שתף קטע נבחר

פרשת פריזמה: עטר וגביזון התפטרו, העמיתים יפוצו

החברה פירסמה הבוקר את מסקנות הבדיקה של התשואות החריגות שהושגו בינואר והודיעה: הדרג הניהולי לא כשל, אך מנכ"ל קופות הגמל עזרא עטר ומנהל ההשקעות, בן גביזון התפטרו. העמיתים יקבלו בתוך 45 ימים הודעה על הפיצוי

על רקע פרשת התשואות השליליות שהציגו בינואר קופות הגמל חרמון וקרן ההשתלמות תבור של פריזמה, התפטרו מנכ"ל קופות הגמל, עזרא עטר, ומנהל ההשקעות, בן גביזון.

 

גביזון הגיש אתמול את ההתפטרותו והבוקר התפטר עטר מתפקיד מנכ"ל קופות הגמל, אולם ימשיך לעבוד בחברה בתפקיד לא ניהולי.

 

במסיבת עיתונאים שכינסה פריזמה הציג היו"ר, רון לובש, את ממצאי ועדת הבדיקה לפיהן היה כשל בבקרה על פעילות מנהל ההשקעות גביזון. לדבריו, הדרג הניהולי לא היה מודע לרמת החשיפה הגבוהה למניות.

 

לדברי לובש, ממסקנות הוועדה עולה כי הדרג הניהולי - הדירקטוריון וועדת ההשקעות - לא כשלו שכן לא ידעו על החשיפה.

 

פריזמה החליטה לפצות את העמיתים בקופות שנפגעו. לדברי לובש, בתוך 45 ימים תודיע פריזמה על סכום הפיצוי המדויק שלהערכתו יסתכם בעשרות מיליוני שקלים.

 

הוועדה לבדיקת מדיניות ההשקעות של פריזמה מונתה לאחר שקופת הגמל של פריזמה חרמון השיגה בינואר לעמיתיה תשואה שלילית של כ-8%, זאת בהמשך לביצועים לא מזהירים שרשמה ב-2007. לחרמון חברה גם קרן ההשתלמות תבור, שמנהלת כ-1.2 מיליארד שקל ואשר נחתכה בינואר בכ-8%.

 

כתבנו אדריאן פילוט מוסיף: המפקח על שוק ההון והביטוח באוצר, ידין ענתבי, התייחס לדו"ח ועדת הבדיקה של פריזמה ואמר כי הוא יילמד על ידי אנשי האגף לשוק ההון.

 

ענתבי בירך על פרסום הדו"ח לציבור הרחב ואמר כי יש חשיבות הן לנטילת האחריות והן להודעה על מתן פיצוי לעמיתים. לדבריו, "על החברה ועל שאר הגופים המוסדיים הפועלים בשוק מוטלת החובה ללמוד את האירועים האחרונים, להסיק מסקנות ולחזק את מנגנוני הפיקוח, הבקרה וניהול הסיכונים הנהוגים בהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עזרא עטר, יישאר אך לא בתפקיד ניהולי
מומלצים