שתף קטע נבחר

המבצע נגמר: כוחות צה"ל יוצאים מרצועת עזה

השלב הראשון של מבצע "חורף חם" נגמר, וכוחות גבעתי ושיריון יוצאים מצפון רצועת עזה. "החיילים עמדו בגבורה במשימות שהוטלו עליהם", אמרו ל-ynet גורמים צבאיים. חיילי גבעתי סיפרו: "המחבלים היו יותר אמיצים, ערמומים, מתוחכמים". בינתיים, חיל האוויר ממשיך לתקוף ברצועה, והפלסטינים מדווחים כי שני חמושים נהרגו

כוחות רגלים ושיריון יוצאים מאז הלילה (יום ב') מצפון רצועת עזה - האזור שבו פעלו בימים האחרונים. בכך מגיע לסיומו השלב הנוכחי של מבצע "חורף חם", שהחל בסוף השבוע. אולם חיל האוויר המשיך לתקוף בשטחי הרצועה גם הלילה, ופלסטינים דיווחו כי שני חמושים נהרגו.

 

"החיילים עמדו בגבורה במשימות שהוטלו עליהם", אמרו ל-ynet גורמים צבאיים זמן קצר לאחר שהכוחות יצאו מתוך השטח הפלסטיני. "כדי להגיע להישגים משמעותיים צריך סבלנות, ולנו יש אותה. לצערנו, שילמנו גם מחיר, אך צריך לדעת שבניהול קרבות מעין אלה יש סיכוי שגם בעתיד נאלץ לשלם. המשימה שלנו היא להגן על אזרחים וזה מה שאנו עושים".

 

המלחמה והתגובות:

 

בצה"ל לא מיהרו לסכם את המבצע ואף רמזו על המשך: "לא נכון להשתמש באמירות של ניצחונות וכיבוש, אך אין ספק שהיקף הנפגעים בצד הפלסטיני, בקרב ארגוני הטרור, הוא משמעותי ומעביר מסר ברור".

 

לוחמים מגדוד שקד של גבעתי סיפרו ל-ynet על החזרה לפעילות מבצעית, לאחר היעדרות של כשבעה חודשים מהגזרה הדרומית. "ברור שהתגעגענו לעזה", הם אומרים. "אנחנו מכירים את השטחים האלה יותר טוב מכולם וגאים להיות חלק מהלחימה הזאת. יש פה הרבה חיילים שלא היו בלבנון, אבל גם כמה ותיקים שלחמו שם ומרגישים שזה מאד דומה".  


כוחות צה"ל בגבול הרצועה (צילום: AFP) 

 

אזורי הכינוס המסורתיים של צה"ל סביב גבול עזה אמנם לא שקקו חיים כמו בתקופות בהן ניהל צה"ל מבצעים רחבי היקף ברצועה כמו "ימי תשובה" שלפני תכנית ההתנתקות או "גשמי קיץ" שלאחר חטיפת גלעד שליט, אך בין שדות הכלניות האדומות ניתן היה להבחין בנגמ"שי האכזריות של לוחמי גבעתי ובטנקים של לוחמי השריון.

 

מספר לוחמים שיצאו אתמול להתרעננות קצרה ולתדלוק כלים סיפרו כיצד נראים הדברים מעבר לגדר, בצד הפלסטיני: "זה לא מה שהיה כאן כשעזבנו", מודה אחד הלוחמים, "המחבלים יותר אמיצים, ערמומים, מתוחכמים וזה נראה כאילו הם חלק מצבא. יש להם גם ציוד משוכלל. היו כאן כמה קרבות רציניים בימים האחרונים, אבל בסוף זה קצת נרגע.

 

"בסוף השבוע היו המון אירועים של ירי טילים נגד טנקים, אבל פעלנו טוב. גם חיל האוויר מאוד עזר לנו, פגענו בהרבה מחבלים ויש תחושה של הצלחה. לאחר השלב הראשוני של הלחימה הגענו למצב של שליטה שאיפשר את הסריקות בשקט יחסי, כמובן עם הרבה דפיקות לב. אחרי הכל, עזה זאת עזה". 

 

גם בקרב לוחמי השיריון, בהם כוחות מגדוד 9 וגדוד 74, קיימות תחושות שהפעם האתגר מורכב יותר. עם זאת, לדבריהם, האימונים אחרי מלחמת לבנון השנייה הכינו אותם להתמודדות. 

 

חיל האוויר ממשיך לתקוף

גורמים פלסטינים דיווחו הלילה כי כלי טיס של חיל האוויר תקפו כמה יעדים שונים ברצועת עזה. לפי הדיווחים, צה"ל תקף ארבעה בתי מלאכה לייצור אמצעי לחימה ומשרד המשמש את תנועת חמאס. מחמאס נמסר כי חיל האוויר תקף בנוסף שתי חוליות מחבלים ברצועה. גורמים רפואיים אמרו כי בכל תקיפה נהרג פעיל אחר וכי כמה חמושים נפצעו. בצה"ל אישרו כי ארעו כמה תקיפות.

 

הירי לעבר הנגב המערבי ואשקלון נמשך אמש עד לשעות הערב והביא לפציעתם של תשעה בני אדם באורח קל מאז שעות הבוקר. רבים נוספים לקו בחרדה. מאז הבוקר נפלו בשטח ישראל כ-40 רקטות קסאם וגראד.

 

בדיון שערך אתמול שר הביטחון, אהוד ברק, עם הרמטכ"ל אשכנזי, ראש השב"כ דיסקין ובכירים נוספים, אמר: "הגיעה העת למעשים, הפעילות המבצעית נמשכת. חמאס נושא באחריות וישלם את המחיר. התנתקנו מעזה, עקרנו יישובים

וישראלים מביתם רק בשביל שקט ביישובי עוטף עזה. אלו ויתורים כואבים שביצענו בשביל שקט וחמאס ממשיך בירי ללא שום סיבה. הם יורים לעבר אזרחים ולא מותירים לנו ברירה. נפעיל כוח כדי לשנות את המצב ונשנה אותו".

  

בינתיים, נמשכים הצעדים לשיפור המיגון באזור אשקלון. פיקוד העורף יתחיל בשעות הבוקר במיגון החלונות במוסדות החינוך בעיר. הכוונה ליריעות חומר פלסטי שיודבקו על הזכוכית וימנעו פיזור רסיסים במקרה של פגיעת רקטה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יוצאים מעזה
צילום: רויטרס
פורקים ציוד
צילום: רויטרס
מומלצים