שתף קטע נבחר

להורדה: גירסה ניסיונית של Internet Explorer 8

ענקית התוכנה מבטיחה כי הדפדפן החדש יהיה מהיר יותר, מאובטח יותר ויתמוך בכל הסטנדרטים המקובלים. הגירסה הניסיונית מיועדת למפתחים בלבד

מיקרוסופט הפיצה אתמול (ד') גירסה ניסיונית של Internet Explorer 8 למפתחים, שנה וחצי לאחר השקת הגירסה הקודמת, Internet Explorer 7, בחודש אוקטובר, 2006. במסגרת כנס MIX08 של מיקרוסופט, אמר ארכיטקט התוכנה הראשי של החברה, ריי אוזי, כי האינטרנט עומד במוקד המאמצים של מיקרוסופט במסגרת מאמציה להרחיב את עסקיה מעבר לשולחן העבודה.

 

האסטרטגיה הנוכחית של החברה היא "תוכנה ושירותים", המשתמשת באינטרנט כדי להעשיר תוכנות מסורתיות הפועלות באמצעות הדיסק הקשיח. "אני יודע שזמינות עבורכם הרבה טכנולוגיות מדהימות, אך אני מבקש להמר עלינו", הפציר אוזי בקהל של מפתחי אינטרנט.

 

הדפדפן Internet Explorer על גירסאותיו השונות פועל בכ-75% אחוזים מהמחשבים המשמשים לגלישה, זאת, לעומת 17 אחוזים לדפדפן הפתוח Firefox ושישה אחוזים לדפדפן Safari של אפל, על פי חברת Net Applications. הדפדפן Firefox מפותח על ידי קרן מוזילה, שפועלת ביחסים צמודים עם גוגל, המתחרה הגדולה של מיקרוסופט. גוגל מימנה ב-2006 כ-85 אחוזים מתוך התקציב השנתי של קרן מוזילה, בסך 66.8 מיליון דולרים.

 

מנהל צוות הפיתוח של הדפדפן, דין חכמוביץ', הדגים כמה תכונות חדשות, בהן Activities, המאפשרת למשתמשים להדגיש כתובת באתר אינטרנט ולראות אותה מידע על גבי מפה בקליק אחד. גולשים יכולים לסמן גם שם של מוצר ולראות אם הוא זמין למכירה ב-eBay.

 

תכונה נוספת מאפשרת למשתמשים לשמור דף שהם עובדים עליו (למשל, הודעת דואר אלקטרוני בשירות דוא"ל מקוון) למחשב מקומי. תכונה נוספת היא WebSlices - אתרים יכולים להציג חלקים מהדף המיועדים עבור תכונה זו ולהציג בהם תכנים. גולשים יכולים להצטרף כמנויים לכל WebSlice ולקבל עדכונים בכל פעם שהחלון הזה משתנה. נוסף על כך, מיקרוסופט מצהירה כי הדפדפן החדש מהיר יותר ומאובטח מקודמו.

 

הדפדפן ניתן להורדה בכתובת זו אך מיועד למפתחים בלבד ולא לקהל הרחב. על פי דיווחים, התוכנה מרבה לקרוס והיא אינה יציבה. הגירסה הסופית של הדפדפן צפויה לצאת לשוק בהמשך השנה.

 

תמיכה בסטנדרטים

מוקדם יותר הודיעה מיקרוסופט כי היא זונחת את התנגדותה המסורתית לתמיכה בסטנדרטים עבור הצגת דפי אינטרנט בדפדפנים ומסרה כי Internet Explorer 8 יפעל על פי כל הסטנדרטים המקובלים. המשמעות היא כי מפתחים לא יידרשו עוד להכין גירסאות שונות של אתרי אינטרנט עבור דפדפנים שונים - אתרים ייראו באופן דומה בכל דפדפן.

 

האיחוד האירופי פתח לאחרונה בחקירה בעקבות תלונה של יצרנית הדפדפן הנורווגית Opera על כך שמיקרוסופט מכוונת לכך שדפדפנים מתחרים לא יתאמו ל-Internet Explorer, על מנת שדפי אינטרנט יוצגו בהם רע. מבקרי Internet Explorer טוענים כי הדפדפן נחות ממתחריו במונחים של אבטחת מידע, מהירות ותכונות ניווט. לטענתם, הדפדפן המוביל שומר על יתרונו רק בגלל שילובו בתוך מערכת ההפעלה Windows.

 

במקביל, מיקרוסופט הודיעה על הפצת גירסת ניסוי ציבורית למעצבים ומפתחים של סביבת המולטימדיה Silverlight 2, המשמשת לפיתוח ולהצגת אתרי אינטרנט עשירים במדיה. Silverlight 2 תתחרה ב-Flex, הסביבה המקבילה של אדובי וב-Java FX של סאן. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים