שתף קטע נבחר

"ממשלת הולנד מנסה למנוע פרסום סרט הקוראן"

העיתון ההולנדי "טלחרף" דיווח שממשלת הולנד בוחנת דרכים משפטיות למנוע את פרסומו של סרט המבקש "להציג את אופיו הפשיסטי של הקוראן". בסוף השבוע הזהיר ראש הממשלה כי הסרט עלול לגרור פיגועים וסנקציות

ממשלת הולנד בוחנת דרכים משפטיות למנוע את פרסום הסרט שהכין המחוקק הימני חירט וילדרס על הקוראן, מחשש שהוא יוביל לפיגועים נגד אזרחים ועסקים הולנדיים, כך דיווח היום (ב') העיתון ההולנדי "טלחרף". וילדרס אמר בעבר כי הסרט נועד להציג את "אופיו הפשיסטי של הקוראן" והתעקש לממש את זכותו לביטוי חופשי בנושא.

 

לפי הדיווח, שהסתמך על גורמים עלומי שם המקורבים לממשלה, עורכי דין ממשלתיים בודקים אם קיימת עילה משפטית לבקש צו איסור פרסום נגד הסרט. הממשלה טרם הגיבה לדיווח. בעיתון ההולנדי נכתב כי המפלגות החברות בממשלת הקואליציה חלוקות בנושא: הנוצרים הדמוקרטים תומכים במניעת פרסום הסרט, בעוד שהלייבור תומך בזכות חופש הביטוי ובקריאה למדינות המוסלמיות למנוע תגובות אלימות.

  

מזכ"ל נאט"ו, יאפ דה-הופ סחפר ההולנדי, הביע היום אף הוא חשש מפני השלכות הסרט ובמיוחד מפני האפשרות שחיילי הברית הצבאית באפגניסטן ייפגעו בעקבותיו. אתמול הפגינו כאלף אפגאנים במחאה על פרסומה מחדש בדנמרק של קריקטורה שלהנביא מוחמד ועל כוונתו של וילדרס להקרין בקרוב את סרטו "פיתנה" (מלחמת אחים בערבית). המפגינים צעדו ברחובות העיר הצפונית מזאר אי-שריף וקראו להוציא מהמדינה את כוחות דנמרק והולנד המשתתפים בכוח הרב-לאומי של נאט"ו.

 

ראש ממשלת הולנד, יאן פטר בלקננדה, הזהיר בסוף השבוע מפני סנקציות כלכליות ופיגועים אם יפורסם הסרט. הוא הוסיף כי הממשלה ההולנדית אינה שותפה לדעותיו של וילדרס, מנהיג מפלגת "חירות" שבאופוזיציה וציין כי הוא מחויב להזהיר מפני הסיכונים הללו. בעבר דווח כי הולנד נערכה לפינוי אפשרי של שגרירויות בעולם במקרה של מחאות אלימות בתגובה לסרט.

  

תגובתו של וילדרס לא איחרה לבוא. "ראש הממשלה שלנו כה חושש מפני השלכות הסרט שנראה שהוא נכנע לאיסלאם במקום להגן על ערכינו הדמוקרטיים וזכויותינו. הרשו לי להבהיר דבר אחד: הסרט ישודר", כתב וילדרס בהודעה באתר האינטרנט הרשמי שלו. וילדרס הודיע כי הסרט הקצר, באורך של כרבע שעה, מוכן וכי החל במשא ומתן עם תחנות הטלוויזיה על שידורו. לפי דיווחים מקומיים, מועד השידור יהיה במרס או באפריל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
וילדרס. יצליח לפרסם את הסרט?
צילום: איי אף פי
צילום: AFP
ראש ממשלת הולנד. הזהיר מפני פיגועים
צילום: AFP
מומלצים