שתף קטע נבחר

המלך עבדאללה: השנה הנוכחית קריטית לשלום

למרות ההסלמה בדרום סבור מלך ירדן כי קיימת הזדמנות חסרת תקדים להגיע להסכם שלום בשנת 2008, מכיוון שמדינות ערב הציעו להכיר בישראל. בנאום שנשא בארה"ב הזהיר המלך עבדאללה: "האפשרות עלולה לחמוק מבין אצבעותינו אם לא נפעל בשנה הקרובה"

מלך ירדן, עבדאללה השני, קרא הערב (יום ו') לארצות הברית להגביר את מאמציה להביא לפיוס בין ישראל לפלסטינים. למרות ההסלמה בדרום ישראל המלך לא איבד תקווה ואמר כי שנתו האחרונה של הנשיא האמריקני, ג'ורג' בוש, בבית הלבן תהיה קריטית לתהליך המדיני.

 

"בשנת 2008 קיימת הזדמנות חסרת תקדים להגיע להסכם שלום כיוון שמדינות ערב והאיסלאם הציעו להכיר בישראל. אנו נמצאים בעמדה הטובה ביותר זה זמן רב לפתור את הסכסוך בן 60 השנים בין ישראל לפלסטינים", אמר עבדאללה בנאום שנשא באוניברסיטת פרינסטון.

 

"אולם האפשרות עלולה לחמוק מבין אצבעותינו לולא נפעל בשנה הקרובה. זאת, משום שהממשל הבא שייכנס לבית הלבן יזדקק לתקופת זמן מסוימת כדי לפתח מדיניות חוץ משלו", אמר המלך באולם הכנסים של המחלקה ליחסים בינלאומיים בפרינסטון.

 

בוועידת השלום באנאפוליס התחייבו הצדדים להגיע להסכם עד סיום כהונתו של בוש בינואר 2009. "אמריקה היא המעצמה היחידה בעולם המסוגלת להבטיח ששני הצדדים יתמידו בדרך השלום ויעשו זאת בלוח הזמן שנקבע למשא ומתן", הוסיף עבדאללה.

 

"לא נסכים לניצחון של אויבי השלום, החופש, היציבות והמודרניות. אם ניתן להזדמנות הזו להתמוסס, השלום יתעכב וייתכן שלא נזכה בו לעשרות שנים", אמר.

 

הסלמה בדרום

ובינתיים, הלחימה בין ישראל לארגוני החמושים ברצועת עזה נמשכת. חמושים פלסטינים ירו בשעות אחר הצהריים מטח של תשע רקטות קסאם מצפון רצועת עזה: חמש נפלו באזור שדרות ובשטחים פתוחים מחוץ לעיר, והיתר נחתו בשטחי המועצות האזוריות שדות נגב ושער הנגב. לא דווח על נפגעים או על נזק. מאז שעות הבוקר נפלו בשטחי הנגב המערבי 16 רקטות קסאם. שתיים מן הרקטות שנחתו היום בשדרות פצעו אשה באורח קל.

 

אחת הרקטות נחתה לא הרחק משדה שבו היו מטיילים רבים באותה השעה. בין מאות המטיילים באזור היו גם חברי סיעת ישראל ביתנו, ובראשם אביגדור ליברמן. במהלך השבת יתארחו חברי הסיעה באחד הקיבוצים באזור.

 

מספר שעות לאחר מכן תקף צה"ל אתר לייצור אמצעי לחימה של חמאס במרכז הרצועה, וכן משגר רקטות בצפון הרצועה. בשני המקרים זוהתה פגיעה במטרות, אך לא דווח על נפגעים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
עבדאללה. השלום בהישג יד
צילום: איי אף פי
פגיעת קסאם
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
מומלצים