שתף קטע נבחר

הרב מצגר ליבואנים: השחיטה היהודית בסכנה

הרב הראשי יזם פגישה עם יבואני הבשר והורה להם להפעיל לחץ על בתי המטבחיים בדרום אמריקה. היעד: לעבור לשיטת ה"בוקסים", במסגרתה נחסך סבל לחיות. הרב מצגר הזהיר: "יש מתקפה על ארגוני הכשרות שמציגה את היהודים כאכזריים ומעמידה את השחיטה בסכנה"

בעקבות פניות ארגוני צער בעלי החיים מרחבי העולם ערך אמש (יום ב') הרב הראשי לישראל, הרב יונה מצגר פגישה עם יבואני הבשר הכשר מחו"ל לישראל. הפגישה נערכה במטרה לגייס את היבואנים, כפי שהגדיר זאת מצגר, "במתקפה הבינלאומית שיזמו ארגוני צער בעלי חיים כנגד השחיטה הכשרה". מצגר הבהיר לנוכחים כי "על אף שהמניעים של אותם הארגונים לא תמיד טהורים, עליכם לעשות הכל כדי למנוע כל צער מבעלי החיים, אחרת כל השחיטה היהודית תמצא בסכנה".

 

בפגישה התייחס מצגר לבתי המטבחיים בדרום אמריקה, מקור האספקה המרכזי ליבוא הבשר הכשר לארץ שבאחריות הרבנות הראשית לישראל, העושים שימוש בשיטת ה"כבילה" - בה נכבלת הבהמה טרם שחיטתה ברגליה תוך הפעלת כוח ובכך נגרם לה צער. הוא ציין כי שיטה זו הינה פרימיטיבית והורה ליבואנים להפעיל לחץ מאסיבי על כל בתי המטבחיים איתם הם עובדים, לחדול מלהשתמש בטכניקה זו ולעבור במהרה לשיטה המודרנית הנהוגה באירופה - "בוקסים" (ארגזים מתהפכים) באמצעותה נחסך מהבהמה סבל מיותר קודם שחיטתה. מצגר אף הדגיש בפני הנוכחים כי "חובה להקפיד לפני כל שחיטה ושחיטה לבדוק את הסכינים לבל תמצאנה בהם פגימות וזאת על מנת שלא לגרום חלילה צער מיותר לבהמה. לא ייתכן כי בדרך הובלת הבהמה קודם לשחיטה ייגרם לה צער מיותר".

 

הרב הראשי לא חסך ביקורת גם מהארגונים הדואגים לצער בעלי החיים ואמר כי אינו משוכנע בכוונותיהן הטהורות. "ישנם מאכלים שונים ומשונים כמו פירות ים, שדרך הכנתם כרוכה בהמתה תוך התעללות רצינית, אך משום מה קולם של ארגונים אלו נשמע רק כשמדובר בשחיטה יהודית. ארגוני כשרות מארצות הברית סיפרו לי כי הם עדים למתקפה דומה על ידי ארגוני צער בעלי חיים אלו, נאמר לי על ידם כי לאותם ארגונים ישנה השפעה רצינית וכוח רב בארצות הברית ושהדבר משמש אותם להצגת היהודים כאכזריים ולהאשמות אנטישמיות נוספות. אם המתקפה תימשך, נשקפת סכנה לשחיטה היהודית בכלל". אמר הרב מצגר.

 

את הדברים ציין גם בחוברת שחולקה לנוכחים במפגש, במסגרת תשובה הלכתית הסוקרת את סוגיית צער בעלי חיים בהיבטיה שונים. "אנו נמצאים במציאות בה זוכה נושא זכויותיהם של בעלי חיים לתשומת לב תקשורתית וציבורית רבה ביותר. בד בבד נעשים כל העת ניסיונות מצד גורמים שונים, לבטל את השחיטה היהודית, או להתנותה בתנאים שונים הפוסלים את כשרותה. כל זאת מחייב אותנו ליתן דעתנו לכך שלא נגיע חס וחלילה למצב בו תגבר ידם של המתאנים לנו והשחיטה היהודית תיאסר בשל טעמים 'הומאניים' כביכול, דבר העלול ליצור השפעה על מדינות נוספות ותוצאותיה עלולות להיות חמורות מאד".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב יונה מצגר
צילום: דודי ועקנין
צילום: צפריר אביוב
"לבדוק את הסכינים"
צילום: צפריר אביוב
מומלצים