שתף קטע נבחר

סקרים: אובאמה מגדיל את הפער על קלינטון

הלילה יתקיים עימות גורלי בין שני המועמדים הדמוקרטים לנשיאות, לקראת הבחירות החשובות בטקסס ובאוהיו. אובאמה צובר תאוצה בסקרים הארציים ואף בטקסס, אך אוהיו עשויה להיות גלגל ההצלה של קלינטון

הסקרים הארציים האחרונים שנערכו בארצות הברית מלמדים כי הפער של הסנאטור ברק אובאמה על הסנאטורית הילארי קלינטון רק גדל. בינתיים, עימות גורלי שיתקיים הלילה (ד') בקליבלנד יוצר תחושה של ערב הכרעה במפלגה הדמוקרטית.

 

סקר חדש של רשת הטלוויזיה CBS והעיתון "ניו יורק טיימס" מעניק לאובאמה 54 אחוזי תמיכה, לעומת 38 אחוז לקלינטון. לפני שלושה שבועות נערך סקר דומה, שבו היה שוויון 41-41. סקר של מכון גאלופ מעניק לאובאמה יתרון של 51 לעומת 39 אחוזי תמיכה.


מנסים לצלם את אובאמה (צילום: AP)

 

הנושא החשוב ביותר עבור אובאמה, לעת עתה, איננו הסקרים הארציים, אלא אחוזי התמיכה במדינות טקסס ואוהיו, שם יתקיימו בחירות חשובות ביום שלישי הבא. ניצחון שם עשוי לדרבן את קלינטון לפרוש מהמירוץ. סקרים אחרונים מצביעים על מהפך בטקסס: כעת מוביל הסנאטור עם 50 אחוזי תמיכה, לעומת 46 לקלינטון, כך לפי סקר של רשת CNN. עם זאת, הילארי עדיין מובילה 45-46 לפי סקר של רסמוסן.

 

מצבה של קלינטון במדינת אוהיו טוב בהרבה, וייתכן שמדינה זו תהיה גלגל ההצלה שלה. סקרים אחרונים שנערכו במדינה מעניקים כולם את היתרון לסנאטורית, בפערים הנעים בין שמונה ל-11 אחוזים.

 

נקודה בעייתית נוספת מבחינת קלינטון היא בעיקר מול התורמים והצירים המיוחסים. בסקרים ארציים, הצופים את ההתמודדות האפשרית בבחירות הכלליות, מוביל אובאמה על המועמד הרפובליקני הצפוי ג'ון מקיין בחמישה אחוזים. אולם לפי אותם סקרים מפסידה קלינטון למקיין בהפרש של שלושה אחוזים.

 

עימות גורלי

כאמור, העימות הטלוויזיוני המכריע בין אובאמה לקלינטון יתקיים הלילה בקליבלנד. השאלה הגדולה היא מה קלינטון יכולה לעשות בעימות הטלוויזיוני ה-20 במספר שהיא לא עשתה בעימותים הקודמים. 


מנסה כל תכסיס אפשרי. הילארי קלינטון בכנס בחירות (צילום: רויטרס)

 

במטה קלינטון מנסים בשעות האחרונות כל תכסיס אפשרי, מפיצים ידיעות, בתקווה לחולל מהפך. בינתיים, דבר לא נקלט והזמן הולך ואוזל לקראת הבחירות הגורליות באוהיו וטקסס. קלינטון צפויה לנהוג הלילה בקשיחות, משום שאין לה אפשרות אחרת. זאת, למרות שעיקר האהדה הקנו לה דווקא הרגעים שבהם הפגינה רכות והזילה דמעות.

 

הכתבים שליוו את אובאמה במשך כל מסע הבחירות המקדימות ונהנו מגישה חופשית למועמד, חשים בימים האחרונים הכבדה. מטה אובאמה סבור כי הניצחון קרוב מתמיד, ועוזריו פועלים להרחיק את התקשורת בניסיון להימנע מביצוע שגיאות של הרגע האחרון.

 

הסנאטור הבכיר כריס דוד, שהתמודד בפריימריז של המפלגה הדמוקרטית ופרש, הודיע היום על תמיכתו במועמדות של אובאמה. לתמיכה זו יש חשיבות רבה, מאחר שדוד הוא ידידם של בני הזוג הילארי וביל קלינטון, והוא דחה את הפצרתם להישאר נייטרלי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ערב הכרעה?
צילום: רויטרס
כריס דוד. תומך באובאמה
צילום: איי פי
מומלצים