שתף קטע נבחר

דו"ח של האו"ם: הטרור הפלסטיני בלתי נמנע

ג'ון דוגרד מונה על ידי המועצה לזכויות אדם של האו"ם כדי לחקור הפרות של ישראל. בחודש הבא יגיש דוגרד דו"ח מפורט, בו הוא מאשים את ישראל במדיניות של אפרטהייד, קולוניאליזם וכיבוש, וכן בניסיון "לייהד" את ירושלים. ישראל: "דוגרד מלבה את השנאה בין הצדדים"

מעשי הטרור של הפלסטינים הם תוצאה "בלתי נמנעת" של הכיבוש הישראלי בשטחים ושל החוק הדומה למשטר האפרטהייד בדרום אפריקה - כך נכתב בדו"ח שיוגש בחודש הבא למועצה לזכויות אדם של האו"ם.

 

הדו"ח נכתב על ידי ג'ון דוגרד, חוקר עצמאי שמינתה המועצה לזכויות האדם לבדיקת הסכסוך הישראלי-פלסטיני, ופורסם היום (ג') באתר האינטרנט של הארגון.

 

דוגרד, עורך דין דרום אפריקני שנודע בזכות התנגדות לאפרטהייד בארצו, כתב כי "ההגיון הבריא דורש מאיתנו להבחין בין מעשים של טרור חסר הבחנה , כפי שעושה אל-קאעידה, לבין מעשי טרור שמבוצע במסגרת מלחמה של תנועת שחרור לאומי נגד קולוניאליזם, אפרטהייד או כיבוש צבאי".

 

עוד כתב החוקר של האו"ם כי אמנם יש לגנות את הטרור הפלסטיני, אולם "צריך להבין את מעשיהם כתוצאה הכואבת והבלתי נמנעת של קולוניאליזם, אפרטהייד או כיבוש". הדו"ח בן 25 עמודים מאשים את ישראל במדיניות קשה שמביאה לידי ביטוי את שלושת האפשרויות המוזכרות.

 

דוגרד הזכיר במסמך התקיף את המחסומים של צה"ל שמגבילים את תנועת הפלסטינים ואת הרס הבתים בשטחים. בנוסף, הוא האשים את ישראל בניסיון "לייהד" את ירושלים. "כל עוד יהיה כיבוש, כך גם יהיה טרור", כותב דוגרד. "יש לתפוס מעשי טרור נגד כוחות של כיבוש צבאי בהקשר ההיסטורי. לכן, עלינו לפעול למען סיום מהיר של הכיבוש. עד שדבר זה לא יעשה, לא ניתן לצפות לשלום באזור, אך האלימות צפויה להימשך", הדגיש.

 

שגריר ישראל בז'נבה, יצחק לבנון, הגיב בחריפות לדו"ח של דוגרד ואמר: "המכנה המשותף בין הטרור של אל-קאעידה לטרור הפלסטיני הוא ששניהם פועלים במכוון לפגוע באזרחים ומטרתם היחידה היא לרצוח. העובדה שפרופ' דוגרד מתעלם מהעובדה החשובה הזו, מדגימה כי הוא אינו מסוגל להעריך את הדברים באופן אובייקטיבי", הצהיר לבנון.

 

עוד אמר השגריר הישראלי כי "דוגרד יכול היה לקדם את מטרותיו - שלום והפסקת האלימות - אם רק היה מפסיק ללבות את השנאה בין ישראל לפלסטינים, שפתחו בשיחות רציניות במטרה להגיע לפתרון לסכסוך".

 

דוגרד מונה על ידי האו"ם בשנת 2001 כדי לחקור הפרות זכויות אדם אך ורק מצד ישראל. ארצות הברית וישראל הצהירו אז בתגובה כי כל דו"ח שיגיש יהיה חד-צדדי. הדו"ח יוגש למועצה לזכויות אדם במרס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכל בגלל הכיבוש. ארכיון
צילום: איי פי
צילום: איי פי
לבנון. דו"ח לא אובייקטיבי
צילום: איי פי
מומלצים