שתף קטע נבחר

זירת הקניות

הקניון הגדול הוצף - כדי לרענן את הטבע

מיליוני גלונים של מים רוויי סחף הוזרמו מתחתית סכר שעל נהר הקולורדו לתוך ערוצי הקניון הגדול. המטרה: לחקות את השטפונות הטבעיים שנמנעו עם הקמת הסכר, ולאפשר לסחף ולמים לרענן את המערכת האקולוגית בקניון, ולשקם את החי והצומח

הקניון הגדול של ארצות הברית הוא אזור צחיח בדרך כלל, אך השבוע זרמו בו מים רבים. במשך שלושה ימים זרמו מיליוני גלונים של מים מסכר שנבנה על נהר הקולורדו - מהלך שנועד לדמות את השטפונות הטבעיים שהיו פוקדים את האזור לפני הקמת הסכר. המטרה היא לשטוף את קרקעית הערוצים ולסחוף את הקרקע, כדי לשקם את המערכת האקולוגית באזור.

 

המים זרמו בספיקה של מיליון ו-200 אלף ליטר בשניה, מאגם פאוול שעל גבול אריזונה ויוטה, במורד הערוצים המדבריים. "זה נותן הצצה לאופן שבו הטבע נהג כאן במשך מיליוני שנים, כשחתך ופילס את דרכו כדי ליצור את הקניון המרהיב הזה", אמר שר הפנים של ארצות הברית, דירק קמפת'ורן, בעוד הוא מושך בידית ומשחרר כמויות עצומות של מים לתוך הקניון.


המים זורמים מתחתית הסכר (צילום: רויטרס)

 

המים זרמו החוצה מתוך צינורות גדולים בתחתית הסכר לתוך נהר הקולורדו, והציפו את הערוץ החום-צהבהב במים שקופים כחולים. בחלקים מסויימים של הערוץ הגיע גובה המים למטר ויותר.

 

יוזמי המהלך מקווים שכאשר יתרוקנו המים מהקניון הם יקחו עימם סחף וישקמו את גדות הקניון. מהלך דומה של הצפת הקניון בוצע כבר פעמיים בעבר - ב-1996 וב-2004.


מחדשים את המערכת האקולוגית (צילום: רויטרס)

 

הסכר בגלן קניון נבנה ב-1963. לפני בנייתו היו מי נהר הקולורדו חמימים ומלאי סחף. שטפונות עונתיים הסיעו את הסחף במורד הערוץ והבטיחו את קיומם של דגים וצמחים מקומיים בקניון. אך לאחר הקמת הסכר שקע הסחף לתחתית, ומשום שזרימת המים נמנעה דעכה המערכת האקולוגית לאיטה.

 

לשם כך הוחלט על פתיחת המגופות והזרמת המים מלאי הסחף מתחתית הסכר במורד הקניון בערך פעם בשנה או שנתיים - בהתאם לעונת הגשמים באריזונה. ההצפה מבטיחה שהסחף יתפזר בקניון והמערכת האקולוגית תשתקם.

 

קרן הקניון הגדול, ארגון סביבה מקומי, מתח ביקורת על המהלך בטענה שיש להציף את הקניון בתדירות גבוהה יותר. אנשי הקרן אמרו כי ניהול הסכר מושפע באופן מוגזם מהצרכים של משק האנרגיה, ומציב אותם במקום הראשון במקום את טובת הטבע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים