שתף קטע נבחר

סקר: רוב ההולנדים בעד פרסום "סרט הקוראן"

בעוד ממשלת הולנד בוחנת דרכים משפטיות למנוע את פרסום הסרט "פיתנה" של המחוקק ההולנדי הימני חירט וילדרס, פורסם סקר לפיו מרבית הציבור תומך בשידורו. זאת למרות שלמעלה מ-70 אחוזים מהם צופים שיוביל למתיחות עם המוסלמים ולפגיעה ביחסים עם מדינות ערב

מרבית ההולנדים רוצים שסרטו השנוי במחלוקת של חבר הפרלמנט הימני חירט וילדרס על הקוראן יזכה להיות משודר בטלוויזיה, כך עולה מסקר שפורסם היום (ד') בהולנד. זאת על אף חששותיהם מהמתיחות האפשרית עם המוסלמים והפגיעה ביחסים עם מדינות ערב. וילדרס אמר בעבר כי סרטו יעסוק ב"אופיו הפשיסטי של הקוראן" והתעקש לממש את זכותו לביטוי חופשי בנושא.

 

לפי הסקר של מכון "TNS NIPO", שנערך עבור ערוץ הטלוויזיה "RTL", רוב של 54 אחוזים מהנשאלים סבור שיש לשדר את הסרט "פיתנה" (מלחמת אחים בערבית). זאת למרות ש-76 אחוזים מהנשאלים צופים כי הוא יוביל להגברת המתיחות בין המוסלמים ללא-מוסלמים ו-74 אחוזים צופים להידרדרות גם ביחסים עם מדינות ערב.

 

הסקר שנערך ב-29 בפברואר, הקיף 600 נשאלים, והראה ש-68 אחוזים צופים חרם אפשרי על הולנד, כמו זה שהופנה כלפי דנמרק לאחר פרסום הקריקטורות של מוחמד בתחילת 2006. בתוך כך, כ-5,000 אפגאנים הפגינו היום במחאה על פרסומה מחדש של קריקטורת נביא האיסלאם בדנמרק ונגד הכוונה לשדר את הסרט ההולנדי. משרד החוץ הפקיסטני האשים במקביל את וילדרס ב"קידום שנאת זרים".


ראש הממשלה ההולנדי לצד הנשיא הצרפתי, היום (צילום: רויטרס)

 

ראש ממשלת הולנד, יאן פטר בלקננדה, נפגש היום בפריז עם נשיא צרפת ניקולא סרקוזי והביע בפניו את חששו מפני שידור הסרט. סרקוזי מצדו הציע את תמיכתו בממשלת הולנד במאמציה למנוע משבר בעולם המוסלמי. דובר הנשיא הצרפתי אמר כי הוא הבטיח לבלקננדה את תמיכתו והציע מחדש להקים קרן שתסייע בהגנה על אזרחי אירופה מפני קיצוניים.

 

שלשום דיווח עיתון הולנדי כי הממשלה בהאג בוחנת דרכים משפטיות למנוע את פרסום הסרט. לפי הדיווח, המפלגות החברות בממשלת הקואליציה חלוקות בנושא: הנוצרים הדמוקרטים תומכים במניעת פרסום הסרט, בעוד שהלייבור תומך בזכות חופש הביטוי ובקריאה למדינות המוסלמיות למנוע תגובות אלימות.

 

בשבוע שעבר הזהיר בלקננדה, מפני סנקציות כלכליות ופיגועים אם יפורסם הסרט. הוא הוסיף כי הממשלה ההולנדית אינה שותפה לדעותיו של וילדרס, מנהיג מפלגת "חירות" שבאופוזיציה וציין כי הוא מחויב להזהיר מפני הסיכונים הללו. בעבר דווח כי הולנד נערכה לפינוי אפשרי של שגרירויות בעולם במקרה של מחאות אלימות בתגובה לסרט.

 

עד עתה, וילדרס לא הצליח להגיע להסכם עם אף ערוץ טלוויזיה על שידור הסרט. בינתיים עלה לאוויר אתר האינטרנט שאליו הבטיח בעבר שיעלה הסרט במקביל לשידורו, אך הסרט בן ה-15 דקות עדיין לא מופיע בו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
וילדרס. הרוב בעד פרסום הסרט
צילום: איי אף פי
צילום: AFP
ראש הממשלה בלקננדה. חושש
צילום: AFP
מומלצים