שתף קטע נבחר

תושבים באשקלון: "אזעקה מפחידה? טיל יותר"

האשקלונים התבשרו שמעתה תחליף אזעקה את התרעת "צבע אדום", אך זה לא מה שמוסיף לחרדות. "הילדים יפחדו בכל מקרה, לפחות שנשמע", אמרה תושבת העיר, ושכנתה נזרקה לאחור: "זה מזכיר לי את הימים במקלטים בששת הימים וביום כיפור"

"אזעקה מפחידה? טיל שנוחת במפתיע מפחיד יותר". תושבי אשקלון מברכים על ההחלטה שהתקבלה אתמול (ג'), להחליף את מערכת ההתרעה "צבע אדום", אותה היה קשה לשמוע בימים האחרונים, לאזעקה. "זה מציל חיים. אני מעדיף שהילדים שלי יבהלו מהאזעקה מאשר מטיל שנפל במפתיע", אמר ל-ynet תושב העיר, עוזי סמפסון.

 

 

טילי הגראד שנורו לעבר אשקלון בימים האחרונים תפסו רבים מהתושבים בהפתעה גמורה, משום שלא שמעו את מערכת הכריזה. בעקבות זאת הורה סגן שר הביטחון, מתן וילנאי, להחליף את הכריזה בצפירה עולה ויורדת - שינוי שייכנס לפועל החל מ-6 בבוקר. יחד עם זאת, מתכוונים בפיקוד העורף לעורך הסברה נוספת לאוכלוסייה, בעיקר בקרב העולים והקשישים, ולהדגיש "שלא מדובר במלחמה או בהסלמה של המצב, אלא בשינוי טכני".

 

"נפל לי טיל ליד הבית, ולא שמעתי כלום חוץ מאת הבום האדיר", מספרת פנינה בוניה, תושבת העיר, שכמו רבים משכניה "מעדיפה אזעקה שאולי תבהיל את האנשים, אבל לפחות הם יספיקו לרוץ לתפוס מחסה".

 

"התקשרתי לאחותי שלידי, כדי להגיד שנפלו טילים"

אסתר מאיר מאשקלון מסבירה: "אחותי, שגרה לא רחוק ממני, לא שמעה מעולם את מערכת צבע אדום. ההתרעה היחידה שהיתה לה היתה שהתקשרתי להגיד לה שנופלים טילים. אזעקה זה מלחמה, צבע אדום זה התרעה לנפילת רקטות, ויש הבדל. הלוואי שהיינו שומעים את מערכת צבע אדום, אבל אם לא, עדיף אזעקה".

 

לאליאן בר-ששת, האזעקה שעלולה לחזור מעתה מזכירה את מלחמות ישראל. "זה זורק אותי אחורה ומזכיר לי נשכחות מהימים בהם ישבנו במקלטים בששת הימים, ביום כיפור ובמלחמת המפרץ. אבל הבעיה היא שלא שומעים את הצבע האדום בכלל, ליד הבית שלי נפל טיל גראד ולא הייתי מוכנה לפיצוץ. זה חורף, החלונות מוגפים, הכל סגור ולא שומעים. לאזעקה יש הרבה יותר עוצמה ולכן אני מעדיפה אותה".

 

עליזה נאור מסכמת: "הילדים יפחדו בכל מקרה, כי יש משהו מאוד דרמטי בכריזה או אזעקה שקוטעת לך את השיגרה ומתריעה על נפילת טיל. זה מפחיד מאוד, הנכד שלי אוטם את האוזניים כשהוא שומע את הצבע אדום, אבל אני מעדיפה אזעקה אם ישמעו אותה יותר טוב. אין הבדל ברמת הפחד בין הצבע אדום לאזעקה".


פורסם לראשונה 04/03/2008 23:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אליאן בר-ששת. "הכל סגור ולא שומעים"
צילום: רועי מנדל
עוזי סמפסון. "זה מציל חיים"
צילום: רועי מנדל
גראד באשקלון
צילום: אלכס זגר, sderot media center
מומלצים