שתף קטע נבחר

השר יצחק כהן: "חוק דרומי - חוק מטורף"

לאחר שהכנסת אישרה בקריאה ראשונה את "חוק דרומי", הפוטר מאחריות פלילית את מי שפעל נגד פורץ, אמר שר הדתות ל-ynet: "יכולות להתרחש טרגדיות, למשל: נער שחוזר בלילה לביתו ללא המפתח ואביו יחשוב שמדובר בפורץ ויפתח לעברו באש"

חוק דרומי - קרוב לאישור: מליאת הכנסת אישרה הערב (יום ג') בקריאה ראשונה את "חוק דרומי" ברוב גדול. עם זאת, יש מי שמתנגד לחוק במפלגות השמאל ובש"ס.

 

לפי הצעת החוק, שהניח ח"כ ישראל כץ (ליכוד), מי שפעל נגד מי שפרץ לביתו, למשקו או לבית העסק שלו בכוונה לבצע עבירה - יהיה פטור מאחריות פלילית. בנוסף אושרה ההצעה הממשלתית לפיה על המתגונן מפני הפורץ להוכיח כי פעולתו היתה נחוצה, מידתית, מיידית וסבירה. כץ הודיע כי בכוונתו למזג בין שתי ההצעות. הצעת החוק עברה להכנה לקריאה שנייה בוועדת החוקה של הכנסת.

 

שר הדתות, יצחק כהן (ש"ס), ביקש טרם ההצבעה במליאת הכנסת שלא לאשר את החוק. "מדובר בחוק מטורף. אני מזהיר היום את עם ישראל מהמקרה שבעקבות החוק הנ"ל, עלולות להתרחש טרגדיות כמו למשל: נער שחוזר בלילה לביתו ללא המפתח ואביו יחשוב שמדובר בפורץ ויפתח לעברו באש", הוא אמר ל-ynet לאחר ההצבעה.

 

ח"כ דב חנין (חד"ש) בירך את השר ואמר: "כבוד השר, אני חושב שהצלת את כבודה של ממשלת ישראל". במקביל, תקף ח"כ חנין בחריפות את החוק והסביר: "זה חוק גרוע ומסוכן שצריך לדחות אותו מעל סדר יומה של הכנסת. זה חוק של מערב פרוע, של גזר דין מוות במקום למי שמבצע פריצה. אתם מבינים מה אתם מחוקקים פה? הכנסת הזו ירדה מהפסים".

 

ח"כ זהבה גלאון (מרצ) אמרה לאחר ההצבעה: "מדינת ישראל תהפוך למדינה הדמוקרטית היחידה שבה מתקינים עונש מוות על עבירות רכוש, והזכות לרכוש תגבר על הזכות לחיים. כל אדם יעשה דין לעצמו, דבר שיביא לזילות בי אדם".

 

ח"כ כץ בירך על האישור. "היום צעדה הכנסת צעד נוסף וחשוב בדרך לשינוי המציאות הקיימת בישראל, בה מופקרים קשישים, חקלאים ואזרחים מן השורה לאלימות קשה ומסוכנת במקום מגוריהם. השלמת החקיקה עוד במושב זה תיצור מהפך והרתעה שתפחית בצורה ניכרת את תופעת הפריצות והאלימות ותחזיר את הביטחון האישי".

 

יו"ר ועדת חוקה, ח"כ מנחם בן ששון (קדימה) אמר: "המציאות כיום היא שאנשים מתקשים להגן על גופם ועל רכושם מפני פורצים. אני תומך בהצעת הממשלתית שהיא המידתית מבין השתיים, ואני מניח כי הח"כים יאותו לעשות כברת דרך כפי שעשו עד עתה ויתכנסו להצעה הממשלתית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלון נוריאל
השר כהן. להיזהר מטרגדיות
צילום: אלון נוריאל
ח"כ ישראל כץ. ליצור הרתעה
צילום: ניב קלדרון
מומלצים