שתף קטע נבחר

הפעם כיוונו אל הלב

לא סתם נבחרה ישיבת מרכז הרב כמטרה לרצחנות איסלאמית. אולי יותר מכל מזהים בכוח הרוחני של הישיבה הזו את עוצמתנו

כשהגעתי מקיבוץ עין גב לפני 30 שנה ועמדתי בפתחו של בית המדרש בישיבת מרכז הרב, הייתי מה שמכונה חילוני. קיבלה את פני המולת לומדים, צעירים ומבוגרים שעסקו בשמחה ובדבקות בלימוד תורה. מהימים הראשונים במקום הרגשתי שזהו לי בית.

 

מרכז הרב היא ישיבה מיוחדת במינה, ולכן בקלות ובפשטות רבה כל כך עברתי אליה. כשמה כן היא - מרכז שמחבר הרבה מעגלים ומחייה אותם, נותן להם עומק ותוכן. ואני, שבאתי ממעגלי הצבא וההתיישבות, האדמה - מצאתי פתאום את כובד הכוח הרוחני שנתן לכל המעשים האלה את התכלית שלהם, את המטרה.

 

בית המדרש הזה, שהוא גם אבן היסוד של כל לימוד התורה הציוני הלאומי - חידש חידוש עצום. הרב קוק זצ"ל, ובנו ממשיכו הרב צבי יהודה הכהן קוק, הם שהבינו שחזרתה של האומה לארצה וכינונה של מדינה יהודית עצמאית הם הרבה יותר מסתם פרק טכני, צבאי, התיישבותי או פוליטי, והם מבשרים תקופה חדשה בחייו של עם ישראל ואולי בהיסטוריה האנושית כולה.

 

האפשרות לאסוף את עצמנו מגיא ההריגה של שואת אירופה ושנים ספורות אחר כך לחזור ולקומם את חזון המדינה היהודית העצמאית אחרי 2000 שנה בהן הסבים שלנו התפללו לחזור אליו - כשהאפשרות הזו אכן קמה וקרמה עור וגידים, הם הבינו שהעשייה העצומה היא לא רק חידוש של הגוף אלא חידוש של נשמת העם היהודי.

 

מכאן היחס המיוחד שלי לישיבה, אל העשייה הציונית, וגם היחס המיוחד לאלה שאינם חובשי כיפה אבל מובילים את מעשה הבניין הזה.

 

כל יום עצמאות היו עומדים במרכז החגיגות בישיבה רמטכ"לים וראשי הממשלה. היה בכך ביטוי לקשר העמוק של התורה אל החיים שלנו ולכל מה שאנו עושים כאן. לא היה זה רק מקום שעוסק בסוגיות תלושות, אלא מקום של תורה חיה, פועלת וגואלת.

 

לא סתם נבחר אתמול בית המדרש הזה להיות מטרה לרצחנות איסלאמית קיצונית. אולי יותר מכל, מזהים בכוח הרוחני ובהשפעתה של הישיבה על מעגלים מתרחבים והולכים את החומה ואת העוצמה. עוצמה שמהווה מפתח לעמידה מול בתי מדרש אחרים, שמקדשים דווקא מוות, חושך והרס. הפעם כיוונו אל הלב, אל המקום שמחייה את כל המעגלים האחרים.

 

שורה ארוכה של גופות נערים מצאתי אתמול מוטלות בספרייה. הגופות הללו והדם שנשפך לא יחשיכו את האור של האמונה והאהבה שמרכז הרב מקרין אל המפעל הזה, שכולנו חלק ממנו - והוא נקרא מדינת ישראל.

 

אתמול אולי כבה אורם של שמונה נערים תמימים וישרים, אבל רצון החיים שלנו לא רק שלא נרצח אלא עוד יתחזק. מתוך הכאב הזה נמשיך ונבנה - נבנה צבא ומנהיגות, ניישב את הארץ ונתעצם למרות האורות שכבו טרם זמנם.

 

ח"כ אפי איתם (האיחוד הלאומי-מפד"ל), מבוגרי ישיבת מרכז הרב

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים