שתף קטע נבחר

ארגון ההורים: המסע לפולין יקר - לא לנסוע

ארגון ההורים הארצי שלח מכתב תחת הכותרת - "מסע מצמרר לעשירים בלבד" - בו קרא להורים להחרים את מסע המשלחות לפולין. יו"ר הוועד: "1,500 דולר, עלות המסע לפולין, זו משכורת חודשית של משפחה בישראל. המסע מאבד את הערכיות שלו, ברגע שתלמיד בלי אמצעים נשאר בבית"

העלות של הנסיעה לפולין מתייקרת - וארגון ההורים הארצי קורא היום (ד') לראשונה בכל הארץ להחרים את המסע. בימים אלה יוצאות המשלחות הראשונות למזרח אירופה, לאחר מכן ייצאו משלחות בחודש אוקטובר.

 

מדי שנה מאז 1988 יוצאים אלפי תלמידי כיתות י"א בחסות משרד החינוך ל"מסע לפולין", שם הם מבקרים במחנות ההשמדה ובגטאות בהם השמידו הנאצים את שישה מיליון היהודים. ב-ynet פורסם כי בשל ההתייקרות השנה ייצאו השנה6,500 תלמידים בלבד למסע, לעומת 7,500 במחזור הקודם - בגלל העלאת המחירים.

 

בימים האחרונים העביר ארגון ההורים הארצי מכתבים להורים ברחבי הארץ תחת הכותרת - "מסע מצמרר לעשירים בלבד". במכתב קורא ארגון ההורים הארצי להחרים את מסע המשלחות לפולין. "הארגון רואה חשיבות עליונה בקיום המסעות וחיבור הילדים להיסטוריה של עם ישראל, אך לא ייתן שמסעות אלו יהיו לעשירים בלבד".

 

ארגון ההורים דורש ממשרד החינוך לקבוע קריטריונים לנסיעת תלמידים ללא קשר למצבם הכלכלי, כחלק מיישום המלצות 'ועדת לנגרמן' משנת 1991 שעסקה בנושא. הוועדה המליצה אז לבטל את תשלומי ההורים ולהטיל את נטל המימון על כלל האוכלוסייה ולא לחייב בה את הורי התלמידים בלבד.

 

"1,500 דולר, עלות המסע לפולין, זו משכורת חודשית של משפחה בישראל" אמר ל-ynet יו"ר ארגון ההורים הארצי, איציק מיימון. לדבריו, "יש בתי ספר שלמים שתלמידים רבים בהם רוצים לצאת למסע לפולין והם אינם יכולים לממן את זה. אין ברירה, החלטנו ללכת על צעד קיצוני. המסע לפולין מאבד את כל הערכיות שלו ברגע שתלמיד בלי אמצעים נשאר בבית. העזרה בסבסוד של משרד החינוך, כ-500 שקל מתוך 7,000 היא בגדר 'לעג לרש'".

 

מדי שנה, מאז שנת 1988, יוצאים אלפי תלמידי כיתות י"א בחסות משרד החינוך ל"מסע לפולין", שם הם מבקרים במחנות ההשמדה ובגטאות. כתוצאה מהמכרז החדש של משרד החינוך, העלות המקסימלית לתלמיד, לפני סבסוד, עומדת על 4,591 שקל, ובנוסף על התלמיד לשלם 480 דולר עבור הטיסה. פער ההתייקרות בין שני המכרזים נע בין 1,200 ל-1,500 שקלים, כאשר התנודה נובעת מכך שהעלות הקודמת פורסמה בערך דולרי.

 

בעקבות הפרסום ב-ynet, הניחו היום חברי הכנסת שרה מרום שלו, ויצחק גלנטי (גמלאים) הצעת חוק, הבאה לתת מענה להתייקרות המסע לפולין: "בשל התייקרות זו, משפחות רבות מעדיפות שלא לשלוח את ילדיהן למסע החשוב כל כך. המצב הכלכלי הרעוע באותן משפחות גורם לכך שהילדים אינם יכולים לקחת חלק בפעילות חשובה זו", אמרו.

 

"החוק המוצע קובע כי משרד החינוך יקבע קריטריונים אשר יבחינו בילדים שמגיעים ממשפחות בעלות מצב כלכלי רעוע, ואותם ילדים יוכלו לצאת למסע בעבור רק ממחצית הסכום, בעוד משרד החינוך יישא במחצית מעלות המסע".

 

שלומית עמיחי, מנכ"ל משרד החינוך, אמרה בתגובה כי המשרד מייחס חשיבות חינוכית-ערכית עליונה ליציאתם של תלמידים אל המסעות בפולין: "משרד החינוך מצר על העלויות הגבוהות שנדרשים לשלם התלמידים, אך אלה נובעים בעיקר בשל ההתייקרויות בתוך פולין".

 

בנוסף אמרה כי בשל חשיבות המסע לפולין, הוחלט במשרד החינוך לסבסד את עלות המסע בשיעור של 11% (505 ₪ לתלמיד), וכי בימים הקרובים ייבחנו אפשרויות הוזלה נוספות. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תלמידים בפולין. ארכיון
צילום: איי אף פי
מומלצים