שתף קטע נבחר

גורם מדיני בכיר: נדע להגיב להרג חפים מפשע

גורם מדיני בפמליית ראש הממשלה, שמסיים את ביקורו ביפן, התייחס למטח הרקטות הכבד שגרם למותו של סטודנט במכללת ספיר, ואמר כי מבחינת ראש הממשלה, מדובר באירוע חמור ביותר: "ישראל תדע להגיב ולפגוע באנשי הטרור האחראים לרצח אזרחים ישראלים חפים מפשע"

בזמן שהנגב המערבי סופג מטח כבד נוסף וקטלני של רקטות, סיכם אחר הצהריים (יום ד') ראש הממשלה אהוד אולמרט את ביקורו הרשמי ביפן. אולמרט קיבל עדכון ממזכירו הצבאי על ההרוג במכללת ספיר.

 

מקורות בפמליית ראש הממשלה אמרו ל-ynet, כי שר הביטחון עדכן את ראש הממשלה על מטח הרקטות הכבד, בעקבותיו נהרג סטודנט במכללת ספיר. "השניים מתייעצים בנוגע לצעדיה של ישראל", אמר גורם בכיר בפמליה. הגורם הבהיר שמבחינת ראש הממשלה, מדובר באירוע חמור ביותר: "ישראל תדע להגיב ולפגוע באנשי הטרור, האחראים לרצח אזרחים ישראלים חפים מפשע, בין אם מדובר בדרג המבצע ובין אם מדובר בדרג המשלח".

 

מלשכת ראש הממשלה נאמר כי בדרום מתנהלת מלחמה והיא תימשך. להערכת גורמי הביטחון אשר שוחחו עם ראש הממשלה, זאת תגובתו של החמאס על הריגתם של מחבלי הארגון בדרכם לביצוע פיגוע נגד אזרחי ישראל.

 

לפני שעודכן על ההרוג במכללת ספיר, ערך אולמרט תדרוך לכתבים בטוקיו. "לא זכור לי שהתרעתי ולו פעם אחת על כוונתנו לקיים מבצע קרקעי רחב בעזה. מה שאני שב ואומר כל הזמן, הוא שיש לחימה מתמשכת בעזה. אני לא חושב שכל יום וכל שבוע צריך לתת הגדרות חדשות לעוצמת הלחימה ולאורך הימשכותה", אמר.

 

בסוגיית גבול מצרים עם רצועת עזה באזור מעבר רפיח, ניסה אולמרט למוסס אפשרות למתיחות נוספת עם מצרים. "אין הפרה מצרית של הסכם השלום עם ישראל בהכנסת כוחות השיטור לסיני.

 אם יש איזו שהיא סטייה היא שולית וחסרת משמעות", אמר ראש הממשלה, שבוע לפני שהנושא יעלה בשיחות בדרגים הגבוהים.

 

בשבוע הבא תידון כנראה סוגיית הגבול, עם בואם של מזכירת המדינה האמריקנית רייס ושר המודיעין המצרי, עומר סולימאן לישראל. כך לדברי אולמרט, שסירב להביע עמדה ישראלית חד-משמעית בנושא הפתרון הנדרש לציר פילדלפי ומעבר רפיח. "אשוב לארץ ואתייעץ עם שר הביטחון, שדעתו ודעת מערכת הביטחון חשובות מאוד. ההחלטה מה עמדתנו תתגבש בהמשך.

 

"עם זאת, מה שברור הוא שהיעד הסופי צריך להיות שציר פילדלפי יהיה סגור לחלוטין להברחת אמצעי לחימה, והברחות כספים", אמר ראש הממשלה. "אני מאמין שבעזרת מזכירת המדינה רייס, אשר הייתה שותפה להסכם ב-2005, ועומר סולימן נוכל לגבש מהלכים שיביאו לפתרון".

 

"אין לי מושג מיהם עורכי הדין הצרפתים הללו"

ביקורו של שר המודיעין המצרי בישראל עשוי להיות קשור גם לניסיונות לגבש עסקה לשחרור גלעד שליט, אשר סולימאן מעורב במשא ומתן העקיף עם שוביו מחמאס. כל שהסכים לומר אולמרט בנושא נגע ליוזמת עשרות חבריו של שליט, ליצור תנועה הקוראת לשחרורו המיידי. "אני לחלוטין מבין את השאיפה האנושית הטבעית והחברית של החברים של גלעד שליט, שייעשה הכל על מנת להביא לשחרורו. איני רוצה להרחיב בעניין, כדרכי, אבל מה שאני יכול לומר הוא שכל מה שניתן לעשות נעשָה ללא הרף כדי להביא לשחרורו", אמר אולמרט.

 

בנושא יוזמת עורכי הדין הצרפתים לפעול ברצועת עזה לשחרור שליט, אמר ראש הממשלה שלמד על כך מהעיתון. "לא יודע מטעם מי הם באים. צרפת גילתה לאורך כל הדרך רגישות רבה לנושא גלעד שליט, שמעסיק רבים וטובים בכל רחבי העולם. הרגישות בצרפת היא גם מובנת באופן טבעי ומודגשת על רקע הזיקה הזאת. אבל, אין לי שום מושג מיהם שני עורכי הדין הללו ולפי מיטב ידעתי הם לא קשורים למהלכים שמצטלבים איתנו", אמר אולמרט.

 

"אין פערי עמדות ביני ובין לבני בנושא ירושלים"

בתדרוך לכתבים הישראלים שב אולמרט והדגיש שקיים קשר משולש בין איראן, סוריה וצפון קוריאה. "ציר הרשע, כולל את צפון קוריאה, גם את החמאס גם את הג'יהאד גם את החמאס. ההגדרות האלה אין בהן חידוש ואני לא חושב שתוקפן פג בזמן האחרון".

 

בנושא הסנקציות על איראן אמר ראש הממשלה: "הדו"ח של הסוכנות לאנרגיה אטומית צמצם את חומרת הבעיה. העמדה הישראלית היא, שעל פי ההבנות והמידע שיש בידינו, איראן פועלת וממשיכה לפעול במלוא המרץ כדי לייצר יכולת לא קונבנצינאלית. צריך לבלום אותה, ואני חושב שאפשר. אני חושב שחלון הזמן עוד לא עבר. המאמץ שעושות מדינות אירופה וארצות הברית ראוי להערכה. אני מקווה שבימים הקרובים יופעלו סנקציות מועצת הביטחון ובמקביל, מדינות נוספות יטילו סנקציות אחרות על איראן. אני חושב שעדיין יש זמן, אך הוא לא בלתי מוגבל".

 

אולמרט שב והבהיר בטוקיו את סוגית עיכוב המשא ומתן על ירושלים. לדבריו, ירושלים תידון אחרונה במשא ומתן, גם במסגרת הדיונים הישירים ראשי צוותי המשא ומתן, ציפי לבני ואבו עלא. "ירושלים אינו הנושא הראשון. מועדו יגיע - אך בסוף. אינכם מעלים על הדעת שיש פערי עמדות בסוגיה מדינית חשובה כל כך במשא ומתן ביני ובין שרת החוץ", אמר אולמרט בתשובה לשאלה אם יתכן שלבני דנה בנושא ירושלים כבר עתה.

פורסם לראשונה 27/02/2008 16:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט ביפן
צילום: משה מילנר, לע"מ
מומלצים