שתף קטע נבחר

תעלומה: למי שייך הקבר העתיק שהתגלה על אי יווני?

שיפוצים שגרתיים בכביש על האי היווני לפקדה חשפו מערכת קברים עתיקה, אך גם הרסו חלקים ממנה. האם זה היה מקום מושבו של אודיסאוס?

שיפוצים בכביש באי לפקדה, ממערב ליוון, חשפו ואף הרסו חלקית קבר עתיק, שגילו מוערך בכ-3,000 שנה, כך הודיעו נציגים ממשלתיים בכירים.

 

הממצא הוא גירסה מינאטורית של מערכת קברים גדולה ומסועפת, שנבנתה על-ידי שליטי יוון בתקופה המיקנית, שהסתיימה בשנת 1100 לפני הספירה. למרות שעשרות קברים נמצאו ביוון ובכרתים, בתי קברות בצורת כוורת הם נדירים מאוד באזור האיים שבים היוני, וזהו הראשון שמתגלה בלפקדה.

 

התגלית שימחה מדענים רבים, אך גם עוררה אכזבה ממצב הממצא המרהיב " זה ממצא חשוב מאוד באזור זה, מכיוון שעד עכשיו לא היו לנו ראיות לנוכחות של התרבות המיקנית באזור לפקדה", אמרה הארכיאולוגית מריה סטוורופולו-גאצי ל-AP. "למרבה הצער, השיפוצים גרמו נזק משמעותי".

 

לדברי סטוורופולו-גאצי, הקבר כלל מספר שלדים אנושיים, לצד כלי חרס מנותצים, שתי אבני חותם, חרוזים העשויים מאבנים חצי יקרות, כלי נחושת ונול מחימר. עושה רושם שהמקום נבזז בימי קדם, לטענתה. עומקו של הקבר הוא כ-2.7 מטרים, קטן מאוד בהשוואה לקברים מפורסמים, כמו קבר אטראוס במיקנה, שעומקו עולה על 14 מטרים ונבנה מבלוקים שמשקלם הכולל עומד על כ-120 טון.

 

גילוי הקבר עשוי להחיות דיון אקדמי ותיק בשאלה - היכן בדיוק היה ממוקם האי איתקה, מקום מושבו של המלך אודיסאוס, שהוזכר בשירים האפיים של הומרוס? האמונה הרווחת היא שהשירים מבוססים על מאורעות מהתקופה המיקנית. תאוריות מסויימות גורסות כי מקום מושבו של המלך היה באי איתקה, אך תיאוריות אחרות ממקמות אותו באיים השכנים, לפקדה או קפלוניה. התגלית יכולה להטות את הוויכוח לטובת לפקדה, אך החוקרים אומרים כי מוקדם עדיין להסיק מסקנות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
היכן ישב המלך אודיסאוס?
צילום: עומר הכהן
מומלצים