שתף קטע נבחר

הפגנות באוניברסיטאות: "חורף חם - הרבה דם"

סטודנטים ערבים הפגינו באוניברסיטה העברית בירושלים עם דגלי פלסטין במחאה על פעולת צה"ל בעזה. אבן הושלכה אל מכונית, ושמשתה נופצה. כ-100 סטודנטים פעילי ארגונים ערביים ואסלאמיים הפגינו בחיפה. מוקדם יותר הפגינו עשרות צעירים במזרח ירושלים, יידו אבנים לעבר השוטרים וגרמו נזק לניידות של המשטרה ושל הפיקוח העירוני. נעצרו שלושה צעירים

בעזה נלחמים - בישראל מפגינים. כמה עשרות סטודנטים הפגינו בצהריים (ב') בקמפוס הר-הצופים באוניברסיטה העברית בירושלים, במחאה על פעילות צה"ל ברצועת עזה. במהלך ההפגנה יודו אבנים לעבר רכב שנסע בכביש העוקף ליד האוניברסיטה. שמשת הרכב נופצה, איש לא נפגע. כ-100 סטודנטים פעילי חד"ש, בל"ד, התנועה האסלאמית וארגונים נוספים הפגינו גם בחיפה.  


מפגיני תא חד"ש באוניברסיטה העברית (צילום: נטע סלע)

 

המפגינים נושאים בידיהם דגלי פלסטין ועוטים כאפיות לצווארם. המפגינים קוראים "לא נמית ולא נמות בשירות הציונות" וכן את סיסמת השחרור הפלסטינית - "בדם ורוח נפדה אותך פלסטין". מזכיר תא חד"ש, נידאל חאייק, אמר כי "המצב העגום בו נמצאים התושבים בעזה הינו עדות לכוחניות של מדינת ישראל ושל צבא הכיבוש".

 

מהעבר השני של הכביש ניצבים כ-20 סטודנטים מתא הימין, "אם תרצו", התומכים בפעילות צה"ל. חבר התא הימני, ארז תדמור, אמר ל-ynet: "מה שרואים כאן זה סטודנטים ערבים-ישראלים שלומדים על חשבון המדינה ומקבלים הטבות, ובתוך שטחי ישראל, ובאוניברסיטה העברית, תומכים בטרור. העובדה שכל זאת נעשה מול המשטרה היא כתם ואות קלון למשטרת ישראל. העובדה שהתאים האיסלמים פועלים באוניברסיטה באין מפריע מבזה את האוניברסיטה העברית".

 

גם סטודנטים באוניברסיטת חיפה הפגינו. כמאה סטודנטים מתא חד"ש באוניברסיטה מחו על פעולת צה"ל, ומולם הפגינו כ-70 סטודנטים התומכים בפעילות ומוחים על המשך ירי הקסאם לעבר שדרות ואשקלון. בהפגנה של תא חד"ש, שקיבלה רישיון מהנהלת האוניברסיטה, השתתפו כמאה סטודנטים שקראו קריאות לאומניות וכן את הסיסמה "חורף חם - הרבה דם". מולם התייצבו כ-70 סטודנטים תומכי ימין שאחזו בדגלי ישראל וקראו קריאות נגדיות. לא נרשמו עימותים. 

 

שלושה צעירים נעצרו במזרח ירושלים

מוקדם יותר הפגינו עשרות רבות של צעירים ברחוב סלאח א-דין במזרח ירושלים במחאה על פעולת צה"ל. הצעירים ניסו לחסום את הכביש ויידו אבנים לעבר ניידת של הפיקוח העירוני. נוסעי הניידת לא נפגעו, אך נגרם לה נזק. כוח משטרה פועל להשבת הסדר במקום ועצר שלושה צעירים.


צעיר מיידה אבנים בשועפט (צילום: דודי ועקנין)

 

בסיור ברחובות מזרח העיר ובמורדות ואדי ג'וז לכיוון עזריה, ניתן לראות לא מעט דגלי חמאס מהבתים ורחוב דליק יחסית. נהג המונית מהאזור סיפר אחיזת חמאס בשכונות מזרח ירושלים חזקה יחסית לגדה.

 

המחאה הבוקר החלה בהצתת פחים לאורך רחוב סלאח א-דין וביידוי אבנים לעבר השוטרים במקום. עשרות מצעירי מזרח ירושלים השתתפו במחאה וגרמו נזק לניידת משטרה. במקביל, צעירים בשועפט שרפו צמיגים ברחוב ויידו אבנים לעבר כוח מג"ב שהיה במקום.

 

כמה עשרות בני נוער הבעירו צמיגים ויידו אבנים בשוטרים, שלא נכנסו לשטח ונמנעו מעימותים. אלה שהתעמתו עם המפגינים, היו דווקא תושבי שועפט, שהתרגזו על כך שהרחוב נחסם. הצעירים המפגינים קראו קריאות בגנות ישראל.

 

תושבי מזרח ירושלים החלו אתמול בשורת צעדי מחאה, בהם השבתת בתי העסק במזרח ירושלים ובעיר העתיקה ותהלוכות מחאה. משטרת מחוז ירושלים עיכבה אתמול לחקירה ארבעה צעירים החשודים כי איימו על בעלי עסקים לסגור את עסקיהם במסגרת המחאה. בתהלוכה שהתקיימה אתמול ברחוב סלאח א-דין במזרח נשאו מפגינות תמונות של שאהידים.

 

הפרות הסדר מתקיימות גם בשאר חלקי הגדה המערבית. קצין צה"ל נפצע באורח קל מאבנים שנזרקו לעברו על ידי פלסטינים בקלקיליה. בהפרות סדר נוספות שהתקיימו סמוך לשכם נפגע לוחם מג"ב מאבנים ונפצע באורח קל בידו.

 

בבית לחם דיווחו הפלסטינים על ארבעה פצועים מאש צה"ל באזור קבר רחל בבית-לחם. ארבעה פלסטינים נפצעו בכפר בית עומר, ליד חברון - לאחר שצעירים ותלמידים התעמתו עם חיילי צה"ל. כמו כן מסרו הפלסטינים כי במחנה הפליטים אל ערוב, באזור גוש עציון, נפצעו שלושה צעירים.

 

גם באזור טול כרם ובמחנה הפליטים אל-פארע - בין טול כרם לג'נין - היו עימותים בין חיילים לפלסטינים. שם דווח על מספר פצועים. עוד דווח כי עצרות מתקיימות גם באזור רמאללה ובמקומות נוספים בשטחים.


פורסם לראשונה 03/03/2008 13:41

 

בהכנת הידיעה השתתף אחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המפגינים באוניברסיטה העברית, היום
צילום: נטע סלע
הפגנת הנגד של פעילי הימין
צילום: נטע סלע
צמיג שהובער בשועפט, הבוקר
צילום: דודי ועקנין
מתפרעים בשועפט, הבוקר
צילום: דודי ועקנין
צעיר על רקע צמיגים בוערים בשועפט
צילום: דודי ועקנין
מומלצים