שתף קטע נבחר

מפקדי גבעתי: יישמנו לקחי לבנון - דבקנו במשימה

מפקדים בגבעתי שחזרו ממבצע "חורף חם" סיפרו על הלחימה ברצועת עזה. לדבריהם, לקחי מלחמת לבנון הופקו - והחיילים והמפקדים חתרו למגע ופעלו באומץ. באחד המקרים רץ מפקד מחלקה לעבר מחבל שהשליך רימונים על הכוח שבפיקודו, זרק רימון לחדר שבו שהה - והרג אותו. מפקד חטיבת גבעתי השתתף בלחימה באופן פעיל

במהלך מבצע "חורף חם" ברצועת עזה יישמו חיילי גבעתי לקחים שהופקו ממלחמת לבנון השנייה - כך עלה משיחה עם קצינים בחטיבת החי"ר. המפקדים סיפרו בצהריים (יום ג') על לחימה מורכבת, שהחישה את גבורת הלוחמים. בתחילת הקרבות, זיהה מפקד מחלקה איש חמאס שהשליך רימונים ופצע חיילים מהכוח שלו. המ"מ התקרב אליו, חמק מרימון שהמחבל זרק לעברו ואז יידה רימון אל חלון החדר שבו היה המחבל - והרגו.

 

מפקדי גבעתי סיפרו על שילוב בין לחימת שטח בנוי מתוחכמת ומסובכת לבין ערכים כמו דבקות במשימה וחתירה למגע, שבלטו הן אצל הלוחמים והן אצל המפקדים. בין היתר סופר על חייל שנפצע באורח בינוני מקליע בידו, ולמרות זאת סירב להתפנות. הוא המשיך לנוע עם הפלוגה, על אף שלא יכול היה למלא את תפקידו כמקלען. הוא פונה לבית חולים רק לאחר תום השלב הראשון של הלחימה.


לפני הכניסה לעזה (צילום: אמיר כהן)

  

הקצינים מגבעתי סיפרו כי אנשי חמאס שנלחמו בהם גילו בתחילה התנגדות עזה, אך אחרי שהמערך שלהם נפרץ ונשבר - ברחו רבים מהם אחורה וירו על הכוחות של גבעתי והטנקים של גדוד שריון 74 מרחוק. עוד הוסיפו כי גדוד טנקי המרכבה 374 נכנס לסייע להם בשלב השני של הפעולה והצליח לגרום לנפגעים רבים. בגבעתי אמרו כי למרות שלעבר הטנקים נורו טילי נ"ט - כלי משורין לא נחדר ולא היו נפגעים.

 

באחד הקרבות נפצע מ"פ בגבעתי ודימם בצורה מסוכנת. לדברי המפקדים, נגמ"ש אכזרית שיצא לחלץ אותו עלה מספר פעמים על מטען, אבל המשיך לנוע וחילץ את הפצוע, שהובל תוך זמן קצר לבית חולים ומצבו התייצב. מדברי הקצינים התברר שהפעולה בוצעה כקרב משולב של כוחות רגלים, טנקים וחיל אוויר, שסייע במקרים רבים למנוע התקרבות של לוחמי חמאס אל לוחמי גבעתי. באחד המקרים זיהתה תצפית קבוצה של לוחמי חמאס שמנסה להתקרב באיגוף לכוח גבעתי - מסוק קרב נשלח לתקיפה ופגע ברבים מהם.  

 

בשיחה אמר קציני חטיבת החי"ר כי אנשי החמאס נלחמו מתוך בתים שבהם שהו משפחות ואף הטמינו מטענים במקומות שבהם ציפו שהכוח יעבור, אלא שהאופן שבו פעלו הכוחות יצר מצב שרבים מהמטענים האלו לא הופעלו - לעתים מאחר שאנשי חמאס לא הספיקו להפעילם או להכינם כראוי. שני ההרוגים מגבעתי, דורון אסולין וערן דן-גור ז"ל, נהרגו ממש בשלבים הראשונים של הפריצה. החיילים נתקלו בחוליות של אנשי חמאס שארבו להם בבתים ובסמטאות.

  

לא צפו בפלזמה

מח"ט גבעתי, אלוף-משנה אילן מלכה, היה עם כוחותיו לאורך כך המבצע והשתתף בלחימה בפועל. גם מפקדי שני הגדודים של גבעתי - גדוד שקד וגדוד הסיור החטיבתי - לחמו לצד חייליהם. המפקדים אמרו כי הכוחות השתדלו להימנע מפגיעה ב"אזרחים לא-לוחמים" והנחיות בעניין זה ניתנו עוד לפני שיצאו לפעולה.

 

עם זאת, קציני החטיבה הוסיפו שהיו מקרים שבהם חמאס שלח במכוון ילדים ונשים כדי לבצע עבורם משימות סיור או איסוף נשק של חללי החמאס ונפגעו על ידי הכוח הצה"לי. באחד המקרים החיילים ראו ילד אוסף נשק מאיש חמאס שנהרג ומביא

אותו לחבריו שהסתתרו מאחורי הפינה - אבל נמנעו מלירות בו בהנחה שהוא אולץ לעשות את מה שעשה על ידי המחבלים. 

 

במהלך הפעולה אספו כוחות גבעתי כלי נשק רבים, משגרי קסאמים, מטענים ועצר כ-70-80 מבוקשים. עשרות לוחמי חמאס שהניחו את נשקם נלקחו בשבי ונמצאים בחקירה בישראל. להערכת המפקדים, הכוח ביצע את המשימה שהוגדרה לו - ובמהלך שהותו בשטח לא נורו מהאזור קסאמים.

 

בסך הכל היו לחטיבת גבעתי במבצע "חורף חם" שני הרוגים ושמונה פצועים, שכשישה מהם מאושפזים בבתי חולים. כמעט כל הפצועים קל המשיכו להילחם והתפנו לבית חולים רק אחרי שהמבצע הסתיים. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חייל גבעתי בעזה
צילום: דובר צה"ל
מומלצים