שתף קטע נבחר

אובאמה בעימות: אני מגן על היהודים ועל ישראל

בעימות שנערך הלילה בקליבלנד שבאוהיו הביעו שני המועמדים הדמוקרטים ברק אובאמה והילארי קלינטון מחויבות כלפי ישראל והיהודים. במשך 90 דקות, לא הפסיקו השניים להתווכח. במחווה של מנצחים, אמר אובאמה כי קלינטון ראויה להיות נשיאה, "אבל אני יכול להיות נשיא טוב יותר"

פחות משבוע לפני הפריימריז שיכריעו את ההתמודדות במפלגה הדמוקרטית, הביעו הלילה (ד') הסנאטורים ברק אובאמה והילארי קלינטון תמיכה נחרצת בישראל וביהודים. בעימות שנערך במדינת אוהיו, אמר אובאמה: "יש סיבה לכך שאני זוכה לתמיכה רבה מקרב היהודים. אני אחד התומכים הגדולים של ישראל ושל היחסים המיוחדים שעימה מנהלת ארצות הברית".

 

אובאמה התייחס גם לתמיכתו של המנהיג השחור הקיצוני, לואיס פרחאן, במועמדותו: "לא ביקשתי את התמיכה שלו. הייתי ברור מאוד בגינוי ההערות האנטישמיות של מר פרחאן". הסנאטורית הילארי קלינטון דרשה מאובאמה לא רק לגנות את פרחאן, אלא לדחות את דבריו. אובאמה השיב שהוא לא מוצא הבדל בין שתי המילים, "אבל אם המילה לדחות היא חזקה יותר - אשמח להשתמש בה".

 

הסנאטור מאילינוי שב ואמר כי הוא לא היה מועמד לנשיאות אלמלא המאבק של היהודים למען מתן שוויון זכויות לשחורים בארה"ב: "מי שמכיר אותי יודע שאני מגן על היהודים ועל ישראל".

 

קלינטון סיפרה כי ויתרה על תמיכה של מצביעים עצמאים בעלי עמדות אנטישמיות "שהעלו האשמות לא נכונות נגד ישראל או נגד יהודים בארצנו. הבעתי התנגדות והודעתי שאני מוותרת על תמיכתם, לקחתי סיכון, ובסופו של דבר תושבי ניו יורק תמכו בי".

 

שלג ירד הלילה באוהיו אבל בתוך האולם באוניברסיטת קליבלנד שבו התעמתו קלינטון ואובאמה היה חם מאוד. הבחירות המקדימות ביום שלישי הקרוב באוהיו ובטקסס עשויות להכריע את המירוץ הדמוקרטי לנשיאות והשניים התעמתו בלי מעצורים. במשך 90 דקות של עימות, לאחר 19 עימותים שבהם נאמר כבר הכל, הופעתו של אובאמה היתה מלוטשת.

 

קלינטון, שמפגרת בסקרים ומצבה רק מידרדר, ניסתה לדרבן את המנחים להתחיל לשאול את אובאמה שאלות קשות. היא אף הציעה להם בציניות שיניחו כרית מתחת לישבן של אובאמה, מחווה למערכון ששודר ב"סטרדיי נייט לייב" ורמז לכך שהיא מופלית לרעה (לצפיה בקטע מהמערכון לחצו כאן). היא גם קבלה על כך שהיא תמיד נשאלת שאלות ראשונה.

 

עם זאת, קלינטון לא חזרה על הדברים הקשים שאמרה על אובאמה באסיפות בחירות בשבת האחרונה בעימות, ששודר בשידור חי ב-MSNBC. "תתבייש לך ברק אובאמה. ניפגש באוהיו. בוא נתעמת", היו הדברים שאמרה בשבת. "יש לי הרבה כבוד לאובאמה", אמרה בעימות - ואז טענה שאובאמה מסלף את עמדותיה בנושא ביטוח בריאות לאומי והסכם הסחר החופשי של צפון אמריקה.

 

התווכחו על ביטוח הבריאות 

20 דקות הקדישו המתמודדים לסוגיית ביטוח הבריאות והתווכחו למי יש פתרון טוב יותר. 15 דקות נוספות הוקדשו להסכם הסחר החופשי - ואז נשאלה קלינטון על הפצת הצילום של אובאמה חבוש טורבן בקניה. הסנאטורית השיבה שהיא אינה יודעת מי הפיץ את הצילום והדגישה כי "זו לא התנהגות שלה הייתי מצפה מעובדי המטה שלי. אנחנו לא יודעים מי אחראי לכך".

 

"אני מאמין להילארי" אמר אובאמה, אבל הוסיף מיד כי לאורך כל מסע הבחירות הפיץ המטה של קלינטון מידע לא מדויק עליו. במחווה של מנצחים, אמר אובאמה ש"הילארי היא מועמדת טובה וראויה להיות נשיאה. הרבה יותר טובה מג'ון מקיין, אבל לא הייתי מתמודד אם לא הייתי חושב שאני יכול להיות נשיא טוב יותר. אני יכול לאחד את המדינה בין גזעים מינים ודתות".

 

קלינטון הצהירה שהיא עדיין מתכוונת לנצח, וטענה שהיא המועמדת הטובה ביותר להיות נשיאה כי "הניסיון שלי במגזר הפרטי והציבורי מקנה לי הבנה של הדרך הטובה ביותר לבצע את השינויים שיש לעשות".


פורסם לראשונה 27/02/2008 07:21

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מגן על היהודים. אובאמה
צילום: AP
לקחה סיכון. קלינטון
צילום: AP
מומלצים