שתף קטע נבחר

חשש בהולנד: סרט הקוראן יביא לפיגועים וסנקציות

ראש ממשלת הולנד הזהיר מפני פיגועים קטלניים ומכה לכלכלה בעקבות פרסומו הצפוי של סרט המבקש "להציג את אופיו הפשיסטי של הקוראן". חבר הפרלמנט חירט וילדרס, שהכין את הסרט, בתגובה: "הוא נכנע לאיסלאם - הסרט ישודר"

פרסום הסרט על הקוראן, שהכין המחוקק ההולנדי חירט וילדרס, עלול להוביל להטלת סנקציות כלכליות ולפיגועים - כך הזהיר אמש (יום ו') ראש ממשלת הולנד, יאן פטר בלקננדה. וילדרס אמר בעבר כי סרטו נועד להציג את "אופיו הפשיסטי של הקוראן" והבטיח כי הכנתו תושלם עד היום.

 

"מוצרים הולנדיים כבר נדחו מתערוכה, ארגון הטליבאן הודיע כי ינקוט צעדים נגד חיילים הולנדים באפגניסטן ודיילות אוויר חוששות לעבוד בטיסות מסוימות", אמר ראש הממשלה ההולנדי בשיחה עם עיתונאים ששודרה בטלוויזיה.

 

בלקננדה אף ציין כי אינו שולל כי פרסום הסרט יוביל למותם של אזרחים כתוצאה מתגובה אלימה מצד מוסלמים קיצונים. בהולנד חוששים מפני גל של מחאות כמו זה שפקד את העולם המוסלמי בעקבות פרסום הקריקטורות של מוחמד בתחילת 2006 ואשר גבה את חייהם של למעלה מ-50 בני אדם.

 

ראש הממשלה לא קרא לווילדרס באופן מפורש לגנוז את תוכניתו באשר לסרט, אך הדגיש כי ממשלת הולנד אינה שותפה לדעותיו של מנהיג מפלגת "חירות" שבאופוזיציה. הוא הוסיף כי הממשלה מחויבת להזהיר מפני הסיכונים הללו וציין כי שוחח אישית עם וילדרס ודן עימו בסוגיה. בעבר דווח כי הולנד נערכה לפינוי אפשרי של שגרירויות בעולם במקרה של מחאות אלימות בתגובה לסרט.

 

תגובתו של וילדרס לא איחרה לבוא. "ראש הממשלה שלנו כה חושש מפני השלכות הסרט שנראה שהוא נכנע לאיסלאם במקום להגן על ערכינו הדמוקרטיים וזכויותינו. הרשו לי להבהיר דבר אחד: הסרט ישודר", כתב וילדרס בהודעה באתר האינטרנט הרשמי שלו. וילדרס הודיע כי הסרט הקצר, באורך של כרבע שעה, מוכן וכי החל במשא ומתן עם תחנות הטלוויזיה על שידורו. לפי דיווחים מקומיים, מועד השידור יהיה במרס או באפריל.

 

וילדרס, שזוכה כבר שנים לאבטחה צמודה בשל איומי מוסלמים קיצונים על חייו, אמר בעבר כי אינו חושש. מפלגתו מחזיקה בתשעה מתוך 150 המושבים בפרלמנט, אך זכתה בתמיכה גוברת בסקרים מאז הצהיר על הכנת הסרט. שלושה איגודי עובדים הולנדים יצאו אף הם בקריאה לווילדרס שלא לשדר את הסרט, מחשש לפגיעה במסחר: "אנו דוחים הצהרות מעליבות כאלה וחוסר כבוד", אמר יו"ר אחד הארגונים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בלקננדה. אזהרה
צילום: איי פי
וילדרס. לא חושש
צילום: איי אף פי
מומלצים