שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מוזי ורטהיים השתלט על קשת
  מוזי ורטהיים, שהחזיק ב־38% ממניות זכיינית ערוץ 2 קשת, ייהפך לבעל השליטה עם רכישת 28% נוספים מחיים סבן ושותפו יינון קרייז תמורת 13 מיליון דולר

  מוזי ורטהיים חטף את השליטה בקשת במהלך של הרגע האחרון. בסוף השבוע האחרון סיכם ורטהיים על רכישת 28% מזכיינית ערוץ 2 קשת מידי חיים סבן ויינון קרייז לפי שווי חברה של כ־44 מיליון דולר. לאחר השלמת העסקה יחזיק ורטהיים, שהיה עוד לפני המכירה בעל המניות העיקרי, בכ־66% מקשת, כלומר יהיה בעל שליטה מלאה.

   

  בחודשים האחרונים ניהלו סבן וקרייז משא ומתן עם כמה משקיעים, שהעיקריים בהם היו משה אדרי, מבעלי יונייטד קינג והסינמה סיטי, וקבוצת ההשקעות של משפחת למלבאום מניו יורק. ורטהיים לא הוזכר כמתעניין.

   

  לקראת סיכום העסקה בין סבן ובין אדרי ולמלבאום החליט ורטהיים לרכוש בעצמו את השליטה. בשוק מעריכים כי ורטהיים ביקש למנוע מאבק שליטה בינו ובין אדרי ולמלבאום, שכן העריך כי השניים עשויים לרכוש בשלב מאוחר יותר גם את המניות שמחזיק בנק לאומי (20%) בקשת וליטול את השליטה המלאה בחברה.

   

  רכישת השליטה בקשת מציבה את ורטהיים בעמדה מועדפת, אם וכאשר יאושר המיזוג בין קשת ורשת. בשל מגבלות רגולטרוריות לא יכול ורטהיים להחזיק יותר מ־51% ולכן צירף לעסקה גורם נוסף שירכוש ממנו את האחזקות העודפות. על פי מזכר ההבנות ישלם ורטהיים לסבן וקרייז כ־12 עד 13 מיליון דולר. חיים סבן החזיק 24% מקשת וינון קרייז עוד 4%.

   

  מגבלות רגולטוריות

  גורמים בקרבתו של סבן אומרים כי היציאה מקשת היא על רקע מגבלות רגולטוריות המונעות ממנו להחזיק נתח משמעותי במקביל לאחזקה בחברת תשתיות המדיה yes. סבן שולט בבזק, בעלת המניות הגדולה ב־yes.

   

  סבן רכש את אחזקותיו בקשת לקראת סוף 2004, עוד קודם למכרז השני שבו זכו קשת ורשת בהארכת הזיכיון. הרכישה התבצעה לפי שווי חברה של 12 מיליון דולר. במאי 2005 זכה סבן עם קרן אייפקס במכרז שבו הופרטה בזק. כניסתו לבזק גרמה לו לבעיה רגולטורית, שכן על פי חוק הרשות השנייה, גוף אשר מחזיק בתשתיות מדיה, כגון yes לא יכול להחזיק יותר מ־24% מרשת שידור.

   

  סבן קיבל ארכה עד נובמבר 2008 למכור אחזקותיו בקשת. מקורבים לסבן מציינים כי בתקופה האחרונה נרמז לו כי יורשה להמשיך ולהחזיק בקשת, אך לא

  להגדיל את אחזקותיו לכדי שליטה. לאור זאת הגיע סבן למסקנה שאין טעם בהמשך האחזקה בזכיינית, ולכן העמיד את מניותיו למכירה. העסקה דורשת אישור מועצת הרשות השנייה.

  משה דבי, דובר קבוצת סבן, אישר כי נחתם מזכר הבנות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ישראל הדרי
  מוזי ורטהיים
  צילום: ישראל הדרי
  צילום: אבי ולדמן
  חיים סבן
  צילום: אבי ולדמן
  מומלצים