שתף קטע נבחר

אהרן ברק: תחום לא שפיט הוא חור שחור

נשיא בית המשפט העליון בדימוס שב ותקף את שר המשפטים. "תחום שהוא לא שפיט הוא חור שחור שבו אין דיין, שהרשות המבצעת עושה מה שהיא רוצה", הוא אמר. "יש נימוקים להרחבת אי השפיטות, אך צריך לחשוב מה המחיר שמשלמים"

נשיא בית המשפט העליון בדימוס, אהרן ברק, דחה אמש (ד') את הניסיונות של שר המשפטים, דניאל פרידמן, לצמצם את תחום השפיטה של בית המשפט. "תחום שהוא לא שפיט הוא חור שחור שבו אין דיין, שהרשות המבצעת עושה מה שהיא רוצה", הוא אמר.

 

במושב מיוחד תחת הנושא "יחסי ממשלה ובית המשפט העליון", לרגל השקת ספרם של עו"ד אליעד שרגא ועו"ד רועי שחר על המשפט המינהלי בישראל, התבקש ברק להרצות בנושא תחימת גבולות השפיטות בין הרשות השופטת לרשות המבצעת. זאת, בעיצומו של הוויכוח על כוחו של בית המשפט העליון ורצונו של שר המשפטים לצמצם את מידת השפיטות של בית המשפט.

 

לדברי ברק, בישראל מוכרת אי השפיטות המוסדית כחלק מהתרבות המשפטית, אשר היתה מקובלת עליו כנשיא בית המשפט, אף על פי שאינה מקובלת במרבית המדינות האירופיות. אך הניסיונות הפוליטים להרחיב בחקיקה את אי השפיטות של בית המשפט, עלולה לגרום לנזק.

 

"יש נימוקים להרחבת אי השפיטות", אמר ברק. "שהיא תאפשר למוסדות החברתיים האחרים לשפוט, שהיא תצמצם אפשרות למנוע מהשלטון לבצע את מטרותיו ושהיא תגן על בית המשפט ותשמור על אמון הציבור בו. אך צריך לחשוב מה המחיר שמשלמים".

 

לדברי ברק, התוצאה תהיה הפוכה והאמון במוסדות השלטון אף ייקטן. "זכותו של הציבור לדעת אם השלטון פעל כדין. אמון הציבור רק יגבר אם בית המשפט יבוא ויאמר - בדקנו, הכל בסדר. כאשר נפגעות זכויות אדם - אין מקום לטענת אי שפיטות. אי השפיטות היא נגזרת של מומחיות השופט. יהיו תקופות ששופטים יהיו בעד יותר שפיטות, ותקופות של פחות שפיטות. אך שאלת אי השפיטות איננה חקיקה".

פורסם לראשונה 29/02/2008 00:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים