שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הרב מצגר לא יכהן כנשיא בית הדין

  הוועדה למינוי דיינים הכשירה את הרב הראשי האשכנזי להתמנות כאב בית דין, אולם דמויות מפתח ברבנות וכן רבני ערים הזהירו מ"קטסטרופה ברבנות". גם הרב מצגר הבין כנראה לאן הרוח נושבת - אתמול ויתר על נשיאות בית הדין, בטענה "שיש לו עוד הרבה תוכניות בתפקיד יושב ראש מועצת הרבנות הראשית"

  בתום ישיבת הוועדה למינוי הדיינים, אשר החליטה שלא להדיח את הרב מצגר מתפקידו כדיין, הודיע השר דניאל פרידמן כי הוא מתכוון לערוך תיקון בחוק הרבנות הראשית, לפיו הרבנים הראשיים לא יהיו חייבים להתחלף ברוטציה והם יהיו "רשאים להסכים ביניהם על חלוקת התפקידים במהלך הקדנציה". הצעתו של פרידמן מאפשרת שלא למנות את הרב מצגר לתפקיד נשיא בית הדין הגדול - המקביל לתפקיד נשיא בית המשפט העליון - בשל עננת חשדות המלווה אותו מראשית דרכו ברבנות הראשית. בחודש ניסן הקרוב אמורים היו שני הרבנים להתחלף בתפקידים.

   

  בעקבות זאת, הוציא אמש (יום ד') משרד המשפטים תזכיר בהתאם לבקשתו של הרב יונה מצגר, לפיו שני הרבנים הראשיים, האשכנזי והספרדי, יוכלו להסכים ביניהם על חלוקת התפקידים במהלך הקדנציה. חוק הרבנות הראשית קובע כי שני הרבנים יאיישו ברוטציה את שני התפקידים הבכירים ברבנות הראשית - נשיא בית הדין הרבני הגדול, תפקיד בו מכהן הרב שלמה עמאר כיום, ונשיא מועצת הרבנות הראשית, תפקיד אותו מאייש הרב מצגר מתחילת כהונתו. הצעד האחרון, לפיו יוכלו הרבנים לבחור שלא להתחלף בתפקידים, תואם את תוכניותיו של שר המשפטים, דניאל פרידמן, שלא היה שבע רצון באופן כללי מהריח שנדף מפרשיית המלונות בה נקשר שמו של הרב מצגר.

   

  אולם, על אף שהשר פרידמן הסתפק בנקיטת נימה מאופקת ובמהלך דיוני הוועדה אמר כי "ישנם עניינים בהם נהג הרב מצגר שלא כראוי", בסופו של דבר קבע כי לא מצא בעובדות שהובאו בפני הוועדה צידוק להדחתו של הרב מצגר מתפקידו כדיין. יצויין, שאם הייתה הוועדה מחליטה אחרת עלולה הייתה החלטה זו לעלות לרב מצגר במשרתו ברבנות הראשית כרב ראשי.

   

  את עיקר פועלו העדיף פרידמן להשקיע בתחום החקיקתי. בתום דיוני הוועדה הודיע פרידמן לנוכחים כי הוא מתכנן לבצע תיקון לחוק לפיו לא יהיו חייבים הרבנים להתחלף, אלא רק רשאים לעשות כן, ובכך לאפשר למעשה, את אי מינויו של מצגר כנשיא בית הרבני הגדול והשארת המצב על כנו. הסיכוי שהתיקון לחוק יתקבל, תלויה במידה רבה בנכונות של שני הרבנים הראשיים להסדר החדש. מצידו של הרב עמאר עדיין לא התקבלה החלטה, על אף שמופעלים עליו לחצים להסכים ל"דיל", כולל מצד פטרונו הרוחני, הרב עובדיה יוסף.

   

  מאידך, גורמים בלשכתו של הרב עמאר אומרים שעם פרסום התזכיר החלו זורמים ללשכתו של הרב הראשי הספרדי טלפונים ופניות מצד דמויות מפתח מרכזיות ברבנות וכן רבני ערים, המתנגדים להסדר, זאת בשל מצבו העגום של המערך הרבני בישראל, "כי כולם מבינים שלרב מצגר יש בעיה. יש לחץ מצד רבנים שמבקשים מהרב עמאר שלא יסכים בשום פנים להסדר כי המצב ברבנות הוא קטסטרופה".

   

  מקורבי מצגר: הוא ויתר

  בינתיים, לנוכח תוכניותיו של פרידמן לחולל תיקון בחוק, הביע הרב מצגר נכונות לצעד. מקורביו מעדיפים להסביר נכונות זו כנובעת מהרקע ממנו הוא מגיע. "הרב מצגר לא מגיע מעולם הדיינות, אלא מהעולם הרבני, בניגוד לרב עמאר שלו יש כבר ותק של 20 שנה בתפקיד", מסבירים מקורביו.

   

  יצויין, כי הרב מצגר הינו הרב הראשי הראשון שהתמנה ללא הסמכה לדיינות ובמהלך שנתו הראשונה כרב ראשי השלים חסך זה, בעיקר בשל הסיבה שכל רב ראשי מחוייב גם לשבת כדיין בבית הדין הרבני הגדול. עם התפוצצות פרשת המלונות הודיע הרב מצגר כי הוא משעה עצמו מתפקידו כדיין עד לבירור הפרטים כולם ולהוכחת חפותו. מאז החלטתה של הוועדה למינוי דיינים שלא להשעותו, חזר מצגר לבית הדין הרבני הגדול ואמש אף ישב בראש ההרכב.

   

  עוד מציינים מקורבי מצגר כי נכונותו של הרב לוותר את נשיאות בית הדין נובעת גם מאהבתו את תפקידו הנוכחי. "לרב מצגר יש עוד הרבה תוכניות בתפקיד יושב ראש מועצת הרבנות הראשית. הוא אוהב את התפקיד ומאמין שיש לו עוד הרבה מה לעשות. יש לו כמה וכמה תוכניות לשנים הקרובות", נמסר. בין שאר התוכניות מתכנן מצגר מהפכה בתחום הכשרות ואף הקמת גוף כשרות למהדרין מטעם הרבנות הראשית, לראשונה בתולדות המוסד.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים