שתף קטע נבחר

מזוז: עסקת קצב עוררה אמוציות, רובן ללא הצדקה

במשרד היועץ ובפרקליטות המדינה מביעים קורת רוח מהחלטת בג"ץ שאישרה את עסקת הטיעון, והסירה את הצל מעל שיקול דעתו של מזוז: "לאורך כל הדרך הדגשנו שהסדר הטיעון התקבל על יסוד הערכה מקצועית וזהירה של חומר הראיות בתיק, שהיה גבולי ובעייתי"

בלשכת היועץ המשפטי לממשלה ובפרקליטות המדינה מביעים היום (ג') סיפוק רב מפסיקת בג"ץ, שדוחה את העתירות נגד עסקת הטיעון עם הנשיא השמיני. "בחרנו בדרך שנראתה לנו כנכונה ביותר", אומרים בפרקליטות. "אנו מאמינים שבחרנו נכון, ומביעים קורת-רוח מכך שבית המשפט קיבל את עמדתנו".   

 

בג"ץ קצב:

 

במידה רבה, החלטת בית המשפט - חרף הביקורת על היועץ המשפטי ואנשיו - אישררה את שיקול דעתו ומנעה פגיעה קשה בתדמיתו ובפעילותו השוטפת. ערב ההכרעה בתיק, היו רבים שראו בפסק הדין אבן בוחן למני מזוז, שאף עשוי היה להתפטר מתפקידו אילו הייתה עמדתו נדחית.  

 

בהודעה שנמסרה מטעם הפרקליטות ומשרדו של מזוז נכתב כי פרשת קצב "עוררה טענות ואמוציות רבות - ציבוריות ואישיות - אך ברובן ללא הצדקה. בהיבט המשפטי", המשיכו בפרקליטות, "מדובר במקרה קשה ומורכב שבו כל אחת מחלופות ההכרעה בתיק כרוכה בדילמות ובקשיים לא מבוטלים. לאורך כל הדרך הדגשנו שההחלטה להגיע להסדר טיעון התקבלה על יסוד הערכה מקצועית וזהירה של חומר הראיות בתיק, שהיה גבולי ובעייתי.

 

"עם זאת, אף שהסדר הטיעון כולל עבירות קלות מהעבירות בהן נחשד הנשיא קצב, עדיין מדובר בעבירות מין חמורות במהותן, ובהתייחס למעמדו הציבורי הרם של מבצען".

 

בפרקליטות הדגישו כי הסדר הטיעון בפרשה איפשר להשיג את עיקר תכלית ההליך הפלילי באופן ודאי ומיידי, כלומר - הרשעה בעבירות מין, אף אם הן פחותות בחומרתן. עוד ציינו כי הנשיא לשעבר הורשע גם בעבירת הטרדת עד ונאלץ להתפטר מתפקידו, כשהוא נושא קלון, הוקעה והרחקה מהזירה הציבורית, על כל הכרוך בכך".

 

"ידי הקורבנות לא רפו"

לצד זאת, בפרקליטות מסרו כי לא יתעלמו מ"המשמעויות וההערות בפסק הדין של חלק מהשופטים". לפני מספר חודשים הודיע מזוז שעם מתן פסק הדין ייערך בירור פנימי בנוגע לניהול תיק קצב, על כל מרכיביו - וכעת אומרים בפרקליטות שאכן הדברים יילמדו, ויופקו לקחים.

 

"אנו עוסקים בפרשה מורכבת, שההכרעה בה היא גם תוצר של השקפות, דעות ומדיניות", הבהירו בפרקליטות. "בעניין כזה צפוי שלאנשים מקצועיים יהיו השקפות שונות. דעות רוב ומיעוט, מחלוקות ושינוי החלטות בהליכי ערעור הן עניין שבשגרה

בתחום המשפטי, ואין מקום להתייחסות לפסק-הדין ברמה האישית. יש לקוות שכעת, עם החלטת בית המשפט, ניתן יהיה להביא פרשה זו לידי מיצוי".

 

בסיכום הדברים ביקשו בפרקליטות להדגיש את מחוייבותם למאבק בתופעות של הטרדות מיניות ועבירות מין. "בכוונתנו להמשיך בפעילות חשובה זו", אמרו. "חשוב לנו להדגיש כי אין כל יסוד לאמירות לא אחראיות שנאמרו בקשר עם פרשת קצב על-ידי גורמים שונים, שיש בהן כדי לרפות ידי קרבנות עבירה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מזוז. מאושר
צילום: גיל יוחנן
קצב. גם מאושר
צילום: איי אף פי
מומלצים