שתף קטע נבחר

זירת הקניות

צו מנהלי עצר את הדחפור שהגיע לחוף פלמחים

דחפור ופועלים שהגיעו לחוף פלמחים, להתחיל בעבודות העפר להקמת כפר הנופש במקום, נתקל בפעילים שחסמו את דרכו ומנעו את העבודות. עד מהרה הגיע גם פקח למקום ועצר את העבודות בצו מנהלי. לדבריו, ליזם אין היתר להתחיל בעבודות. הפעילים: לא ניתן לקבוע עובדות בשטח ונמשיך במאבק נגד גזילת החוף מהציבור

הדחפור הראשון הגיע הבוקר לחוף פלמחים, להתחיל בעבודות העפר להקמת כפר הנופש השנוי במחלוקת. אך מיד עם הגעתו לשטח נתקלו מפעיל הדחפור והפועלים שליוו אותו בחברי "הוועד להצלת חוף פלמחים" - שהחליטו לעצור את תחילת העבודות בגופם.

 

"כשראינו את הדחפור מגיע פשוט הזעקנו את כל הפעילים שיכולנו", סיפר ל-ynet אורן חן, אחראי ההסברה של הוועד. חן, השוהה באופן קבוע בחוף יחד עם גרעין מצומצם ועיקש של פעילים, סיפר כי עד שהתקבצו במקום הפעילים עברה כמחצית השעה, "ובזמן הזה הדחפור הצליח להרוס שטח נרחב, לשטח צמחייה רבה ולהרוס דיונה". בשלב זה נעמדו הפעילים מול הדחפור ומנעו ממנו להתקדם. "המפעיל היה 'בן אדם' ועצר את הכלי".

 


"גרעין מצומצם ועיקש". הפעילים מפריעים לעבודות בחוף (צילום: אבי קדם)  

 

שוטרים שהגיעו למקום ודרשו מהמפגינים להתפנות רק הגבירו את הדרמה. "הסברנו לשוטרים שאנחנו פה רק כדי לעצור את הדחפור שפועל ללא היתרים, אך הובהר לנו כי אין לנו אישור לעצור את העובדות", סיפר חן. רגע לפני שהעימות בחוף הסלים, הגיע לשטח גם פקח מטעם הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, שעצר את המשך העבודות מכוח צו מנהלי.

 

הפקח סיפר בשיחה עם ynet כי "הדחפור החל לבצע עבודות בשטח ללא היתר", וכי ההיתר היחידי שבידי היזמים הינו היתר לגידור השטח. הוא הוסיף כי לפי שעה הוצא כנגד היזם צו הפסקת עבודה מנהלי שתוקפו 30 ימים. "אני בדרכי כרגע לוועדה ושם יישקל המצב ונראה מה עושים בהמשך", אמר וציין כי באם יופר הצו - תשקול הוועדה הליכים משפטיים נגד היזם.

 

פעילי "מגמה ירוקה", השותפים במאבק, באו גם הם לחוף. מאיה אילוז, דוברת הארגון, אמרה כי לעת עתה הופסקו העובדות אך הארגון מתכוון להמשיך במאבק בכלים משפטיים עוד בטרם ייקבעו עובדות נוספות בשטח. לדברי אילוז, המתחם שבו עתיד להיבנות כפר הנופש, גודר לחלוטין והכניסות לחוף עצמו נחסמו.

 

רקע: 350 חדרים; 100 מטר מהחוף

החוף המדובר נחשב בעיני רבים לפנינת נוף ייחודית - החוף הטבעי היחיד כמעט שנותר באזור המרכז. לכן קמה מחאה ציבורית כשהיזם החל ביישום התוכנית וגידר את השטח המיוחד לבנייה. היזם מצידו טען כי מדובר בתוכנית שעברה את כל הליכי האישור הדרושים.

 

ייעוד הקרקע שונה ל"תיירות ונופש" כבר לפני יותר מעשור וב-2004 יזמה המועצה המקומית גן רווה את הקמת הכפר בשטח שנמצא בתחום שיפוטה. התוכנית גם אושרה לפני כניסתו לתוקף של חוק שמירת הסביבה החופית, שאוסר כיום על בנייה במרחק 300 מטר מהמים. תמורת השטח שילמו היזמים, החברות "אוולון" ו"מעוז דניאל", שמונה מיליון שקלים - מהלך שעורר מחאה בקרב ארגוני הסביבה.

  

בתחילת השבוע זכו הפעילים לתמיכה מצד חברי ועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת, שהגיעו לסיור בחוף ואמרו כי יפעלו לסכל את התוכנית. יו"ר הוועדה, ח"כ אופיר פינס (עבודה) סיפר לפעילים כי גדל בראשון לציון ושיש לו זכרונות ילדות נעימים מחוף פלמחים. פינס אמר שיעשה ככל שביכולתו למנוע את יישום התוכנית.

 

יו"ר השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת, ח"כ דב חנין (חד"ש) אמר: "המאבק להצלת חוף פלמחים הוא מאבק על העקרון לפיו חוף הים אינו נדל"ן". חנין ציין כי הקמת הפרוייקט תגזול מהציבור את אחד החופים היפים והמיוחדים במרכז הארץ, ולכן חיוני להבטיח את שמירת החוף וסביבתו הקרובה כאזורים פתוחים לשימוש הציבור. חנין ופינס אמרו כי יש מקום לבדיקה של מבקר המדינה בשאלת המהלכים שקדמו לאישור התוכנית.

 

היזם: הדחפור ישוב והלילה השטח ייסגר

בשיחה עם ynet מביע אופיר אשר, מנכ"ל חברת "אוולון" זעם על המקרה. "יש פה חוסר הבנה מוחלט של מה שקורה בשטח", הוא אומר. "אנחנו הגענו רק כדי להשלים את בניית הגדר וזאת על מנת לתקן את הנזקים ומעשי ההשחתה שנגרמים לנו יום יום על-ידי המפגינים. בסך-הכל החלטנו להגן על הרכוש הפרטי שלנון ולסיים את עבודות הגידור בשטח".

 

באשר לצו ההפסקה המנהלי שהוצא כנגד העבודות אומר אשר כי "לא ראיתי את הצו ואני לא מכיר את הצו. אנו עובדים בצמוד עם הוועדה המקומית ועם הפקח שלהם".

  

אשר מציין כי בנוסף לעבודות הגידור החל הדחפור לסלול שביל גישה להולכי רגל, המגיע מחלקו המערבי של מגרש החנייה העתידי שייבנה בפרויקט. "עם כל הכבוד, אני מזכיר שאנחנו פועלים על פי החוק ועל פי ההיתרים", הדגיש.

 

כמו כן, מתח היזם ביקורת חריפה באשר לתמיכת חברי ועדת הפנים ואיכות הסביבה בכנסת בפעולות המחאה. "חברי הכנסת שהגיעו לשם לא דיברו איתנו מילה. הם ירדו לאוהל המחאה ושמעו רק את הגרסה של המפגינים", הוא מתקומם. "מבחינתי", הוא ממשיך, "הם הגיעו לפה לתעמולת בחירות". באשר להמשך העבודות מציין אשר כי בזמן הקרוב ישוב הדחפור לשטח להשלמת העבודות וכי "עוד הלילה האתר הזה יהיה סגור". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדחפור לא יעבור 1
צילום: אבי קדם
הדחפור לא יעבור 2
צילום: אבי קדם
מומלצים