שתף קטע נבחר
צילום: סי די בנק

ידיד לחינוך: גמלאים חסרי מנוח

מדור שבועי המתפרסם מדי יום חמישי מציג פרויקטים חברתיים ברחבי הארץ. היום: "ידיד לחינוך" , חבורת גימלאים שעושה "בית ספר" לבתי הספר ומחזירה את היחס האישי וההערכה לגיל ונסיון במערכת החינוך

"סבא דוד, סבא דוד", מתקבל הגימלאי דוד מור בצעקות בכניסתו לכיתה. התלמידים יודעים שרק שניים מהם, כאלו ש"התנהגו יפה השבוע", יזכו להצטרף אליו לחוג שחמט פרטי אותו מקיים פעמיים בשבוע בבית הספר מגנים באשדוד. מור אינו היחיד. מאות גימלאים נוטלים חלק בפרויקט "ידיד לחינוך" בתשעה מוקדים בארץ: עפולה, קדימה-צורן, רעננה, תל אביב, חולון, בת ים, רמת גן, אשדוד ובאר שבע. הללו מלווים את הילדים, יוצרים איתם קשר אישי ומביאים לשינוי משמעותי שחל בילדים.

 

הפרויקט הוקם על ידי גמלאים, במטרה לסייע לתלמידים בשיפור ההישגים, למתן תופעות אלימות ולהעניק יחס אישי לכל תלמיד. לחלק מהמתנדבים סיפורי חיים מרתקים במיוחד: מתנדב המקבל טיפולים כימותראפיים ולא מוותר על אף יום בבית ספר, מתנדב הלוקה בראייתו שעובר בבתי הספר ומלמד על  קבלת השונה או זוג גמלאים, שלחם זה לצד זה באצ"ל ומתנדב כעת ביחד בבית הספר. בנוסף ללימודי המקצועות השונים, תורמים הגמלאים מהידע אישי שלהם ומקימים פרויקטים מיוחדים בבתי הספר: שיעורי רפלקסולוגיה, לימוד חלילית, הנחייה לתזונה נכונה, טיפוח הגינה עם תלמידים בעייתיים, הקמת ספרייה, לימוד כישורי חיים ועוד, המהווים דרך להגיע לליבם ונפשם של הילדים ולסייע להם.

 

"השחמט הוא כלי להגיע לנושאים חינוכיים. לפני שאנחנו משחקים, הילדים ואני מספרים על החוויות שלנו מהשבוע ומנתחים אותן. איך ומה כדאי לעשות בעתיד." מספר מור, גימלאי מבית הזיקוק באשדוד, אב לשלושה וסב לשניים, שמתייצב  פעמיים בשבוע לשלוש שעות בבית הספר."המפגשים כוללים ניתוח של חוויות יומיומיות –כמו לימודים בביה"ס, ריבים עם האחים או החברים וכו' ואח"כ שעה של שחמט. שני הילדים משחקים, ואני משגיח ומשפר להם את מיומנויות המשחק. הם מאוד מרוצים. זה הפך ל'פרס על התנהגות טובה'". 

 

שילוב הגמלאים בביה"ס תורם לתלמידים, למורים, להורים ולמנהלי בתי הספר, אך גם ולא פחות חשוב, לגמלאים המתנדבים, הנהנים מתחושת סיפוק, עשייה משמעותית, נחיצות והכרת תודה הנלווית לידע, כי מישהו זקוק להם. ניצה דה-פורטו, רכזת הפרויקט באשדוד, המתאורת על ידי המתנדבים באזורה כ"מנוע טורבו", משרטטת את פרופיל המתנדב "מדובר בגמלאים מאוד עסוקים, יש להם הרבה חוגי העשרה, פגישות עם חברים, הם יוצאים לטיולים וכו'. אבל הם מחפשים משהו מעבר שייתן להם משמעות וסיפוק. אין שום ספק שהתרומה חשובה ומשמעותית לבית הספר ולילדים אבל אנחנו עושים את זה בעיקר למען עצמנו".

 

"אני מאמין בחינוך כאם כל הפתרונות לבעיות וחושב שבגלל חינוך לא ראוי חיים של אנשים מעוצבים למקום שלילי. הפרויקט הזה מאפשר גם להעניק חינוך מסוג אחר וגם לתרום לאוכלוסיה שאני מרגיש מחויב לה, הדור שהקים את המדינה" מספר נמרוד אקרמן, מנכ"ל הארגון ו"הצעיר" היחיד בו."זהו פרויקט שתורם בצורה מדעית ומוכחת לאיכות החיים שלהם ,מעניק להם תחושת משמעות, סיבה טובה לקום בבוקר, והופך אותם למעורבים בקהילה ונחוצים בצורה שמייצרת תוצאות מיידיות- השינויים בילדים והאהבה שהם נותנים היא מיידית".  

 

ייחוד הפרויקט  לדברי דה-פורטו עובד בשני צירים "הכנת המתנדבים לקליטה בביחת הספר והכנת בית הספר לקליטת המתנדבים. בעבר לא הייתה מערכת מקצועית בבתי הספר שתטפל במתנדבים ותטמיע אותם במערכת". אקרמן מסכם "אנחנו עובדים בשיתוף פעולה מלא עם הנהלת בית הספר וצוות המורים. הפרויקט עומד להתרחב חמישה ישובים נוספים יש ביקוש גדול  מאוד במתנדבים לבתי בספר.אין צורך בנסיון מוקדם בהוראה, אני קורא לגמלאים מכל הארץ להצטרף וליהנות".

 


פורסם לראשונה 28/02/2008 17:33

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים