שתף קטע נבחר

דגלי חמאס נתלו ליד בית המחבל מג'בל מוכאבר

שכניו של עלא אבו-דיים, שביצע את הפיגוע בישיבת מרכז הרב בירושלים, סיפרו שהוא שימש כנהג בישיבה. הם סיפרו שהוא נעצר לפני ארבעה חודשים על-ידי ישראל ושוחרר ממעצר לפני כמה שבועות. ליד ביתו הוקמה סוכת אבלים. במקום הונפו דגלי חמאס

המחבל עלא אבו-דיים בן 20 מג'בל מוכאבר שביצע את הפיגוע בישיבת מרכז הרב בירושלים שימש כנהג, וייתכן שאף עבד בשירות הישיבה, כך לפחות לטענת שכניו. דובר של המשטרה, מיקי רוזנפלד, מסר היום (ו') כי אבו-דיים החזיק בתעודת תושב כחולה, שאיפשרה לו תנועה חופשית. 

 

שכניו של המחבל ציינו שהוא נעצר על-ידי ישראל לפני ארבעה חודשים, אך לפני כמה שבועות שוחרר ממעצר. ליד ביתו הוקמה סוכת אבלים ובאזור הונפו דגלים ירוקים של תנועת חמאס. שלא כפי שניתן היה להבין תחילה, הבית לא נהרס. שכניו של המחבל סיפרו כי היתה לו תעודה כחולה, כמו ליתר תושבי מזרח העיר, ולכן הוא היה יכול לנוע באין מפריע בשטח ישראל.

 

מוקדם יותר נמצאה המכונית ששימשה כנראה את המחבל. בחיפוש במכוניתו נמצאו קליעי רובה וכמה פריטים נוספים. אף ארגון לא נטל עדיין אחריות לפיגוע הקשה - למעט דיווח לא-רשמי על כך ש"חופשיי הגליל" עומדים מאחוריו - בג'יהאד האיסלאמי מיהרו לברך ולהאשים את ישראל.

  

מחבל מג'בל מוכאבר - לא בפעם הראשונה

מעורבות ערבים ישראלים בפיגועי טרור מעסיקה לא מעט את מערכת הביטחון בישראל. בשנים האחרונות נמשכה מגמה זו - לרוב מדובר בגיוסם של ערבים ישראלים על רקע הכרות מוקדמת עם פעילי טרור. לפי שעה נותרו לא מעט שאלות פתוחות בחקירה, ובמרכזן האם המחבל נשלח על-ידי אחד מארגוני הטרור תוך ניצול התעודה הישראלית שלו והשאלה כיצד השיג את כלי הנשק.   

 

מנתונים של השב"כ עולה כי רוב ההתארגנויות בהם מעורבים ערבים ישראלים הוכונו על-ידי ארגוני הטרור בגדה, בדגש על הארגונים באזור השומרון. בשלוש השנים האחרונות נעצרו למעלה מחמישים ערבים בישראל בחשד למעורבות בטרור. קרוב למחציתם הם פלסטינים שקיבלו היתר שהיה בישראל ותעודת זהות כחולה על רקע נישואיהם לערבי-ישראלי, נגישותם ליעדים בישראל הופכת אותם ליעד לגיוס לארגוני הטרור.

  

בשב"כ מצביעים על תופעה נוספת: עסקאות נשק בין פעילי טרור מהשטחים לבין גורמים פליליים בעלי תעודת זהות ישראלית. כך למשל, האקדח שבו השתמש אחד המחבלים בפיגוע הירי שבוצע במאי 2007 במחסום שייח' סעד בעוטף ירושלים, שבו נפצעו שני אנשי ביטחון ישראלים, נרכש מתושב ג'בל מוכבר. בחקירת אותו פיגוע התברר כי שני המחבלים, אף הם תושבי השכונה בעלי תעודת זהות ישראלית, מעורבים בעסקאות אמצעי לחימה עם גורמים שונים בהם פעילי חמאס.

 

במערכת הביטחון יצטרכו לבחון את הקשרים בין נושאי תעודות הזהות הישראליות לפעילים בארגוני הטרור וכן אם יש עקבות של חיזבאללה במעורבות בפיגוע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים