שתף קטע נבחר

  • דעות ומאמרים
זירת הקניות

את מה שיגזול המלון בתמנע אין להשיב

בניית המלון בעמק ססגון שבצפון מכתש תמנע תוסיף מלון אחד למדינת ישראל, אך תגזול ממנה חלק חשוב ממה ששרד עדיין מנופי תמנע, שאין להם שני בארצנו. למה לא להקים את המלון בדרום המכתש, שם הוא יתרום לשיקום האזור בתום שנים של כריית נחושת, וישאיר את הטבע בעמק ססגון ללא הפרעה

בשנת 1950 הייתה לי ההזדמנות לשוטט במשך כמה שבועות במכתש תמנע וללמוד להכיר את החי והצומח שבו. בנוסף למגוון המינים, אלה הצומחים וחיים בחול, בחצץ, על גבעות אבן החול, הגרניטים ואבני הגיר, התרשמתי מהעתיקות ויופי הנוף שבמכתש, שלא היה שני לו בערבה. זה היה אחד החודשים היפים שאני זוכר מבין הטיולים שערכתי בישראל ושכנותיה.

 

כריית הנחושת הפכה את חלקו הדרומי של המכתש למחפורת. הררי חומר שנכרה ונערם בכניסה למכתש, והאגם שנכרה בו, שינו את הנוף ללא הכר. אולם מרכזו של המכתש, הר הגרניט היפה וחלקו הצפוני של המכתש נשמרו כמעט כפי שהכרתים. 


עמק ססגון (צילום: אריאל אימרמן)

 

כעת מתוכנן לקום מלון בעמק ססגון, בחלק הצפוני של המכתש שנשמר עד כה כמעט במצבו הטבעי, במרכז הנוף של הררי אבן החול. פיתוח האזור שבין הרי אבן החול, שהוא ייחודי בישראל, ישנה את מראה השטח ויהפוך אותו לנוף התיישבותי. נוף זה עשוי להיות יפה לכשעצמו, אך הוא אינו הנוף שמטייל, תלמיד וחוקר שבאים לתמנע רוצים לראות בה. בניית המלון תוסיף מלון אחד למדינת ישראל ותגזול ממנה חלק חשוב ממה ששרד עדיין מנופי תמנע שאין להם שני בארצנו.

 

המלון ישפיע על החי והצומח גם בשטחים הסמוכים אליו. מים שיזרמו, הצמחייה ובעקבותיהם בעלי חיים שאינם חיות מדבריות (חרקים, ציפורים ואולי גם חתולים וכלבים), יתחרו בבעלי החי המדבריים. ובנוסף לכך, הפעילות האנושית במלון - התחבורה, הרעש והאורות, שימשכו בכל שעות היממה, יפגעו במה שיישאר מהמכתש הטבעי ושוכניו.


עמק ססגון (צילום: אריאל אימרמן)

 

כחלופה ניתן לרתום את אמצעיהם של היזמים והמפתחים, המעוניינים ליצור נוף מעשה ידי אדם במדבר, לעיצוב המישורים והגבעות של אבני החול שנהרסו בדרום המכתש על ידי המכרות. אורחי המלון יוכלו ליהנות מנוף מעשי ידי אדם בסביבתם המיידית, ולצאת לטייל אל הנוף הטבעי שישמר בעמק ססגון.

 

כריית הנחושת בדרום המכתש תיפסק תוך כמה שנים, והמחצית הדרומית של מכתש תמנע תישאר כערימת שפכי חול לדורות. הקמת המלון בדרום תוכל להיות התחלה לשיקום דרום המכתש, כשם שכיום ישראל יוצרת פארק לציבור מתל האשפה בחיריה. חובבי הנוף הטבעי, וגם לאורחים שיתגוררו במלון שבדרום המכתש ישאר נוף טבעי ייחודי בעמק ססגון שאין דומה לו במקום אחר בארץ.

 

עוד בנושא:

 

 

הכותב הוא זואולוג, פרופסור אמריטוס מהמחלקה לזואולוגיה של אוניברסיטת תל אביב, וממקימי החברה להגנת הטבע
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אין שני לו. הנוף בעמק ססגון
צילום: תימור כץ
מומלצים