שתף קטע נבחר

סקירה: The GIMP - תוכנת גרפיקה חינמית

שלוש שנים אחרי הגירסה ה"רשמית" הקודמת (2.2), תוכנת הקוד-הפתוח The GIMP זמינה בגירסה מעודכנת. היא עדיין לא פוטושופ, אבל היא מציעה הרבה עוצמה בנפח של 16 מגהבייט - ובחינם

בחודש שעבר הצגנו כאן את PhotoFiltre, שהיא הפתרון החינמי הקומפקטי למשימות גרפיות פשוטות. אבל אם אתם זקוקים לתוכנה חינמית כתחליף לפוטושופ, הדבר

שהכי מתקרב לזה היא The GIMP.

 

The GIMP (ראשי תיבות של GNU Image Manipulation Program) היא תוכנת קוד-פתוח לעיבוד ועריכת תמונה. היא הוצגה לראשונה בשנת 1996, על-ידי זוג סטודנטים מאוניברסיטת ברקלי בקליפורניה ומאז 1997 היא מפותחת כחלק מפרוייקט הקוד-הפתוח GNU. היא מסופקת כיום עם רוב ההפצות של לינוקס. היא גם זמינה בגירסאות לסביבות Windows ו-Mac OS, אם כי בסביבות הללו היא זכתה לפחות הצלחה.

 

זה עשוי להשתנות עם דור 2.4 של התוכנה שהוצג בנובמבר האחרון. אנחנו בדקנו את גירסה 2.4.4 ששוחררה בחודש שעבר, ונראה שפחות או יותר משלימה את תיקוני הבאגים לגירסה 2.4.

 

מה היא מציעה

בתור תוכנה שמגיעה בקובץ התקנה בנפח של 16MB בלבד, לא מפתיע לגלות ש-The GIMP לא באמת מאיימת על פוטושופ מבחינת היצע התכונות שלה. אבל בגירסאות קודמות ועוד יותר מזה בגירסה החדשה, היא מפתיעה בתחכום ובעוצמה של הכלים שלה.

 

היא כוללת את רוב הכלים שהייתם מצפים למצוא בחבילה גרפית מקצועית, כולל כל כלי הציור הקלאסיים, כלי עריכה, כלי תיקון צבע, וכמאה ועשרים אפקטים ופילטרים מכל סוג אפשרי. היא גם מציעה אפשרות לשימוש בערוצים (Alpha Channels), שכבות (Layers) ומסכות (Masks) והיסטוריית Undo/Redo שמוגבלת רק על-ידי נפח הדיסק הפנוי.

 

בגירסה 2.4.4 בולטים במיוחד השיפורים במברשות, מנגנון ההדפסה, בכלים הייעודיים לתיקון תמונות ובכלי בחירה (Selection) שהפכו נוחים וגמישים יותר (יש גם Selection Editor כמו בפוטושופ). שיפורים ותכונות חדשות אפשר למצוא גם בכלי הטקסט, החיתוך (Crop) והשכפול (Clone), ונוספה מערכת Color Management שמאפשרת כיול צבעים פשוט ומבטיחה שתדעו מראש שמה שאתם רואים על המסך הוא מה שתראו בהדפסה (אין תמיכה בפנטון, אבל יש ב-CMYK ו-RGB).

 

The GIMP משתמשת בפורמט קבצים משלה (XCF), אבל תומכת ברוב פורמטי התמונה הנפוצים, כולל PSD של פוטושופ (בגירסה זו שופרה התמיכה בפורמט הזה). באמצעות תוספים ייעודיים ניתן לקבל תמיכה גם בפורמטים האיזוטריים ביותר.

 

כל התכונות הללו וכמה חידושים נוספים, מצטרפים לממשק המשופר ולניהול הזיכרון החכם של התוכנה, שמאפשר לה להתמודד בכבוד עם קבצי תמונה גדולים במיוחד ולהפגין ביצועים מצויינים. יש גם תמיכה עברית, אבל היא חלקית ולא כל-כך מוצלחת.

