שתף קטע נבחר

יפן לאולמרט: מודאגים מהמצב ההומניטרי בעזה

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, נפגש עם שר החוץ היפני, מסאהיקו קומורה, ושמע ממנו שיפן מודאגת מהמצב ההומניטרי בעזה וכן בהמשך הבנייה בהתנחלויות ובמזרח ירושלים. אולמרט בתגובה: "לא ייתכן שבצד הישראלי, ילד בן 8 יאבד את רגלו ובעזה ישרור שקט"

יפן מודאגת מהמצב ההומניטרי בעזה ומהמשך הבנייה בהתנחלויות ובמזרח ירושלים - זה המסר ששמע ראש הממשלה, אהוד אולמרט, משר החוץ היפני, מסאהיקו קומורה, שעמו נועד לפנות בוקר (יום ד'). אולמרט אמר לשר היפני שחמאס צריך לשאת באחריות: "לא ייתכן שבצד הישראלי, ילד בן 8 יאבד את רגלו וילד בן 10 כמעט יאבד יד כתוצאה מירי הקסאם, ובצד הפלסטיני ישרור שקט. חמאס צריך לשאת באחריותו למצב".

 

לגבי הביקורת ששמע ראש הממשלה בעניין המשך הבנייה בהתנחלויות, השיב: "לא אפסיק את המשא ומתן כל פעם שהפלסטינים יורים קסאם, ושהם לא יפסיקו את המשא ומתן כל פעם שיש להם טענות על הבנייה. בכל מקרה, כל הנושאים הללו יסוכמו במשא ומתן ומה שיוחלט שם יעשה".

 

אולמרט הבהיר בעניין הבנייה בהתנחלויות, שיעמוד בהתחייבות שנתן לנשיא בוש, שלא לבנות התנחלויות חדשות, ולא להפקיע אדמות מהפלסטינים. "מה שחשוב כרגע הוא לשמר את המומנטום של התהליך המדיני והצורך ההדדי לקדמו, בלי קשר לטענות על הפרות".

 

שר החוץ קומורה ציין שיפן מתכוונת להמשיך ולתמוך בתהליך המדיני בין ישראל והפלסטינים. מאז הסכמי אוסלו, תרמה כ-900 מיליון דולר לפלסטינים, והתחייבה בוועידת התורמות בפריז לעוד 150 מיליון. רובם מיועדים לפיתוח שדה תעופה ואזור תעשיה חקלאי ליד יריחו. "אין ספק שהכלכלה צריכה להיות המנוע של התהליך המדיני", הסכים ראש הממשלה אולמרט.

  

מוקדם יותר נועד ראש הממשלה אולמרט עם הקיסר היפני אקיהיטו. השניים שוחחו במשך 20 דקות. בפגישה נוכחו גם הקיסרית היפנית, רעיית ראש הממשלה עליזה אולמרט, ושגריר ישראל בטוקיו, ניסים בן שטרית. במהלך שיחה זו עלה נושא הסנקציות הבינלאומיות נגד איראן. ראש הממשלה אמר לקיסר שנשקפת סכנה מאיראן, העומדת בראש ציר הרשע, ומהווה סכנה למזרח התיכון. הוא ביקש את המשך תמיכת יפן בסנקציות נגד איראן, גם בסבב הנוכחי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט עם שר החוץ היפני
צילום: משה מילנר, לע"מ
מודאגים מהמצב בעזה
צילום: רויטרס
מומלצים