שתף קטע נבחר

הסטודנטית מעמק יזרעאל: רק הבעתי רגשות

סוזן זועבי ביקשה אתמול מבנות כיתתה לייחד דקת דומייה להרוגים הפלסטינים ברצועה - ועוררה סערה. "אנו חיים במדינה דמוקרטית, ואסור שאפחד לומר את מה שאני חשה", אמרה היום ל-ynet

"בסך הכל ביקשתי להביע רגשות. אנו חיים במדינה דמוקרטית, ואסור שאפחד לומר את מה שאני חשה" - כך הסבירה היום (ג') ל-ynet הסטודנטית סוזן זועבי, שביקשה מסטודנטים במכללת עמק יזרעאל לעמוד דקת דומייה ולהתייחד עם זכר ההרוגים הפלסטינים ברצועת עזה. המרצה בקורס, ד"ר אסנת דור, נענתה לבקשתה של זועבי - אך הציעה שהכיתה תציין את מותם של ההרוגים משני הצדדים וכל סטודנט יתייחד עם הצד שקרוב ללבו.

 

זועבי, סטודנטית לתואר שני בייעוץ חינוכי,  סיפרה ל-ynet: "עמדתי מול הבנות בכיתה ואמרתי שקשה לנו, כיועצות וכבנות שחיות את המצב, להתעלם מהמלחמה וממה שקורה בין שני הצדדים. סיפרתי על הכאב האישי שלי על המתרחש בעזה וביקשתי מכולן שיקומו ויעמדו דקת דומייה כנגד ההרג בעזה". אלא שהסטודנטיות היהודיות לא הסכימו, והמרצה הציע את הפשרה שהתקבלה. 

 

"לא תיארתי לעצמי שזה יעורר כזה הד", אמרה זועבי. "מי שגרם לכך זו רק אגודת הסטודנטים והעומד בראשה נתנאל איזק, ואני דורשת שיתנצל על התבטאויותיו. אם הוא יושב ראש של כולם, היה אסור לו להתבטא כפי שהתבטא, והיה אסור לו לקיים היום הפגנה נגד המתרחש בשדרות וביישובי עוטף עזה. האגודה צריכה לייצג את כלל הסטודנטים, ומה לעשות שיש במכללה גם סטודנטים ערבים?"

 

בנות הכיתה תומכות

בכיתתה של זועבי לומדות 17 סטודנטיות, שבע מתוכן ערביות. היום הפיצו הסטודנטיות מכתב, בו כתבו: "מאז אוקטובר 2007 אנו לומדות יחד, תוך יצירת קשרים הדוקים ומשמעותיים. עם פתיחת הלימודים בסימסטר השני נקלענו לסיטואציה קשה, שנבעה מן המציאות המורכבת שבה אנו חיות במדינה. ברצוננו להדגיש כי במהלך אותה סיטואציה אף אחת מאיתנו

לא חשה כי נכפתה עליה הזדהות עם צד כזה או אחר".

 

בצהריים קיימה אגודת הסטודנטים הפגנה וחסמה את צומת הכניסה למכללה. ההפגנה התקיימה מתוך רצון להעמיד את המכללה באור הזרקורים כמכללה שתומכת בשדרות, ולא כמכללה שעומדת דקת דומיה לזכר ההרוגים בעזה. הסטודנטים שהשתתפו נשאו הסטודנטים שלטים עליהם נכתב: "הישרדות בשדרות זו לא תוכנית טלוויזיה".

 

בעקבות קריאות של ח"כים מהימין לפטר את ד"ר דור, שלח היום ח"כ מוחמד ברכה מכתב לנשיאת המכללה, וביקש לגבות את החלטת המרצה. "תמוה בעיניי שיש קולות המסרבים לקבל את העובדה שיש אפשרות לדו-קיום ועתיד טוב יותר", כתב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סטודנטים מעמק יזרעאל מפגינים
צילום: חגי אהרון
צילום: חגי אהרון
מזדהים עם שדרות
צילום: חגי אהרון
מומלצים