 


"התאמת שיווי משקל צבע". לא בדיוק עברית, אבל העיקר הכוונה

 

לא ידידותית אבל חזקה

הטענה העיקרית נגד The GIMP לאורך השנים הייתה שהיא לא-ידידותית והממשק שלה לא נוח. קשה לומר שהגירסה הנוכחית היא פורצת דרך מהבחינה הזו, אבל יש שיפור, וניכר שנעשה מאמץ ללכת לקראת המשתמש. תוספות פשוטות, כמו האפשרות לסיבוב אוטומטי של תוכנה שמוטה על צידה (על סמך נתוני ה-Exif), הופכות את השימוש הרבה יותר נוח.

 


התוכנה תסובב עבורכם אוטומטית תמונה שמוטה הצידה

 

התכונה הכי מעצבנת של התוכנה הייתה ונותרה, האופן שבו היא מציגה את הכלים שלה בחלונות נפרדים שמסתירים זה את זה. הבעיה הזו לא קיימת כאשר משתמשים ברזולוציית תצוגה גבוהה, כך שאם יש לכם צג גדול - הרווחתם.

 


רזולוציה גבוהה פותרת את מגבלות הממשק. אם יש לכם צג גדול אז הרווחתם

 

בגירסאות 2.4.x עומדים לרשותכם כמה כלים חזקים שמפשטים מאד משימות שונות. לדוגמא, הכלי להסרת עין אדומה (Red eye removal), שהוא הטוב מסוגו לטעמנו. כך גם הכלים לתיקון עיוותים גיאומטריים בתמונות (Lens Distortion) או ה-Healing Tool המצויין שמאפשר "לרטש" תצלומים ולהסיר פגמים בקלות מפתיעה.

 


הכלי החדש לתיקון עין-אדומה הוא פשוט ויעיל, אולי הטוב מסוגו

 


כלי ה-Lens Distortion מאפשר לתקן עיוותים גיאומטריים שנובעים ממגבלות המצלמה הדיגיטלית שלכם

 


כיתוב: ה-Healing Tool מאפשר לבצע בקלות "ריטוש" לתמונות כדי להעלים פגמים.

 

אהבנו גם את ה-Foreground Extract, שמאפשר להפריד אובייקט מצולם מהרקע בסדרת פעולות פשוטה. הכלי הזה מבוסס על הבדלי צבע בין האובייקט לרקע, ולכן הרבה יותר יעיל כשיש לכם שליטה על תנאי הצילום, אבל הוא מצליח לעשות עבודה לא רעה גם במקרים אחרים.

 

סיכום

כלים אוטומטיים אחרים של התוכנה (כמו כלי תיקון הצבע האוטומטיים) עדיין לא מספיק טובים, ובמקום כלי מאקרו אוטומטי תצטרכו לכתוב קוד (בהנחה שאתם שולטים בשפות Script כמו Scrift-fu, Scheme, Python או Perl). אבל יש בה הפעם הרבה יותר כלים שמתאימים לשימוש של אנשים "רגילים".

 

The GIMP היא עדיין תוכנה שצריך להקדיש זמן כדי ללמוד להשתמש בה, אבל לעיתים קרובות יותר הזמן שתשקיעו יצדיק את עצמו. התיעוד באתר התוכנה לא שלם, אבל מה שקיים מדוייק ומועיל. אם תשתמשו בו נכון הוא יאפשר לכם להשתלט על רוב הכלים של התוכנה תוך זמן קצר, בעיקר אם יש לכם ניסיון קודם עם תוכנות עיבוד תמונה.

 

 

The Gimp

 

רישיון: קוד-פתוח

נפח הקובץ: 16MB

להורדה

 

יתרונות: מהירה, הרבה כלים חדשים, פילטרים מצויינים, כלי בחירה נוחים, כלי ה-Healing טוב מאד. חינמית.

חסרונות: עדיין לא מספיק ידידותית. התיעוד לא שלם.

השורה התחתונה: אלטרנטיבה חופשית וכמעט שלמה לפוטושופ

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים