי שורשי בכל יישותו. עם כניסתי לתפקיד נפגשתי אתו והוא הציג לפני את ממצאי התחקיר שערך על התנהלות המטכ"ל בזמן המלחמה. שמעתיו מפיו דברים לא קלים, אך כתמיד היה מקצועי, ענייני וכמי שטובת צה"ל ומדינת ישראל לנגד עיניו.

 

נשיא המדינה, שמעון פרס, ספד לרמטכ"ל המנוח: "הוא היה אחד מהמפקדים הגדולים שידע צה"ל, באופיו לוחם צבאי. המבצע הגדול ביותר שאני זוכר אותו זה 'מבצע אנטבה'. קראנו לזה פנטזיה, כי הכל היה נראה כפנטזיה. דן אמר שצה"ל הוא הזרוע הארוכה ביותר. הוא היה איתן, תקיף מאוד בדעתו, איש של מילה, איש חזון ואחד הבולטים בתולדות ישראל ובתולדות צה"ל".

 

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, התייחס אף הוא - במהלך ביקורו בטוקיו - למותו של דן שומרון: "הוא היה לוחם אמיץ לב, שהטביע את חותמו על רוחו הלוחמת של צה"ל, במבצעים מהנועזים שהיו בתולדותיו. מותו הוא אבידה לחברה הישראלית כולה. במשך שנים רבות פיקד על היחידות המבצעיות והמובחרות של צה"ל, ובכל תפקידיו עורר כלפיו הערכה, כבוד וחיבה אישית. 

 

"דן, בן קיבוץ אשדות יעקב, אצר בקרבו את כל הערכים של אהבת הארץ, מחויבות לחברה וצניעות בהליכותיו, הציבוריות והאישיות, שהיו לסמל ולדוגמה לרבים במדינת ישראל. הסיפור כולו עוד יסופר. שמעתי בצער עמוק על מותו של לוחם, מפקד ובן-אדם. תנחומיי ותנחומי ממשלת ישראל כולה לבני משפחת שומרון, מוקיריו ואוהביו. יהיה זכרו ברוך".

 

שר הביטחון, אהוד ברק: "דן הוא מהבולטים במפקדי השדה ומהאמיצים שבהם שהיו לצה"ל בעשרות השנים האחרונות. דן היה אלוף פיקוד דרום והיה מפקד באוגדה בסיני, מפקד החטיבה שנלחמה מקרבות הבלימה ועד הקילומטר ה-101, הוא אדם שהשאיר חותם שאי אפשר למחוק אותו על ביטחון ישראל ועל יכולתו המבצעית של צה"ל".

 

יו"ר האופוזיציה, ח"כ בנימין נתניהו, אמר כי "רב-אלוף שומרון היה אחד מהמפקדים המוכשרים, האמיצים, הנועזים והמוערכים ביותר בצה"ל. לצד מקצועיותו, היה ידוע גם בצניעותו ובנעם הליכותיו. במהלך השנים התייעצתי עמו מעת לעת בענייני צבא וביטחון ותמיד שמעתי ממנו עמדות מקצועיות ושקולות, שביסודן ביטחון ישראל".  


רא"ל שומרון ורה"מ יצחק שמיר, אפריל 1987 (צילום: לע"מ) 

  

דן שומרון (זודוריץ') נולד בקיבוץ אשדות יעקב ב-1937 ונודע כבעל כושר ספורטיבי וטכני יוצא דופן. ב-1956 התגייס לשירות צבאי בחטיבת הצנחנים והשתתף בפעולות התגמול ובמבצע קדש. במלחמת ששת הימים פיקד על כוח סיור באוגדתו של אלוף ישראל טל ועל תפקודו במלחמה זכה באות המופת. לאחר מלחמת ששת הימים פיקד שומרון על גדוד צנחנים ובסיום תפקידו עשה הסבה לחיל השריון.

 

במלחמת יום הכיפורים היה שומרון מפקד חטיבת שריון, איתה השתתף בקרבות הבלימה בסיני ומאוחר יותר בכיתור הארמיה השלישית המצרית. בשנים 1976-1974 כיהן כקצין צנחנים וחי"ר ראשי ובמסגרת תפקידו עמד בראש "מבצע יונתן" לשחרור החטופים באנטבה. ב-1981-1978 כיהן כאלוף פיקוד הדרום, אז פיקד על שלביו הראשונים של הפינוי מסיני.

 

ב-1985-1983 היה שומרון המפקד הראשון של מפקדת חילות השדה. ב-1986-1985 כיהן כסגן הרמטכ"ל וראש אג"ם ושנה לאחר מכן מונה לרמטכ"ל. בתקופת כהונתו בוטל פרוייקט "הלביא" (בין השאר בשל התנגדותו והתנגדות קודמו משה לוי ז"ל), התחוללה מלחמת המפרץ הראשונה, ואולם האירוע שאפיין את תקופתו יותר מכל הוא האינתיפאדה הראשונה


פיסת היסטוריה: שומרון וראש הממשלה רבין (צילום: לע"מ)

 

ב-1991 השתחרר שומרון משירותו בצה"ל. עם תום שירותו הצבאי כיהן כיו"ר התעשיה הצבאית, ב-1995 השתתף בהקמת תנועת הדרך השלישית, אך פרש ממנה לפני התמודדותה בבחירות לכנסת. בתקופת ממשלת נתניהו השתתף לזמן קצר בצוות המו"מ הישראלי-פלסטיני והיה שותף לניסוח הסכם חברון.

 

לפני כשנה מונה שומרון לבדוק את התנהלות המטכ"ל במלחמת לבנון השנייה. בוועדת חוץ וביטחון בכנסת אמר בין היתר כי "המלחמה נוהלה ללא מטרה". לדבריו, "ראש הממשלה נתן הנחיה להפסיק את ירי הרקטות על ישראל, אך הצבא לא תרגם זאת למטרה צבאית". שומרון הדגיש כי המטכ"ל הנוכחי יכול להבריא את הצבא.

 

בהכנת הידיעה השתתפו מיטל יסעור-בית אור, מורן זליקוביץ', רוני סופר, אפרת וייס ואטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים