שתף קטע נבחר

הולנד העלתה כוננות לקראת שידור סרט הקוראן

חבר הפרלמנט הימני, חירט וילדרס, מתעקש לפרסם את סרטו השנוי במחלוקת נגד הקוראן, והרשויות חוששות מפני ההשלכות. האחראי על תיאום הלוחמה בטרור מזהיר: "יש סכנה ממשית לפיגועים"

ממשלת הולנד העלתה הערב (יום ה') את רמת הכוננות הביטחונית במדינה לקראת פרסום "סרט הקוראן". משרד תיאום הלוחמה בטרור הזהיר כי "יש סכנה ממשית שהולנד תספוג מתקפת טרור".

 

האחראי על תיאום הלוחמה בטרור, טייבה יוסטרה, אמר כי החשש העיקרי הוא מפני טרוריסטים מפקיסטן ומאפגניסטן הפועלים ברחבי אירופה. ממשרדו של יוסטרה נמסר כי הכוננות הועלתה לרמה אחת לפני הגבוהה ביותר.  

 

ההתרעה מצביעה על שינוי בתפיסת הביטחון ההולנדית. בעבר פעלו הרשויות מתוך הנחה כי דווקא תאי טרור מקומיים הם אלה שככל הנראה ינסו לבצע מתקפה במדינה. אולם התרעתו של יוסטרס מעידה כי עיקר החשש הוא מצד חדירת גורמים זרים למדינה.

 

בשנה האחרונה היתה הכוננות ברמה "מוגבלת", והרשויות התפארו כי רשתות טרור שפעלו בהולנד ספגו מכה קשה בעקבות הגברת האכיפה. אולם לדברי המשרד לתיאום הלוחמה בטרור, מחבלים פקיסטנים ואפגאנים פועלים להגביר את פעילות ארגוני הטרור ביבשת.

 

יוסטרס ציין כי אותם "גורמים זרים" לפעמים משגרים מחבלים לבצע תקיפות. "התוקפים האלה יותר מקצועיים מהסוג שצומח בשטחנו ויותר קשה לאתר אותם באמצעות עבודת מודיעין", הוסיף.

 

ולמרות החשש, מסקר שפורסם אתמול בהולנד עולה, כי מרבית ההולנדים רוצים שסרטו השנוי במחלוקת של חבר הפרלמנט הימני חירט וילדרס על הקוראן יזכה להיות משודר בטלוויזיה. הסקר שנערך ב-29 בפברואר, הקיף 600 נשאלים, והראה ש-68 אחוזים צופים חרם אפשרי על הולנד, כמו זה שהופנה כלפי דנמרק לאחר פרסום הקריקטורות של מוחמד בתחילת 2006.

 

השבוע דיווח עיתון הולנדי כי הממשלה בהאג בוחנת דרכים משפטיות למנוע את פרסום הסרט. לפי הדיווח, המפלגות החברות בממשלת הקואליציה חלוקות בנושא: הנוצרים הדמוקרטים תומכים במניעת פרסום הסרט, בעוד שהלייבור תומך בזכות חופש הביטוי ובקריאה למדינות המוסלמיות למנוע תגובות אלימות.

 

בשבוע שעבר הזהיר ראש ממשלת הולנד, יאן פטר בלקננדה, מפני סנקציות כלכליות ופיגועים אם יפורסם הסרט. הוא הוסיף כי הממשלה ההולנדית אינה שותפה לדעותיו של וילדרס, מנהיג מפלגת "חירות" שבאופוזיציה וציין כי הוא מחויב להזהיר מפני הסיכונים הללו. בעבר דווח כי הולנד נערכה לפינוי אפשרי של שגרירויות בעולם במקרה של מחאות אלימות בתגובה לסרט.

 

עד עתה, וילדרס לא הצליח להגיע להסכם עם אף ערוץ טלוויזיה על שידור הסרט. בינתיים עלה לאוויר אתר האינטרנט שאליו הבטיח בעבר שיעלה הסרט במקביל לשידורו, אך הסרט בן ה-15 דקות עדיין לא מופיע בו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סרט שנוי במחלוקת. וילדרס
צילום: AP
צילום: AFP
בלקננדה. מזהיר
צילום: AFP
מומלצים